دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - September 28 2020
کد خبر: ۸۳۳۱
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۳
فرانسه در سال‌های اخیر یکی از بزرگ‌ترین منابع تامین تسلیحات نظامی برای اعراب بوده و دلارهای نفتی آن‌ها با سرعتی بیش از هر زمان دیگر روانۀ جیب‌های موسیوهای فرانسوی شده است. در طول 2 سال گذشته، پاریس قراردادهایی نظامی به ارزش بیش از پانزده میلیارد دلار با کشورهای منطقه خلیج فارس امضا کرده است.
 امین درستی: نزدیک به دو سال از مذاکرات بر سر پرونده هسته‌ای کشورمان با حضور 6 کشور قدرتمند جهان می‌گذرد. بررسی عملکرد هر یک از کشورهای حاضر در مذاکرات نشان می‌دهد که اگرچه محور اصلی این مذاکرات پرونده هسته‌ای بوده است، اما این مذاکرات ابعاد و سویه‌های دیگری نیز داشته است. یکی از مهم‌ترین ابعاد جانبی این مذاکرات نمودار شدنِ رویکردها و سیاست‌های بین‌المللی کشورهای شرکت کننده در مذاکرات در قالب موضع‌گیری‌ها آن‌ها در طول مذاکرات است.

به گزارش گروه تحلیل و ترجمه پایگاه خبری امید هسته ای، با توجه به حضور قدرت‌های جهانی و پیوند خوردن این مذاکرات با سایر مسائل جهان، می‌توان در موضع‌گیری‌های کشورهای شرکت کننده در مذاکرات نمودی از رویکردها و برنامه‌های سیاسی-اقتصادی آن‌ها را مشاهده کرد. این مساله به ویژه در مورد فرانسه کاملا آشکار است. از آغاز مذاکرات، سیاستمداران فرانسوی‌ در عینِ حفظ وحدت ظاهری خود با سایر کشورهای 1+5 همواره کوشیده‌اند تا بدان‌جا که امکان‌ آن را دارند در مسیر مذاکرات سنگ‌اندازی کنند و توافق نهایی را دشوارتر ساخته و حتی الامکان آن را به تاخیر بیاندازند.

آخرین نمونه از این اقدامات، سخنان اخیر لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه بود. وزیر امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه، ٢١ تیر (١١ ژوئن)، گفت: «قدرت‌های بزرگ هنوز به پایان مذاکرات خود با ایران نرسیده‌اند». فابیوس که در شبکه تلویزیونیBFMTV و رادیو RMC سخن می‌گفت، ادامه داد: «در هر توافقی با ایران، باید قادر به راستی‌آزمایی نحوه فعالیت سایت‌های (اتمی) باشیم، اما قطعا تاکنون تضمینی در این مورد دریافت نکرده‌ایم. چنین توافقی باید قابل راستی‌آزمایی، استوار و محکم باشد و توافقی که قابل راستی‌آزمایی نباشد، قابل اجرا هم نیست».

ده روز پیش‌تر نیز فابیوس در مصاحبه‌ای با وال استریت ژورنال گفته بود: «بهترین موافقت‌نامه نیز اگر قابل راستی آزمایی نباشد بی‌فایده است. چندین کشور در منطقه خواهند گفت، بسیار خب، سندی امضا شده است اما ما فکر می‌کنیم این سند به اندازه کافی محکم نیست و در نتیجه ما هم باید هسته‌ای شویم». منظور فابیوس قطعا عربستان سعودی و ترکیه، و چه بسا مصر و کشورهای عرب سنی خلیج فارس بود.

سفیر فرانسه نیز پیش از آن گفته بود «به احتمال خیلی زیاد» طرف‌ها موفق نخواهند شد طی پنج هفته پیش رو و حتی بعد از آن به توافق نهایی برسند. به گفته او «کار فنی زیادی باقی‌مانده و این بدین معناست که هرگونه تفاهمی که حاصل شود می‌تواند هم‌چنان پر از ابهام باقی بماند».

شکی نیست که این موضع‌گیری‌ها صرفا جوسازی فرانسوی‌ها و پوششی بر برنامه‌ریزی‌های گسترده اقتصادی-نظامی آن‌هاست. در واقع خود فابیوس هم ناخواسته از پشتِ پردۀ کارشکنی‌های او و دولت فرانسه پرده برداشته و نشان داده است که مخاطب اصلی سخنان او کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس هستند چرا که او به طور تلویحی آن‌ها را به رقابت هسته‌ای با ایران دعوت کرده است.

وقتی که این اقدامات را در کنار سایر سیاست‌های فرانسه و به ویژه روابط نظامی گسترده آن‌ها با کشورهای حوزه خلیج فارس قرار دهیم، به قول معروف «دم خروس» نمایان می‌شود. در واقع باید گفت این موضع‌گیری‌های فرانسه و اقدامات گذشتۀ آن‌ها در زمان توافق ژنو، و سنگ‌اندازی در مسیر مذاکرات چندان عجیب به نظر نمی‌رسد چرا فرانسه از به تاخیر افتادن توافق نهایی بیشترین سود را می‌برد.

بزرگ‌ترین سود فرانسوی‌ها در تاخیر و حتی به نتیجه نرسیدن مذاکرات، سود اقتصادی کلانی‌ست که از فروش تسلیحات نظامی به اعراب نصیب این کشور می‌شود. فرانسه با بزرگنمایی خطرِ ایران، اعراب را به خرید تسلیحات نظامی بیشتر تشویق می‌کند.

فرانسه در سال‌های اخیر یکی از بزرگ‌ترین منابع تامین تسلیحات نظامی برای اعراب بوده و دلارهای نفتی آن‌ها با سرعتی بیش از هر زمان دیگر روانۀ جیب‌های موسیوهای فرانسوی شده است. در طول 2 سال گذشته، پاریس قراردادهایی نظامی به ارزش بیش از پانزده میلیارد دلار با کشورهای منطقه خلیج فارس امضا کرده است.

وزارت دفاع فرانسه چند روز پیش با انتشار گزارشی از افزایش 18 درصدی صادرات تسلیحاتی این کشور طی سال 2014 خبر داد. در این گزارش آمده بود:«طی سال 2014، حجم صادرات تسلیحاتی فرانسه با جهش 18 درصدی به رقم هشت میلیارد و دویست میلیون یورو رسید که این رقم طی پانزده سال گذشته بی‌سابقه بوده است».

طبق گزارشِ وزارت دفاع فرانسه، مهم‌ترین خریداران سلاح از این کشور طی سال‌های 2010 تا 2014 کشورهای خاورمیانه (38 درصد) بوده‌اند. در میان کشورهای خاورمیانه نیز عربستان با خرید 12 میلیارد یورویی تسلیحات از فرانسه نخستین جایگاه را از این لحاظ به خود اختصاص داده است. بر اساس این گزارش، طی این بازه زمانی امارات نیز بیش از 4 میلیارد یورو از فرانسه سلاح و تجهیزات نظامی خریداری کرده است.

افزون بر این، تنها از ابتدای سال 2015 تاکنون فرانسه چهار قرارداد بزرگ فروش هواپیمای جنگی رافائل با کشورهای مصر، هند، قطر و امارات امضاء کرده است. روز گذشته نیز فرانسه اعلام کرد کویت علاقه‌مند است 24 بالگرد نظامی مدل کاراکال از شرکت ایرباس خریداری کند و قرارداد فروش آن‌ها به زوری تنظیم می‌شود.

اما گذشته از منفعت‌های اقتصادی، فرانسوی‌ها می کوشند تا از فاصله‌یی که میان آمریکا و اعراب ایجاد شده است بیشترین بهره را ببرند. با آغاز مذاکرات هسته‌ای و نزدیک شدن نسبی آمریکا به ایران، کشورهای حوزه خلیج فارس بیش از هر زمان دیگری از سیاست‌های ایالات متحده ناخشنودند. این کشورها که همواره از قدرت و نفوذ گسترده ایران در منطقه در هراس هستند، حتی این خطر را نیز احساس کرده‌اند که ممکن است سیاست بلند مدت ایالات متحده در منطقه گردش به سوی ایران و بهره‌گیری از قدرت و نفوذ منطقه‌ای ایران برای ایجاد ثبات در منطقه باشد.

در این شرایط که اعراب پشتوانه پیشین خود یعنی، ایالات متحده را از دست داده‌اند، فرانسه آشکارا در تلاش است تا جایگزین ایالات متحده بین اعراب شود و در غیاب آمریکا تکیه‌گاهی نظامی برای کشورهای حوزه خلیج فارس شود.در واقع تغییر سیاست‌های فرانسه به سمت کشورهای منطقه خلیج فارس در دوره ریاست جمهوری نیکلا سارکوزی رئیس جمهور سابق آغاز شد و در دوره اولاند نیز به بار نشست.

فرانسوا هایزبرگ (Francois Heisbourg) مقام دفاعی سابق و مشاور ویژه در بنیاد پژوهش‌های راهبردی پاریس با اشاره به این رویکرد فرانسوی‌ها می‌گوید: «معروف است که فرانسه در مذاکرات با ایران نسبت به آمریکایی‌ها موضعی سختگیرانه‌تر دارد و این امر باعث رضایت عربستانی‌ها می‌شود. فرانسه نشان داده است که یک طرح منطقه‌ای دارد و از این ظرفیت نیز برخوردار است که در زمان و مکان مورد نیاز اقدام کند».

این رویکر فرانسه به ویژه در ماه‌های اخیر و با حضور وزیر امور خارجه فرانسه در نشست شورای همکاری خلیج فارس به اوج خود رسید. این نخستین بار بود که یکی از سران کشورهای غربی در این نشست حضور می‌یافت. در پایان همین نشست بود که فابیوس در یک سخنرانی تند در مورد مذاکرات هسته‌ای، اعلام کرد:«توافق با ایران باید شامل دسترسی بازرسان به مراکز نظامی این کشور باشد. یک توافق احتمالی با ایران خطر مسابقه تسلیحات اتمی را در منطقه به همراه خواهد داشت مگر اینکه در این توافق دسترسی بازرسان به مراکز نظامی و دیگر تاسیسات مخفی این کشور تضمین شود. اگر تهران مراکز نظامی خود را در برابر بازرسی ها مسدود کند، هر گونه توافق بی‌فایده خواهد بود. هرگونه توافق تنها در صورتی امکان پذیر است که ایران اجازه بازدید از مناطق نظامی خود را به بازرسان بدهد».

در پایان این نشست نیز همان‌گونه که انتظار می‌رفت مقامات اعلام کردند که گفت وگوهای دوجانبه بیشتری میان فرانسه و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس درباره روابط تجاری و نظامی صورت خواهد گرفت.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
inhnews
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۳
inhnews
0
0
inhnews با سلام
اگر بیوگرافی شخصیت های سیاسی و امنیتی فرانسه را مورد بررسی قرار دهید و از اطلاعات آشکار و پنهان استفاده نمایید ، متوجه می شوید اکثر مقامات فرانسوی یهودی الاصل و عضو سازمانهای صهیونیستی می باشند.در حال حاضر سارکوزی رئیس جمهور قبل ، رئیس جمهور و وزیر خارجه فعلی و بسیاری از دیگر مقامات فرانسه یهودی و وابسته به نظام بین الملل صهیونیستی هستند . بر این اساس است که فرانسه به نیابت از صهیونیسم و رژیم صهیونیستی در روند مذاکرات کارشکنی می کند و بر خلاف منافع فرانسه عمل می کند.اگر در این زمینه شک و تردیدی وجود دارد لطفا بیوگرافی مقامات فرانسوی را خودتان تحقیق و مورد شناسایی قرار دهید.
نام:
ایمیل:
* نظر: