سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - April 20 2021
کد خبر: ۸۴۳۳
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۳
احتمال اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران وجود دارد این در حالی است که برخی افراد در جامعه تلاش می‌کنند تا در زمینه اجرای پروتکل واقعیت‌ها را جور دیگری نشان دهند که این امر حقیقت ندارد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: این که برخی تلاش می‌کنند از پروتکل الحاقی تابو بسازند امری خلاف واقعیت است و ما در جهت درک درست از پروتکل الحاقی تلاش می‌کنیم چرا که در حال حاضر جامعه درک نادرستی در این زمینه دارد.

به گزارش اميد هسته اي به نقل از ایسنا، بهروز کمالوندی که در مراسم رونمایی از کتاب "از سعدآباد تا لوزان" حضور داشت با اشاره به مطالب منتشر شده در این کتاب خاطرنشان کرد: بهتر است تا مطالب هم‌زمان با وقایع منتشر شود ولی به دلیل برخی مسائل این اتفاق نمی‌افتد در هر صورت انتشار چنین کتاب‌هایی دریچه‌ای به سوی وقایع است و بدین وسیله می‌توان از تجربیات انبار شده فعلی برای ساخت آینده استفاده کرد.

او ادامه داد:‌ مطالبی در این کتاب منتشر شده است که شاید اگر نویسنده به برخی اطلاعات دسترسی داشت آن‌ها را طور دیگری می‌نوشت البته نمی‌توان ایرادی به این موضوع گرفت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: نویسنده این کتاب ارزش بسیار زیادی برای مدیریت استراتژیک بی‌بدیل مقام معظم رهبری در زمینه هسته‌ای قائل شده است و چندین بار در این کتاب این موضوع را مطرح کرده است.

وی با اشاره به مودالیته جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته افزود: مودالیته‌ای که جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته آن را مطرح و پیگیری کرد روش خوبی در زمان خود بوده است. هم‌چنین گرفتن امتیاز غنی‌سازی برای ایران در مذاکرات هسته‌ای نیز امر مهمی بود که در کتاب از سعدآباد تا لوزان به آن اشاره شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد:‌ در این کتاب به وقت‌کشی‌ که از سوی غربی‌ها در مذاکرات هسته‌ای صورت می‌گیرد نیز اشاره شده است که قابل توجه است. از سوی دیگر باید بگویم برخی مفاهیم امنیتی سیال هستند، ‌در عرصه سیاست ممکن است جای دوست و دشمن شما تغییر کند همان‌طور که امروز نیز ما شاهد این امر هستیم بنابراین باید هوشیارانه عمل کنیم.

کمالوندی ادامه داد:‌ تحولات منطقه‌یی می‌تواند فرصتی برای ما باشد ولی همین فرصت می‌تواند به تهدیدی هم تبدیل شود که باید به این امر توجه کرد هم‌چنین در بخش دیگری از این کتاب نویسنده عنوان کرده بود که بین اوباما و حاکمیت آمریکا تفاوت قائل بوده‌ایم که این مطلب درست است. از نظر ما باید حساب اوباما را از کل نظام آمریکا جدا کرد هرچند من تلاش نمی‌کنم تا اوباما را تطهیر کنم و او را پاک جلوه دهم چرا که به گفته اوباما خود او به دنبال بازکردن پیچ و مهره صنعت هسته‌ای ایران بوده و اگر دستش می‌رسید در سایر موارد نیز این کار را می‌کرد اما باید این را بدانیم که مواضع اوباما با مواضع کلیت نظام آمریکا متفاوت است.

او در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم رفع قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران اشاره کرد و گفت: این که برخی قطعنامه‌های شورای امنیت را بی‌اهمیت می‌خوانند درست نیست.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: احتمال اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران وجود دارد این در حالی است که برخی افراد در جامعه تلاش می‌کنند تا در زمینه اجرای پروتکل واقعیت‌ها را جور دیگری نشان دهند که این امر حقیقت ندارد.

وی با اشاره به بخش‌هایی از کتاب "از سعدآباد تا لوزان" خاطرنشان کرد: البته من انتقادی هم به این کتاب دارم زیرا در بخش‌هایی گفته شده بود که در زمینه مذاکرات عقب‌نشینی کردیم و من باید بگویم که لزوما رفتار افرادی که در مذاکرات هستند تعیین‌کننده نیست بلکه این که چقدر دست‌شان پر باشد هم اهمیت بسیاری دارد.

کمالوندی ادامه داد: مذاکره وزیر امور خارجه کشورمان با دو وزیر آمریکایی یعنی کری و مونیز از اهمیت بالایی برخوردار است و این نشان می‌دهد که در زمینه دیپلماتیک آن‌ها ارزش زیادی برای ما قائل هستند و این امر خود قابل توجه است. علاوه بر این قائل شدن پروتکل و تشریفات در سطوح سیاسی در مذاکرات معنای خاصی دارد که نشان‌دهنده اقتدار بالای ما است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان این که در بخش‌هایی از این کتاب مذاکره مستقیم ایران و آمریکا را پیشنهاد صالحی و احمدی‌نژاد عنوان شده است تاکید کرد: نویسنده این کتاب این‌طور عنوان کرده است ولی باید بگویم این موضوع صحیح نیست و مذاکره مستقیم ایران و آمریکا تنها پیشنهاد دکتر صالحی بود و اگر آقای احمدی‌نژاد نیز از آن حمایت می‌کرد وضعیت به گونه دیگری بود.

کمالوندی در پایان تاکید کرد: ساخت راکتور آب سنگین اراک نه تنها هزینه بسیاری دارد بلکه بسیار زمان‌بر هم است. در رابطه با فردو نیز باید بگویم اهمیت فردو به هیچ وجه در غنی‌سازی نیست چرا که تمام اورانیوم غنی‌شده در فردو می‌تواند تنها 1.5 درصد سوختی باشد که نیروگاه بوشهر آن را تامین می‌کند بنابراین اهمیت فردو در آسیب‌ناپذیربودن آن است.
نام:
ایمیل:
* نظر: