سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - April 20 2021
کد خبر: ۷۴۷۴
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۰
یک منبع آگاه در گفت‌وگو با گاردین تاکید کرد که ابوبکر البغدادی که در جریان حمله هوایی آمریکا در ماه مارس مجروح شده بود هنوز زنده است اما به دلیل ضایعه نخاعی قادر به حرکت نیست.
 
ابوبکر البغدادی که سال گذشته خود را به عنوان خلیفه داعش معرفی کرد، طبق گزارش‌ها در حمله تحت حمایت آمریکا در ماه مارس زخمی شد. مارتین چولف، خبرنگار گاردین که اولین بار خبر حمله هوایی مذکور را منتشر کرد نیز می‌گوید که منابع آگاه به وی گفته‌اند که بغدادی هنوز زنده است و پزشکانی از موصل مشغول درمان وی هستند.
 
اطلاعات مشخصی درباره زخمی شدن بغدادی و حمله هوایی آمریکا وجود ندارد و شرایط وی در هاله‌ای از ابهام است. دو مقام، یک غربی و یک عراقی به روزنامه گاردین اعلام کردند که در 18 مارس چندین خودرو در شهر بیجی در شمال غربی عراق هدف موشک‌ قرار گرفت اما پنتاگون می‌گوید که "هدف با ارزشی" در دسترس نبوده است و هیچ شواهدی نیز وجود ندارد که حاکی از زخمی شدن بغدادی باشد.
 
مارتین چولف گزارش داد که مقام‌های مذکور اطلاعی ندارند که آیا بغدادی در خودروهای هدف گرفته شده بوده است یا خیر. یک منبع آگاه که از تحرکات بغدادی اطلاع دارد گفت که وی در این منطقه از عراق همچنان حضور دارد چون که می‌داند آمریکایی‌ها کنترل زیادی بر روی آن ندارند و از این نحوه جنگ آنها مشخص است.
 
براساس گزارش‌ها، بغدادی به تدریج در حال بهبود است و هم اکنون "ابوعلا عفری" که سابقا معلم فیزیک بود به عنوان رهبر موقت داعش انتخاب شده است. نیوزویک از عفری به عنوان "ستاره نوظهور" داعش یاد کرده است و هشام الهاشمی، مشاور دولت عراق می‌گوید که عفری اهمیتی بیش از بغدادی یافته است. به گفته وی، در صورت مرگ ابوبکر بغدادی، ابوعلا عفری رهبری کامل داعش را برعهده می‌گیرد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: