چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
گزارش امیدهسته ای از روز سوم مذاکرات؛
کد خبر: ۸۶۹۱
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۳
به هر روی تنفس در مذاکرات بیشتر به سود طرف های غربی تمام شد چرا که جمهوری اسلامی ایران صدای واحدی دارد و تنوع دیدگاه ها بر روی مذاکرات تاثیری نگذاشته است اما گروه 1+5 برای اینکه بتوانند مواضع خود را به همدیگر نزدیک تر کنند از این تنفس بهترین بهره را می برند تا راه هایی برای تصمیمات سخت اتخاذ کنند.
حسن محمدی:سومین روز مذاکرات هسته ای در وین به سکوت گذشت. تصویربردارن برخلاف روزهای گذشته بیشتر به امورات روزمره و تمیز کردن دوربین های خود پرداخته و اساسا نه رفت و آمدی بود و نه نشستی که خبری از آن درز کند به همین روی بیشترین دستاورد روز سوم پرداختن به حاشیه ها و گاهی شایعات بود. خبرگزاری آمریکایی 'بلومبرگ' در گزارشی با تشریح روند مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 در سناریویی از پیش طراحی شده، جنگ روانی و فضاسازی رسانه ای خود را پیش از پایان ضرب الاجل 30 ژوئن (9 تیر) شدت بخشید و نوشت: در صورت شکست مذاکرات، باید ایران مقصر نشان داده شود.
اگرچه شواهد و قرائن حاکی از توافق نهایی است و اخباری مبنی بر کاهش پرانتزها به گوش می رسد اما در نبود وزرا پرداختن به حواشی بیشتر می شود.همه منتظر ورود وزرا هستند چرا که با ورود وزرا علاوه بر اینکه با مواضعی که اتخاذ می کنند بسیاری از ابهامات مشخص می شود، سکوت خبری نیز شکسته می شود و از حاشیه ها نیز کاسته خواهد شد.
البته سکوت رسانه ای در روز سوم برای تیم مذاکره کننده آمریکایی فرصتی شد تا جان کری و ارنست مونیز وزرای امور خارجه و انرژی ایالات متحده آمریکا جمع بندی نهایی خود از مذاکرات هسته ای و نقاط اختلافی را به کاخ سفید منتقل کنند و در انتظار دستور و فرمان نهایی باراک اوباما بمانند. مذاکره کنندگان آمریکایی ترجیح داده اند پیش از آنکه مذاکرات به آخرین لحظات نزدیک شود، دیدگاه اوباما را در خصوص نقاط اختلافی جویا شوند.
از سوی دیگر فرانسه که یکی از مهمترین بازیگر میدان دیپلماسی وین است تلاش می کند چهره ای "خاص" برای خود در این مذاکرات مهم و بین المللی ایجاد کند و برای تبدیل شدن به چهره خاص نیازمند غبارآلود شدن فضای مذاکرات است اما پس از عدم موفقیت در این نوع بازی در مذاکرات لوزان آگاه شده است که تبدیل شدن به چهره خاص در وین برای کاخ الیزه هزینه زاست و محبوبیت 14درصدی اولاند در فرانسه که ناشی از وضعیت نامناسب برنامه های اقتصادی است، فضای مناسبی برای برهم زدن اتحادجمعی ایجاد نمی کند لذا لوران فابیوس یهودی زاده در مقابل دوربین رسانه ها چهره تندخو، نرمش ناپذیر و تندروانه از خود به نمایش می گذارد تا در دوران پسا توافق بتواند روابط اقتصادی و سیاسی خود  را با سعودی ها و یهودی ها حفظ کند.در واقع مواضع به ظاهر خصمانه فرانسه متفاوت از مواضع وی در نشست ها  و جلسات خصوصی با تیم مذاکره کننده ایرانی است به گونه ای که در یکی از جلسات در خصوص یکی از موضوعات که فرانسه همواره سنگ اندازی می کرد، جان کری به ظریف وزیرخارجه کشورمان گفته بود خودتان فابیوس را راضی کنید!جالب است وقتی که وزیرخارجه فرانسه به جلسه آمده بود به راحتی مواضع ایران را پذیرفت و همین رویکرد زیگزاگی و سینوسی منجر به نارضایتی شدید کری از وزیر امور خارجه فرانسه شد.
به هر روی تنفس در مذاکرات بیشتر به سود طرف های غربی تمام شد چرا که جمهوری اسلامی ایران صدای واحدی دارد و تنوع دیدگاه ها بر روی مذاکرات تاثیری نگذاشته است اما گروه 1+5 برای اینکه بتوانند مواضع خود را به همدیگر نزدیک تر کنند از این تنفس بهترین بهره را می برند تا راه هایی برای تصمیمات سخت اتخاذ کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: