چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
کد خبر: ۶۶۶۷
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۱

سعدالله زارعی:بیانات رهبر معظم انقلاب در جوار حرم حضرت علی بن موسی الرضا(ع) حاوی نکات راهبردی در موضوعات مختلف از جمله مسئله هسته ای و موضوع تحریم ها بود و در این فرمایشات 2 نکته اساسی وجود داشت.

نکته اول این بود که مذاکره بین ایران و 5+1 صرفا در موضوع هسته ای است و ایران در سایر موضوعات به ویژه در مسائل منطقه ای، با طرف های غربی گفتگو و مذاکره ای نخواهد داشت. این در شرایطی است که از منظر غربی ها مذاکرات هسته ای نقطه آغاز مذاکره با ایران پیرامون مسائل مهم تر به خصوص درباره تحولات منطقه خاورمیانه است. اما موضع گیری رهبر انقلاب، هرگونه امید درباره اینکه ایران آمادگی دارد در مورد سایر مسائل اختلافی که جنبه راهبردی دارند وارد گفتگو شود و از طریق گفتگو به تغییر رویه و رویکرد دست بزند را از بین برد. امروز موضوع نفوذ ایران در منطقه، مهمترین مسئله ای است که ذهن آمریکایی ها و اروپایی ها را به خود معطوف کرده است. چراکه نفوذ و عملکرد ایران در سطح منطقه ای، اساسا صحنه تحولات را به نفع ملت های منطقه تغییر داده و امکان دخالت غرب در کشورهای پیرامونی را تا حد بسیاری از بین برده است. موفقیت بسیار برجسته ایران در مهار حرکت داعش که با کمک ملت های منطقه انجام شد، یک الگوی سازنده را از توانمندی منطقه ای برای مهار بحران ها به عرصه نمایش گذاشت. این در حالی است که غرب طی سال های گذشته تلاش داشته است ملت های دیگر را فاقد توانمندی های لازم برای مهار بحران های حساس معرفی کند. اما مدل ایران نشان داد که ملت ها در منطقه توانایی و صلاحیت لازم برای مهار بحران ها را دارند. این مسئله ای است که آینده غرب را در منطقه با ابهام و دشواری بسیار مواجه می کند.

نکته دومی که در سخنان مقام معظم رهبری وجود داشت این بود که لغو تحریم های اعمال شده طی سال های گذشته علیه ایران بخشی از مذاکرات است و باید در متن مذاکرات مورد گفتگو و حل و فصل قرار گیرد و این مسئله نباید به عنوان نتیجه مذاکرات به گونه ای که غربی ها بتوانند درباره این ایده اعمال نظر کنند و عملا ایران را در مذاکرات به حاشیه ببرند، بیان شود. غربی ها با خدعه زیاد تلاش می کردند که در مذاکرات امتیازات نقدی را از ایران دریافت کنند و در مقابل تعهداتی که متقابلا به ملت ایران داشتند را به موضوع حاشیه ای تبدیل کنند. این در حالی است که آنچه بعد از مذاکره اتفاق می افتد پایبندی دو طرف بر مسئولیت ها و تعهداتی است که در مذاکرات ارائه کرده اند. بنابراین اگر مسئله راستی آزمایی در چنین شرایطی موضوعیت داشته باشد یک بحث دو طرفه است، نه اینکه راستی آزمایی به عنوان مقدمه عمل غرب به تعهدات خودش تبدیل شود و این امکان را در اختیار غربی ها قرار دهد که با اتهام زنی به ایران مبنی بر اینکه هنوز اعتماد لازم کسب نشده است، غربی ها نیز از تعهدات خود در مسئله تحریم ها طفره روند.

این 2 نکته مهمی بود که در فرمایشات مقام معظم رهبری در سخنرانی آغاز سال وجود داشت و واکنش هایی نیز در پی داشت. این بیانات رهبری باعث شد آنچه که در ضمیر غربی ها وجود داشت بروز یابد و واکنش آنها ثابت کرد که نکته سنجی رهبر معظم انقلاب در بحث مذاکرات بسیار اساسی و راهبردی است.

کارشناس مسائل بین الملل



نام:
ایمیل:
* نظر: