يکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - September 27 2020
کد خبر: ۸۰۵
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۹:۳۶
در سال های اخیر ملت ایران هزینه های فراوانی برای دست یافتن به انرژی پاک و صلح آمیز هسته ای پرداخت کرده است اما دانشمندان جوان ایرانی هرسال با ارائه یک یا چند دستاورد جدید و یا راه اندازی بخش جدیدی در گستره فعالیت های صلح آمیز هسته ای حلقه های علمی و فنی این دانش مهم و استرانژیک را به یکدیگر پیوند زدند.
بیستم فروردین اکنون پس از چندسال به عنوان یک روز ملی جا افتاده و هرسال در چنین روزی هم مردم کشورمان و هم رفقا و رقبای خارجی جمهوری اسلامی ایران منتظر اعلام دستاوردهای جدید هسته ای در این حوزه هستند و رسانه های بین المللی در این روز چشم دوخته تا بدانند دستاورد جدید که ایرانیان ان را عرضه خواهند کرد چیست؟

به گزارش پایگاه خبری امید هسته ای، در سال های اخیر ملت ایران هزینه های فراوانی برای دست یافتن به انرژی پاک و صلح آمیز هسته ای پرداخت کرده است اما دانشمندان جوان ایرانی هرسال با ارائه یک یا چند دستاورد جدید و یا راه اندازی بخش جدیدی در گستره فعالیت های صلح آمیز هسته ای حلقه های علمی و فنی این دانش مهم و استرانژیک را به یکدیگر پیوند زدند.

در روزهای اخیر که تیم مذاکره کننده هسته ای در حال مذاکره است و این دور از مذاکرات به روز جشن هسته ای در ایران گره خورده است، شایدبرخی که از دستاوردهای هسته ای کشورمان بی اطلاع اند، این سوال را در ذهن داشته باشند که چرا انرژی هسته ای باید داشته باشیم؟چه نیازی به این فناوری داریم؟

به زبان ساده می شود گفت انرژی هسته‌ای، انرژی گرمایی آزاد شده حاصل از شکافت اتم اورانیوم است که از آن بیشتربرای تولید بخار آب و گرداندن توربین‌های تولید برق استفاده می‌شود؛ اما این صرفا یک اشاره کوچک است به بخش کوچکی از دستاوردهای بزرگ این دانش.

درجهان امروز انرژی هسته ای و دانش آن جزو دانش و تکنولوژی های طراز اول تلقی می شوند.
موارد زیادی از کاربردهای انرژی هسته‌ای در حال حاضر در کشورمان وجود دارد که بسیاری از آنها ناشناخته مانده است؛ شاید یکی از مهم‌ترین موارد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای، تولید برق از طریق نیروگاههای اتمی است که با توجه به پایان‌پذیر بودن منابع فسیلی و روند رو به رشد توسعه اجتماعی و اقتصادی، استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق امری واقعا مهم و ضروری است.

در حوزه بهداشت و درمان اتفاقات بسیار مهمی رخ داده و امروز پزشکی هسته ای و فعالیت بخش های مختلف این دانش در علم پزشکی تحولی را ایجاد کرده که واقعا موجب افزایش طول عمر شده است و از بسیاری از مرگ ومیرهایی جلوگیری شده است. به عنوان نمونه ساخت و راه اندازی نمایشگر آلودگی بدن و لباس به دست متخصصان داخلی که در روزهای پایانی سال 92 
رونمایی شد تحول چشمگیری در صنعت ایمنی و پزشکی هسته ای در کشورمان بوجود می آورد.

رادیو گرافی، گامااسکن، استرلیزه کردن هسته‌ای و میکروب زدایی وسایل پزشکی با پرتو‌های هسته‌ای، رادیو بیولوژی، تهیه و تولید کیت های رادیو دارویی جهت مراکز پزشکی هسته‌ای ، تهیه و تولید رادیو دارو جهت تشخیص بیماری تیروئید و درمان آن‌ها و بسیاری موارد دیگر تنها بخشی از نقش و تاثیر دانش هسته ای و توانمندی دانشمندان کشورمان در این حوزه است.

نکته حائز اهمیت در این سالهای بی آبی وکم آبی در کشورمان بهره گیری از تکنیکهای هسته‌ای برای شناسایی حوزه‌های آب زیر زمینی، هدایت آب‌های سطحی و زیر زمینی، کشف و کنترل نشت و ایمنی سد‌ها و حتی شیرین کردن آبهای شور است. ضمن انکه این انرژی پاک و صلح آمیز در اصلاح نباتات و دام و طیور تاثیری شگرف دارد.

دامنه کاربرد مواد و پرتو های هسته ای در حوزه کشاورزی، در این سالها آنچنان گسترده شده است که برخی صاحبنظران بر نقش بی بدیل آن تاکید دارند.مثلا در این حوزه علاوه بر اینکه  استفاده از این روش ها موجب جلوگیری از جوانه زدن محصولات غذایی شده، به افزایش نگه داری محصولات غذایی نیز کمک می کند و باعث از بین رفتن ویروس ها می شود.این فعالیت های در جمهوری اسلامی ایران نیز مدتی است که آغاز شده و پایگاه خبری امید هسته ای نیز بر آن است تا در آینده جزئیات بیشتری در این زمینه منتشر نماید.

به هر روی بالا بودن مصرف انرژی در ایران، روند افزایش جمعیت و بالا رفتن تقاضا برای انرژی الکتریکی در بخش های مختلف،‌ ضرورت منطقی کردن قیمت های انرژی و کاهش یارانه های پنهان و تعدیل هزینه های سوخت های فسیلی اهمیت بهره گیری از انرژی صلح امیز هسته ای را بیشتر آشکار خواهد کرد.

 مخالفان برنامۀ هسته ای ایران استدلال می کنند که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست که ایران الکتریسیته خود را از طریق انرژی هسته ای تأمین نماید و لذا باید از منابع فسیلی استفاده کند. بر طبق تحقیقات انجام شده باید گفت که هزینۀ تولید برق هسته ای و برق از طریق سوخت های فسیلی قابل مقایسه نیستند، صرف نظر از این که سوخت های فسیلی آلودگی های محیط زیستی نیز ایجاد می کنند.

با برآوردهای به‌‌عمل آمده و در صورت ادامۀ روند کنونی مصرف انرژی،‌ تا 15 سال دیگر ایران از جرگۀ کشورهای صادر کنندۀ نفت خام خارج شده و تمام تولید نفت خام کشور صرف مصرف داخلی خواهد شد. از این رو، برنامه ریزی در جهت متنوع نمودن سبد انرژی در بلندمدت‌ به عنوان یکی از سیاست‌های راهبردی بخش انرژی جمهوری اسلامی ایران قلمداد گردیده و با توجه به کارآیی بهینۀ فناوری هسته‌ای، گسترش بهره‌برداری از این فناوری یکی از الزامات محسوب می گردد. در چنین شرایطی، دسترسی به انرژی هسته‌ای "نیاز امروز و ضرورت اجتناب‌ناپذیر فردا”، است.

مجموعه دلائل مذکور، اتکای سیستم عرضۀ انرژی در ایران به سوخت‌های فسیلی را غیرمنطقی ساخته و استفاده از فناوری های جدید از جمله فناوری هسته‌ای را در مقام مقایسه با سوخت‌های فسیلی، رقابتی می‌سازد. ذکر این نکته نیز ضروری است که یکی از اصلی ترین مباحثی که در اقتصاد انرژی مطرح می شود‌ موضوع ترکیب انرژی است که بر اساس آن هیچ کشور توسعه یافته ای سعی نمی کند از لحاظ استراتژیک انرژی مورد نیاز خود را فقط از یک منبع تأمین کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: