سه‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - January 19 2021
ارزیابی میدانی امیدهسته ای از انتظارات مردم ایران از نتیجه مذاکرات در حاشیه برگزاری راهپیمایی روز قدس؛
کد خبر: ۸۹۳۷
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۲
ما باور داریم که ارتباط ایران با دیگر کشورها مسئله مهمی است و توافق بر رابطه ایران با دیگر کشورها به جز اسرائیل تاثیرگذار است. ما اساسا اسرائیل را به عنوان کشور به رسمیت نمی شناسیم و به نتیجه رسیدن مذاکرات در توسعه مناسبات و تعامل ایران با دیگر کشورها سهم مهمی دارد، اسراییل مدام قصد دارد دنیا را از ایران بترساند و بگوید ایران به دنبال تسلیحات هسته ای است، در صورتی که چنین نبوده و نیست و باید در نظر داشته باشیم که اصلی ترین دستاورد توافق، حذف تحریم های اقتصادی است.
راهپیمایی روز جهانی قدس امسال از ساعت 10:30 روز نوزدهم تیرماه در سراسر کشور با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان آغاز شد.

راهپیمایی قدس امسال در 770 شهر کشور برگزار گردید. روز جهانی قدس، تجلی آرمان فلسطین، فریاد وحدت امت اسلام علیه جاهلیت مدرن و کودک‌کشی از غزه تا یمن" به عنوان شعار روز قدس امسال، انتخاب شده بود. راهپیمایی به وسیله 800 خبرنگار، فیلمبردار و عکاس داخلی و 100 خبرنگار خارجی پوشش داده شد. بسیاری از شخصیت های سیاسی، علمی، فرهنگی، ورزشی و هنری کشور از تمامی مردم کشور و امت اسلامی برای حضور پرشور در این راهپیمایی دعوت کرده بودند. سخنران راهپیمایی روز جهانی قدس در تهران، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و خطیب نماز جمعه تهران آیت‌الله سید احمد خاتمی بود.

به موازات این آوردگاه بزرگ جهانی که در ایران و جای جای دنیا برپا شد، دستگاه دیپلماسی کشورمان به همراه بزرگ ترین قدرت های سیاسی و اقتصادی جهان، همچنان پای میز مذاکره هسته ای هستند تا تکلیف نتیجه ی سال ها مذاکرات هسته ای روشن شود.

به گزارش پایگاه خبری امید هسته ای، مردم ایران بیش از دیگر ملل پیگیر روند مذاکرات هستند، چرا که اعمال فشارها و تحریم های ظالمانه و ضدایرانی جهانیان علیه کشورمان، به صورت مستقیم بر معیشت ملت ایران زمین تاثیر داشته و اینک مردم در انتظارند تا فرجام مقاومت ارزشمند و بی نظیر خود را مشاهده کنند، در این رابطه با برخی از شرکت کنندگان در مراسم راهپیمایی روز جهانی قدس، در حاشیه این گردهمایی بزرگ گفت و گو کردیم تا از نظرات و دیدگاه های آنان در خصوص فرآیند مذاکرات و حال و هوای این روزهای وین که میزبان نمایندگان 1+5 و ایران برای مذاکرات هسته ای است، آگاه شویم. بخش هایی از این گفت و گوها در ادامه می آید:رفیع محمدی، دانشجوی رشته زمین شناسی درباره ی انتظارات خود از روند مذاکرات به خبرنگار امیدهسته ای گفت: بیانیه مشترکی که در لوزان خوانده شد و مجموع آرای دو طرف مذاکره بود، سبب بروز شادی میان مردم ایران شد، به هرحال هر تصمیمی که به شکل نهایی در این مذاکرات گرفته شود بر سرنوشت ما اثرگذار است، پس چه نتیجه ای بهتر از این خواهد بود که توافق حاصل شود و تحریم ها برداشته شوند و بتوانیم به لحاظ اقتصادی به رونق بازگردیم. متاسفانه در سال های تحریم، چرخ اقتصاد و تولید ایران رونق سابق را نداشته، بدیهی است وقتی با دنیا ارتباط نداشته باشیم مجبور به واردات هستیم و بی تردید صرفا مصرف کننده خواهیم بود، پس از زحمات مذاکره کنندگان کشورمان که امید بازگشت به رونق اقتصادی را در دل مردم پروراندند قدردانی می کنیم و امیدواریم در این چند روز باقی مانده به بهترین نتیجه بنابر مصلحت مردم کشورمان برسند و در وحله نخست تحریم ها برداشته شود، زیرا این اصلی ترین خواست ماست.

شکوفه رستمی، فوق دیپلم ریاضی و خانه دار شرکت کننده دیگری در راهپیمایی روز قدس بود که به خبرنگار امیدهسته ای گفت: وقتی می بینم شهروندان تهرانی و البته مردم ایران در اقصی نقاط کشور برای دفاع از حقوق مردم مظلوم فلسطین به خیابان ها آمده اند، دلم قرص می شود که ظلم ماندگار نیست، ما حق مردم ستمدیده فلسطین را از اسراییل می گیریم و گرفتن حقوق خودمان نیز بی شک کار سختی نخواهد بود، ما اجازه نمی دهیم برخی کشورها عرصه را برای زندگی مان تنگ کنند، ایران کشوری است که صاحب منابع زیادی است، ما نشان دادیم که متکی به خودمان هستیم، اما نمی توان انکار کرد که به رابطه با دیگر کشورها نیاز داریم تا به توسعه برسیم، حق استفاده از انرژی هسته ای حق مسلم ماست و از این حق نمی گذریم، اما توقع داریم حالا که مذاکرات به روزهای نهایی نزدیک می شود، همانطور که رهبر گفته اند، منفعت ملت ایران با حمایت از عزت مان رعایت شود و توافق شود تا به دیگر حقوق مان نیز برسیم، مسائل زیادی در توافق باید دیده شود، اما به عقیده من اصلی ترین نیاز امروز کشور برداشته شدن تحریم های اقتصادی است که باید به آن توجه ویژه شود، ما هرگز زیاده خواهی نکرده ایم و تسلیحاتی که غرب اکنون مدام روی آن مانور خبری می دهد و یا یاوه گویی هایی در خصوص هدف گذاری ایران برای دستیابی به مصارفی جز مصرف صلح آمیز هسته ای، دروغی بیش نیست و در شرایطی که حقیقتا بنا بر فرموده رهبر، این خواست حرام است، باید به جهانیان بگوییم ما ملتی صلح طلبیم و جز حقوق انسانی خودمان چیزی نمی خواهیم.

صادق حاتمی، دبیر بازنشسته در ابتدای سخنان خود به علت حضور خود در راهپیمایی روز جهانی قدس اشاره کرد و گفت: این روز باعث ایجاد وفاق و همدلی  نه تنها درکشور جمهوری اسلامی ایران بلکه در جهان اسلام می شود و مسلمانان متحد می شود تا در برابر رژیم صهیونیستی مقابله کنند .نام گذاری این روز توسط بنیانگدار جمهوری اسلامی امام خمینی (ره) نشانه ژرف اندیشی و دوراندیشی امام است، زیرا امام معادلات آینده خاورمیانه را پیش بینی کرده بود و وجود چنین روزی را به نام تجدید قوا جهان اسلام در برابر رژیم صهیونیستی عنوان کرده بود، پس باید همه ی ما همراه و همگام با سایر نقاط کشور در راهپیمایی حضور پررنگ داشته باشیم.

وی در رابطه با خواست مردم ایران از مذاکره هسته ای نیز چنین گفت: مردم ایران منتظر نتایج گفتگوهای ایران با گروه پنج به علاوه یک هستند و با حساسیت خاصی اخبار این مذاکرات را دنبال می کنند .حصول هرگونه توافق به نفع همه مردم ایران است، بازتاب موفقیت آمیز بودن گفتگوهای ایران با غرب تنها در عرصه سیاسی و اقتصادی نخواهد بود و می توان پیامدهای آن را در زندگی شخصی همه مردم ملاحظه کرد. عرصه های مختلف جامعه به یکدیگر مرتبط است و موفقیت آمیز بودن گفتگوها بر تمام حوزه های اجتماعی و فرهنگی تاثیرگذار است.

آینده زندگی مردم با نتایج این مذاکرات پیوند خورده و بر این اساس یکایک مردم در انتظار چگونگی پایان این گفتگوها به سر می برند .توافق به معنای پیشرفت کشور بوده و عدم توافق مساوی با تاخیر در آبادانی و توسعه است. وقتی با اقوام و دوستان صحبت می کنیم می بینیم که اکثر مردم به نتیجه رسیدن توافق ها را به معنای نزدیکی جامعه ایران با مردم دیگر کشورها تلقی می کنند و قطع روابط ایران با دیگر کشورها در صورت شکست مذاکرات مورد نظر نیست.

ما باور داریم که ارتباط ایران با دیگر کشورها مسئله مهمی است و توافق بر رابطه ایران با دیگر کشورها به جز اسرائیل تاثیرگذار است. ما اساسا اسرائیل را به عنوان کشور به رسمیت نمی شناسیم و به نتیجه رسیدن مذاکرات در توسعه مناسبات و تعامل ایران با دیگر کشورها سهم مهمی دارد، اسراییل مدام قصد دارد دنیا را از ایران بترساند و بگوید ایران به دنبال تسلیحات هسته ای است، در صورتی که چنین نبوده و نیست و باید در نظر داشته باشیم که اصلی ترین دستاورد توافق، حذف تحریم های اقتصادی است، پس باید برای آن تلاش کنیم؛ چون ما به واقع چیزی جز توسعه صنعت هسته ای و توسعه اقتصادی نمی خواهیم. موفقیت آمیز بودن گفتگوها ، توانایی تعامل ایران با دیگر کشور ها را ثابت می کند و صدالبته حضور مثبت ما در جامعه جهانی به نتایج مذاکرات هسته ای بستگی دارد، تا بتوانیم به روزهای خوب اقتصادی مان برگردیم و آینده روشنی برای جوانان کشورمان ترسیم کنیم، زیرا انزوا به ایران صدمات و لطمات متعددی می زند و سال ها ایستادگی و مقاومت مردم ایران به جهانیان ثابت کرده که حقوق صلح آمیز هسته ای خود را محترم می شناسند و از این رو با توجه به حساسیت مذاکرات و پیامدهای آن، انتظار در مردم ایران درباره اخبار و نتایج گفتگوهای وین، به مرحله حساسی رسیده است تا تحریم ها برداشته شود و مردم به حقوق خود برسند.  

نام:
ایمیل:
* نظر: