سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - June 02 2020
کد خبر: ۸۶۰۸
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۱
شرکت نفتی شل درباره همکاری‌های جدید نفتی و پرداخت بدهی 2 میلیارد دلاری با مسئولان ایرانی در تهران صحبت کردند.

به گزارش رویترز شرکت نفتی هلندی-انگلیسی رویال داچ شل اخیرا درباره انجام همکاری‌ها و نیز پرداخت بدهی 2 میلیارد دلاری با مسئولان ایرانی در تهران گفت‌وگو کرده است.

سخنگوی شرکت نفتی شل افزود: طرفین درباره بدهی‌های واریز نشده شل به شرکت ملی نفت ایران گفت‌وگو کردند و اینکه چگونه بعد از برداشته‌شدن تحریم‌ها همکاری‌های خود را ادامه بدهند.

پیش از این نیز در حاشیه اجلاس اوپک،‌بن بردن مسئول اجرایی شل با زنگنه وزیر نفت ایران در باره پرداخت بدهی 2 میلیارددلاری صحبت کرده بود.

این بدهی‌ مربوط به بلوکه شدن پولهای فروش نفت ایران بعد از تحریم‌های اعمال شده به جمهوری اسلامی ایران است.

ایران چهارمین ذخایر بزرگ نفت و دومین ذخایر گاز دنیا را در اختیار دارد.

تحریم‌های بین‌المللی به مانعی بر سر راه سرمایه‌گذاری شرکت های خارجی در پروژه‌های نفتی ایران بدل شده و این شرکت‌ها برای رفع تحریم و باز شدن مجدد درب‌های بازار ایران به سمت خود، انتظار می‌کشند.

از سوی دیگر، سخنان مقامات آمریکایی در خصوص گستره برداشته شدن تحریم‌ها، این نگرانی را در میان فعالان اقتصادی ایجاد کرده که غرب با تکیه بر تنوع دلایل پشت تحریم‌های یکطرفه علیه ایران، پس از توافق هسته‌ای تنها بخش کوچکی از تحریم‌ها را بردارد.

مدت زمان این «برداشته شدن تحریم» هم مشکل دیگری است؛ پس از امضای توافق ژنو، برخی شرکت‌ها با تکیه بر این استدلال که پروژه‌های نفتی، حداقل چند سال برای تکمیل و به بار نشستن زمان می‌خواهند و برداشته شدن موقت تحریم‌های ایران فقط 6 ماه اعتبار دارد، از ورود به بازار ایران سر باز زدند.
منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر: