چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
کد خبر: ۶۵۰۵
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۸
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در دو مصاحبه جداگانه در سوئیس درباره میزان پیشرفت رایزنی‌های هسته‌ای اظهار نظر کرده است.
«علی‌اکبر صالحی»، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه در «لوزان» سوئیس به رغم اشاره یه اینکه تیم‌های ایران و آمریکا در رایزنی‌های هسته‌ای پیشرفت کرده‌اند گفت مذاکرات به کندی پیش می‌روند.

طبق گزارش «بلومبرگ»، آقای صالحی به زبان فارسی گفت: «گفت‌وگوها دشوار هستند اما داریم پیشرفت می‌کنیم. در نومیدی بسی امید است.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: «کارکرد و ماهیت رآکتور آب سنگین اراک بدون تغییر باقی خواهد ماند»؛ وی به رغم این تصریح کرد که این رآکتور کمتر از آنچه پیشتر تصور می‌شود پلوتونیوم تولید خواهد کرد.

تأسیسات آب سنگین اراک از محورهای بهانه‌جویی کشورهای غربی در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 بوده‌اند. این مجتمع که در 75 کیلیومتری شهر اراک قرار دارد برای تولید «آب سنگین» به کار می‌رود که کاربردهای مختلفی از جمله درمان سرطان دارد.

گاهی راکتورهایی از انواع آب سنگین ساخته می‌شوند که منظور آن تولید مواد هسته‌ای برای کاربرد‌های نظامی است؛ به همین دلیل کشورهای غربی نسبت به امکان بهره‌برداری دوگانه رآکتور آب سنگین اراک ادعاهایی مطرح کرده و هشدار داده‌اند.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که راکتور 40 مگاواتی تحقیقاتی اراک تحت نظارت بازرسان آژانس قرار دارد.

آقای صالحی همچنین روز دوشنبه گفت ایران مصمم است غنی‌سازی اورانیوم در سایت فوردو را انجام دهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی آمریکا پس از رایزنی ۵ ساعتع با ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا با پایگاه خبر ی «المانیتور» هم گفت‌وگو کرد.

آقای صالحی به این پایگاه خبری گفت: «خیلی خوش‌بین هستم.»
منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر: