سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - April 20 2021
کد خبر: ۶۷۳۸
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۲
سوال اصلی اینجاست که موگرینی در مسیر رفع نگرانی های موجود (که متاثر از ادعاهای نادرست و کاذب مقامات غربی در خصوص اقدامات صلح آمیز هسته ای کشورمان است) چه اقدامی را می خواهد صورت دهد ؟ آیا موگرینی می خواهد صرفا یک "روایتگر" در این معادله مهم باشد؟

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی جدید اتحادیه اروپا هم اکنون در شهر لوزان سوئیس به سر می برد تا هدایتگر مذاکرات هسته ای ایران و اعضای 1+5 باشد.موگرینی در بدو ورود خود به لوزان عنوان کرده است :

"هنوز موارد مهمي باقي مانده است. هيچ وقت تا اين اندازه به توافق نزديك نبوديم ما مي توانيم توافق قوی و محکم داشته باشيم.نگراني هاي مشابه و مشتركي داريم ودر نگراني ها متحد هستيم. هنوز موارد اساسي و مهم باقي مانده كه بايد حل شود و ما داريم طي ساعات آينده كار مي كنيم تا شكاف ها را حل كنيم."

به گزارش گروه تحلیل امید هسته ای، این اظهارات موگرینی در حالی مطرح می شود که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درست در حساس ترین برهه زمانی برگزاری مذاکرات هسته ای در راس معادلات سیاست خارجی اروپای واحد قرار گرفته است. قبل از موگرینی، کاترین اشتون مسئولیت هدایت مذاکرات را بر عهده داشت.

کاترین اشتون که این روزها در روند مذاکرات غیبت دارد، طی سال های اخیر نقش یک بازیگر اصلی را در مذاکرات هسته ای با ایران ایفا کرده است. در جریان تنظیم توفقنامه موقت ژنو، اشتون در صدد تنظیم واضع تند لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه بر آمد. البته وی در یک مرحله موفق نشد اقدامی در این خصوص صورت دهد اما در ادامه، وزیر امور خارجه فرانسه ناچار به تعدیل مواضع افراطی خود و کشور متبوعش شد. در حال حاضر موگرینی به جای کاترین اشتون سکانداری مذاکرات هسته ای را بر عهده گرفته است. برخی معتقد هستند موگرینی توان تاثیرگذاری مستقیم بر مذاکرات هسته ای ( به سبک و سیاقی که در دوران اشتون شاهد آن بودیم ) را ندارد و البته در مقابل برخی دیگر معتقدند که موگرینی پس از نمایش موفقیت آمیزی که در حوزه سیاست خارجی ایتالیا داشته است، انگیزه وافری برای اثبات توانایی های خود در اتحادیه اروپا دارد. همین انگیزه می تواند منجر به تلاش ببیشتر موگرینی جهت تعدیل مواضع طرفهای افراطی غربی در مذاکرات شود.

با این حال آنچه در برهه فعلی قابل اهمیت است، نوع مواجهه مواجهه موگرینی با پرونده هسته ای ایران، آن هم در برهه حساس و تعیین کننده فعلی است. موگرینی در اظهارات خود تلاش کرده است تا از یک سو پیام آور روند مثبت مذاکرات و رسیدن به توافق نهایی و از سوی دیگر، پیام آور وجود برخی موانع در رسیدن به توافق نهایی باشد. حال سوال اصلی اینجاست که موگرینی در مسیر رفع نگرانی های موجود ( که متاثر از ادعاهای نادرست و کاذب مقامات غربی در خصوص اقدامات صلح آمیز هسته ای کشورمان است) چه اقدامی را می خواهد صورت دهد ؟ آیا موگرینی می خواهد صرفا یک "روایتگر" در این معادله مهم باشد ؟ به نظر می رسد در این صورت موگرینی نخواهد توانست به اصلی ترین وظیفه خود یعنی تنظیم مواضع طرفهای اروپایی در مذاکرات بپردازد؟ آیا موگرینی در این صورت قادر خواهد بود مواضع سلبی اقرادی مانند لوران فابیوس را در مسیر دستیابی به توافق نهایی تعدیل کند؟

به نظر می رسد موگرینی با حرکت در میان پارادوکسها و در سایه ارسال سیگنالهای متناقض رسانه ای و خبری، صرفا قدرت مانور خود در مذاکرات هسته ای را از دست داده یا محدود می سازد! این خطایی بود که حتی دیپلماتهای با تجربه ای مانند ماترین اشتون و خاویر سولانا نیز در دوران حضور خود در اتحادیه اروپا بارها مرتکب آن شدند. موگرینی نباید فراموش کند که هم اکنون فرصت و زمان محدود است و وی باید به جای سخن گفتن از وجود نگرانی هایی که اساسا مبنایی حقوقی و واقعی ندارد، به عنوان یک کاتالیزور و تسریع کننده به وظیفه خود در راس معادلات سیاست خارجی اتحادیه اروپا عمل کند.

بدیهی است که موگرینی به صورتی خواسته یا ناخواسته در ماراتنی بزرگ قرار گرفته است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خود نیز به خوبی می داند که پیروزی دیپلماتیک در این ماراتن بر اعتبار سیاسی وی در نزد 28 کشور عضو اتحادیه اروپا خواهد افزود و در مقابل، شکست و بازدارندگی در این معادله بر موقعیت وی در نزد بسیاری از کشورهای اروپایی لطمه خواهد زد. نکته بسیار مهم دیگر اینکه موگرینی درست در روزهای آخر منتهی به ماه مارس وارد لوزان شده است. به عبارت بهتر، بستر زمانی لازم برای مانور سیاسی و تبلیغاتی و روانی وی در مذاکرات به هیچ عنوان فراهم نیست! اگر موگرینی خواستار موفقیت در این ماراتن بزرگ و تعیین کننده است، ناچار خواهد بود بر اصلی ترین وظیفه خود یعنی " ممانعت از زیاده خواهی طرف غربی" متمرکز شود.آیا مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا قادر خواهد بود در این ماراتن دیپلماتیک کارنامه ای قابل قبول داشته باشد؟ پاسخ این سوال احتمالا طی ساعات آتی و در شهر لوزان سوئیس مشخص خواهد شد....

نام:
ایمیل:
* نظر: