شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - May 30 2020
/یادداشت اختصاصی/
کد خبر: ۸۰۴
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۹:۰۷
عوض حیدرپور*: اینک که در روز ملی فن آوری هسته ای درباره تاریخ بوجود آمدن فن آوری بومی هسته ای در این سرزمین سخن می گویم می توانم با افتخار اعلام کنم در زمینه فعالیت های هسته ای به همه دستاوردهایمان رسیده ایم به این معنا که به دانش هسته ای دست پیدا کردیم، فن آوری هسته ای را بومی سازی کردیم و در زمینه فن آوری به طور مستقل وارد عمل شدیم.

در همین راستا مردم عزیز کشورمان شاهد بودند که ایران اسلامی علی رغم تمامی مخالفتها و کارشکنی های قدرت های بزرگ به باشگاه هسته ای کشورهای جهان ورود پیدا کرد و اکنون می توانیم بگوییم در زمینه هسته ای جزء کشورهای پیشتاز جهان هستیم.

نکته مهم در زمینه فعالیت های هسته ای ایران که متاسفانه تاکنون مغفول مانده این است که برخلاف بیشتر کشورهای جهان که تصمیمات در چنین زمینه هایی غالباً در سطوح امنیتی و سیاسی گرفته می شود حرکت ایران به سمت هسته ای شدن یک خواست و مطالبه ملی بود و به همین دلیل نیز مردم عزیز کشورمان در همه مقاطع از این خواست ملی پشتیبانی کردند و سختی های راه را به جان خریدند.

در میانه های راه ملت ایران برای دستیابی به دانش روز، منافقین گزارش های کذبی را علیه این فعالیت ها به سازمان های جاسوسی بیگانه دادند و در رسانه های بیگانه مسئله به این صورت مطرح شد که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته ای است و این تهمت ناجوانمردانه که در حقیقت منافقین مبتکر آن بودند به گونه ای در محافل سیاسی و افکار عمومی جهان مطرح شد که تلاش برای نفی آن بخش زیادی از فراز ونشیب های 12 سال اخیر سیاست خارجی کشور را تشکیل داده است، در این میان تاکنون سه رئیس جمهور و 4 دولت بخش زیادی از زمان و انرژی خود را بر سر احقاق حقوق ملت ایران گذاشته اند.

در زمان دولت اصلاحات با توجه به تجربه های ابتدایی که از فضای مذاکرات و توافق با کشورهای غربی وجود داشت تصمیم گرفتیم داوطلبانه بخشی از فعالیت های هسته ای خود را به حال تعلیق در بیاوریم اما پس از پیمان شکنی غربی ها با مصوبه مجلس شورای اسلامی دولت موظف شد به فعالیت های هسته ای خود ادامه داده ظرفیت های لازم را برای تولید 20 هزار مگاوات برق ایجاد کند، همچنین کشور می توانست از فن آوری ایجاد شده در جهت فعالیت های پزشکی و کشاورزی سود ببرد.

دولت نهم ودهم نیز کار توسعه فعالیت های هسته ای کشور را با جدیت ادامه دادند تا زمانی که در دولت یازدهم مذاکرات ژنو آغاز شد و جمهوری اسلامی ایران توافقنامه ژنو را با 1+5 امضاء کرد.

ادامه فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران بیش از آنکه متاثر از تصمیم دولت ها باشد ناشی از یک خواست و عزم ملی است و در این راستا تلاش شده است از حقوق مسلم مردم ایران دفاع شود.

اکنون در زمینه مذاکرات ماموریت اصلی به وزارت امور خارجه محول شده و ما نمایندگان مجلس نیز بارها و بارها از شخص وزیر و دیگر دست اندرکاران مذاکرات هسته ای خواسته ایم از حقوق هسته ای ملت ایران کوتاه نیانید و آن ها نیز تعهد داده اند که چنین نخواهد شد و از این به بعد نیز همین نظارت ادامه پیدا خواهد کرد، هرچند معتقدیم حقوق ملت ایران به گونه ای نیست که هیچ فرد یا گروهی از آن کوتاه بیاید.

* عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

نام:
ایمیل:
* نظر: