جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - July 10 2020
کد خبر: ۷۹۳۸
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۲
رانندگانی که در 48 ساعت گذشته برای سوخت‌گیری به پمپ‌بنزین‌ها مراجعه کرده‌اند با تعجب از شارژ نشدن سهمیه سوخت 700 تومانی خود خبر می‌دهند، موضوعی که از اتحادیه جایگاه‌داران سوخت گرفته تا شرکت پخش فراورده‌های نفتی و سازمان حمل و نقل و مدیریت مصرف سوخت از علت آن بی‌خبرند!

خودروهایی که از ابتدای خرداد ماه برای سوخت‌گیری به جایگاه‌های سوخت مراجعه کرده بودند، به روال تصور ماه‌های گذشته در انتظار شارژ سهمیه 60 لیتری بنزین 700 تومانی در کارت‌ها سوخت خود بودند، اتفاقی که باوجود تعجبشان اجرایی نشده بود تا به دنبال دلیلی برای این موضوع بگردند، سئوالی که البته مسئولان جایگاه‌ها نیز پاسخی برایش نداشتند، اما پیگیری‌های بیشتر احتمال تک‌نرخی شدن قیمت بنزین را تقویت می‌کند.

بیژن حاج‌محمدرضا، رییس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت در گفت‌وگو با ایسنا با تایید این‌که سهمیه‌های خردادماه به کارت‌های سوخت واریز نشده، از دلایل این تصمیم ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت: برای این کار با ما نیز مشورتی نشده است. به دلیل این‌که این موضوع برای رانندگان نیز اطلاع رسانی نشده بود، برخی رانندگان به جایگاه‌داران در این خصوص اعتراض داشتند، درحالی که جایگاه‌داران نیز خود از این تصمیم بی اطلاع بودند.

وی عنوان کرد که دلیل واریز نشدن سهمیه‌های جدید در کارت‌های سوخت خودروهای شخصی به احتمال زیاد تک نرخی شدن سوخت است.

پیگیری‌ها حاکی از این است که این شرکت خود را به عنوان مجری تصمیم های دولت درخصوص پخش فراورده‌های نفتی می‌داند و واریز سهمیه‌های هرماهه سوخت بنا به دستور مسئولان دولتی انجام می‌شده است که تاکنون چیزی در خصوص واریز سهمیه‌های جدید به شرکت پخش ابلاغ نشده است و در این راستا وزارت نفت باید اطلاع‌رسانی کند.

بنزین و گازوئیل تک‌نرخی می‌شوند

در این راستا برخی منابع آگاه علت واریز نشدن سهمیه بنزین را تصمیم دولت برای تک‌نرخی کردن بنزین اعلام کرده‌اند.

براین اساس، از این به بعد بنزین برای خودروهای شخصی، با حذف نرخ سهمیه‌ای معادل هزار تومان در هر لیتر فروخته خواهد شد و گازوئیل خودروهای شخصی نیز با حذف سهمیه‌ها، معادل 525 تومان در هر لیتر خواهد بود.

پیگیری‌های ایسنا در این خصوص ادامه دارد، هرچند به گفته مسئولان دولتی، برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین و گازوئیل وجود ندارد و نرخی بالاتر از هزار تومان برای بنزین تعیین نخواهد شد.

شرکت پخش تنها مجری است

در این زمینه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام کرده است که تنها دستگاه اجرایی و مجری تصمیم گیریهاست و در سهمیه بندی بنزین و تعیین قیمت آن مسئولیتی ندارد.

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: این شرکت تابع مصوبات ابلاغی محلس شورای اسلامی به هیئت وزیران و ابلاغ آنها به دستگاه اجرایی مربوط است.

داوود عربعلی درباره این که آیا تغییرات قیمتی بنزین در راه است، گفت: با توجه به توضیحات اخیر مبنی بر ماموریت شرکت ملی پخش (توزیع انواع فرآورده های نفتی) این شرکت هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد و صرفا به عنوان مجری عمل می کند

وی همچنین در این باره که شارژ نشدن سهمیه خودروهای شخصی به سامانه هوشمند سوخت ارتیاط دارد یا خیر نیز تاکید کرد: این سامانه با دقت همیشگی فعال است و هیچ مشکلی ندارد.

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، با مهم برشمردن تنویر افکار عمومی از عموم رسانه ها خواست در انتشار اخبار این حوزه بسیار مهم با دقت و درایت بیشتری عمل کنند تا از ایجاد هر گونه ابهام در افکار عمومی پیشگیری شود.

این درحالی است که سهمیه بنزین خرداد ماه همه خودروهای عمومی از جمله تاکسی، وانت بار و آژانس؛ ساعت ٢٤ پنجشنبه (٣١ اردیبهشت ماه) در کارت سوخت آنها شارژ شد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: