چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
مباحث فني مذاكرات هسته اي در روزهاي اخير جدي تَر شده است؛
کد خبر: ۸۷۴۷
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۴ - ۰۴:۴۳
آنچه مسلم است این است که مونیز این بار جایی برای اشتباه و تخطی ازمواردتوافق شده نخواهدداشت.دراین میان،خطوط قرمز هسته ای کشورمان در مذاکرات هسته ای به طرف مقابل ابلاغ شده است. نگارنده با توجه به شناختی که از رفتارشناسی دیپلمات‌های ایرانی ومسئولان کشورمان دارد معتقد است که اصرار بی مورد برسرخواسته های نامعقول وغیرقابل قبول توسط طرف غربی صرفا منجر به دور شدن طرفین از توافق نهایی خواهدشد.از این رو ارنست مونیز باید میان تسریع مذاکرات هسته‌ای یا ایجاد مانع در آن یک گزاره راانتخاب کند.
حسن محمدی : حضور رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در  وین، نشانه ای دال بر شتاب مذاکرات هسته ای به سمت و سوی رسیدن به توافق نهایی محسوب می شود. دکتر علی اكبر صالحی بامداد روز سه شنبه در حالی در وین حضور پیدا کردکه ارنست مونیز وزیرانرژی ایالات متحده آمریکا به همراه جان کری از همان ابتدای هفته به وین آمده بود تا درجریان مذاکرات هسته‌ای ایران واعضای 1+5 قرار گیرد.

با این حال، ارنست مونیز طی روزهای نخست حضور خود در وین چندان مورد توجه و اقبال خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات هسته ای قرار نگرفت. دلیل این بی اقبالی نسبی،عدم حضوردکترصالحی دروین بودکه منجرِ به حاشیه رانده شدن نقش مونیز در مذاکرات شد.بااین حال پس ازحضور رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در محل مذاکرات هسته ای، بار دیگر مونیز نیز از حاشیه به متن آمده است.

ارنست مونیز  70 ساله در سن 27 سالگی دکترای خود رادر رشته فیزیک نظری از دانشگاه استنفورد اخذ کرده است ازمذاکرات هسته ای بهمن ماه سال 1393 میان ایران و اعضای 1+5، ارنست مونیز به عنوان وزیر انرژی آمریکا پای میزمذاکرات هسته ای حاضر و به یکی ازچهره‌های اصلی این ماراتن دیپلماتیک تبدیل شد.

آنچه مسلم است اینکه تفاهم بر سر مسائل  فنی اهمیت فوق العاده ای در حل و فصل اختلافات باقیمانده خواهد داشت. از این رو با حضور صالحی به محل مذاکرات بلافاصله جلسات وی بامونیز آغازشدواولین جلسه مردان فیزیکدان هسته ای دو کشور بیش از سه ساعت به طول انجامید.

دراین میان و با توجه به سفر یوکیا آمانو به تهران برای حل وفصل مسائل مربوط به مسائل حال وگذشته یا PMD نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی محوری ترشده است چرا که«pmd»،باتفاهم بر سر چارچوب های مطرح شده می تواند همه مسائل گذشته را حل و فصل نماید و از سوی دیگر با مذاکرات لوزان گام موثر و مهمی به سوی آینده فعالیت‌های هسته ای بر داریم. به همین روی نقش رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان و وزیر انرژی آمریکا در مدیریت روند موجود بارزتر خواهد شد.

 لازم به ذکر است که ارنست مونیز پس از قرائت بیانیه لوزان، با طرح ادعاهایی درخصوص لزوم بازرسی نامحدود زمانی و مکانی از ایران،به یکی از نشانه هاونمادهای دبه طرف آمریکایی از بیانیه لوزان تبدیل شد. همچنین ارنست مونیز یک بار در سخنان خود در جمع سناتورهای آمریکایی از تعطیلی فردو درتوافق نهایی سخن گفت. این اظهار نظر مونیز با آنچه در بیانیه لوزان آمده بود در مغایرت کامل قرار داشت.

 درجریان دبه کردن علنی طرف آمریکایی برسرتعداد سانتریفیوژهای مستقر درفردو،ارنست مونیز نقشی محوری داشت.بااین حال پس ازگذشت زمانی اندک، ارنست مونیز و سایر مقامات آمریکایی دریافتند که اصرار آنها بر موضوعاتی مانند بازرسی های فراپادمانی و نامحدود نه تنها منجر به تغییر مواضع طرف ایرانی نخواهد شد،بلکه منجر به عدم توافق نهایی و بازگشت به نقطه قبل از توافق ژنو می شود.  هم اکنون ارنست مونیز در هتل کوبورگ و در معرض آزمونی سخت قرار دارد.

آنچه مسلم است این است که مونیز این بار جایی برای اشتباه و تخطی ازمواردتوافق شده نخواهدداشت.دراین میان،خطوط قرمز هسته ای کشورمان در مذاکرات هسته ای به طرف مقابل ابلاغ شده است.  نگارنده با توجه به شناختی که از رفتارشناسی دیپلمات‌های ایرانی ومسئولان کشورمان دارد معتقد است که اصرار بی مورد برسرخواسته های نامعقول وغیرقابل قبول توسط طرف غربی صرفا منجر به دور شدن طرفین از توافق نهایی خواهدشد.از این رو ارنست مونیز باید میان تسریع مذاکرات هسته‌ای یا ایجاد مانع در آن یک گزاره راانتخاب کند.

  بسیاری از تحلیلگران معتقدنددرعین اهمیت داشتن مسائلی مانند لزوم مکانيزیم رفع تحریم ها و شیوه اجرایی شدن توافق نهایی ،موضوعاتی مانندبازرسی های آژانس واستفاده ازحق تحقیق و توسعه از اهمیت فوق العاده ای دررسیدن به نقطه پایانی مذاکرات برخوردار هستند.  

از این پس خبرنگاران مستقر در هتل کوبورگ تمرکز ویژه ای روی نشست هاومذاکرات دوجانبه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی آمریکا خواهند داشت.ازاین رو مواضع وعملکردمونیز بیش از پیش در معرض قضاوت مخاطبان و تحلیلگران قرار خواهد گرفت. بدیهی است همین موضوع،مسئولیت وزیر انرژی آمریکا در اتخاذ مواضع عقلانی و صحیح در مسیر رسیدن به توافق احتمالی نهایی رادوچندان خواهد کرد.

در صورتی که مونیز این بار نیز به مانند دوران پس از قرائت بیانیه لوزان،پیام‌آورزیاده خواهی در مذاکرات و اصرار بر سر مواضع غیر قابل تحقق طرف مقابل باشد،در عمل شاهد امضای توافقی میان طرفین نخواهیم بود. فیزیکدان وسیاستمدار 70 ساله، مهم ترین و جدی ترین آزمون دوران زندگی سیاسی خود را تجربه می کند.آزمونی که درترسیم چهره مونیز درنزد افکار عمومی آمریکا که اکثرا خواستار توافق با ایران هستندنقش بسزایی خواهد داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر: