چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
موضوع اصلی جلسات لوزان 2 «تحقیق و توسعه» و «رفع تحریم» است؛
کد خبر: ۶۷۲۳
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۷
جدال رسانه ای با هدف تحمیل خواسته های طرفین همچنان ادامه دارد، چنانچه رسانه های غربی با خبرسازی های خود به شدت تلاش می کنند زمینه حصول یک توافق دو مرحله ای را فراهم آورند، مسئله ای که عملا دست آمریکا و البته دیگر اعضای 5+1 را برای عدم انجام تعهداتش باز خواهد گذاشت.
محمد قادری ـ لوزان: این روزها مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه 5+1 موسوم به «لوزان 2» در لوزان سوییس در جریان است و طرفین در تلاش اند تا پیش از ضرب الاجل 11 فروردین ـ آخر ماه مارس ـ به یک جمع بندی پیرامون راه حل های اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک برسند. در همین حال شنیده ها حاکی از آن است که مهمترین موضوع مورد بحث جلسات این چند روز درباره مکانیسم رفع تحریم ها و بحث تحقیق و توسعه بوده و طرف غربی تاکنون حاضر نشده منطق روشن تیم ایرانی را در این باره بپذیرد.
از سویی، جدال رسانه ای با هدف تحمیل خواسته های طرفین همچنان ادامه دارد، چنانچه رسانه های غربی با خبرسازی های خود به شدت تلاش می کنند زمینه حصول یک توافق دو مرحله ای را فراهم آورند، مسئله ای که عملا دست آمریکا و البته دیگر اعضای 5+1 را برای عدم انجام تعهداتش باز خواهد گذاشت.
 در همین راستا خبرگزاری رویترز که همواره نقش مهمی در فضاسازی های ضد ایرانی ایفا می کند، صبح امروز ـ شنبه 8 فروردین ماه ـ در خبری مدعی شد که: «مقام‌های رسمی روز جمعه تأکید کردند که ایران و قدرت‌های جهانی برای دستیابی به یک پیمان 2 تا 3صفحه‌ای با ارقام خاص که احتمالاً پایه و اساس یک توافق بلندمدت برای حل و فصل مسئله هسته‌ای خواهد بود، نزدیک شده‌اند.»
رویترز در ادامه آورده: «مقام‌های غربی و ایرانی آگاه به مذاکرات هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی با احتیاط در این خصوص اظهار نظر کرده‌اند که دو طرف هنوز بر سر چارچوب اصلی پیمان هسته‌ای و جزییات مربوط به آن، به توافق نرسیده‌اند و مذاکرات همچنان ادامه دارد.»

رویترز در این فضاسازی روانی خود با تکیه بر منابع نامعلوم، در واقع تلاش می کند تا همان توافق دو مرحله ای که بخشی از سناریوی غرب برای تضمین گرفتن از ایران است را به عنوان جمع بندی دو طرف القا کند و این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و رییس تیم مذاکره کننده ایرانی روز جمعه با قاطعیت این مسئله را رد کرد.

این خبرگزاری در ادامه برای تقویت خبرسازی خود تنظیم سند توافق مرحله اول را پیش فرض گرفته و با طرح این بحث که فعلا بحث بر سر علنی شدن یا مخفی ماندن این سند است، مدعی شده: «مقام‌های رسمی اعلام کردند که مذاکراتی در این خصوص ادامه دارد که آیا سند 2 یا 3صفحه‌ای علنی شود یا نه ولی 2 مقام رسمی اعلام کردند که این سند احتمالاً منتشر خواهد شد. البته انتظار می‌رود که برخی جزییات مربوط به این توافق محرمانه باقی بماند. یک مقام رسمی نیز گفت: طرح اصلی مربوط به سند 2 یا 3صفحه‌ای علنی خواهد شد.»

بر این اساس به نظر می رسد که طرف غربی به ویژه ایالات متحده امریکا ضمن بهره گیری از پتانسیل فرانسه به عنوان نماینده مستقیم صهیونیست های تندرو ـ طیف نتانیاهو ـ در فشار به تیم ایرانی، همچنان سناریوی خود را با هدف تحمیل توافق دو مرحله ای دنبال کرده و تلاش دارد.

حداقل در پایان این ضرب الاجل، در عین حالی که جمهوری اسلامی ایران را متعهد به انجام مفاد مورد توافق می کند، انجام تعهدات خود را منوط به راستی آزمایی تعهدات ایران مرده و آن را له تعویق بیاندازد، مسئله ای که با رهنمودهای تیزبینانه رهبر معظم انقلاب و هوشیاری تیم ایرانی تاکنون محقق نشده است.   

نام:
ایمیل:
* نظر: