دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
کد خبر: ۸۹۷۷
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۴ - ۰۰:۰۹
یک روزنامه نگار وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات های غربی می گوید ویژگی ظریف مشورت پذیری اوست. او در همه امور با معاونان و همراهان اش مشورت می کند، سپس تصمیم می گیرد. او می گوید ذهن ظریف ممنسجم و کاملا پیچیده است و نمی توان در عمق آن نفوذ کرد.
حسن محمدی: گروه 1+5 با ورود به موضوع هسته ای ایران سعی داشت خود را یک تیم منسجم و واحد جلوه دهد که اگر دربسیاری از موارد دیپلماسی منطقه ای و جهانی با یک دیگر اختلاف نظر دارند اما در موضوع هسته ای ایران یکسان می اندیشند. این جلوه گری دیری نپایید و اختلافات درونی شان گاه بر سرعت روند مذاکرات هسته ای با ایران نیز سایه افکند.

این سوی میدان در جمهوری اسلامی ایران بسیاری با آغاز مذاکرات دوساله اخیر به صرافت افناده بودند که انسجام درونی را چگونه محقق کنند تا در مقابل 1+5 این انسجام فکری در داخل ایران به عنوان یک امتیاز و سرعت بخشیدن به روند مذاکراتی خودنمایی کند. درواقع برخی چالش مهم درونی را تحقق این انسجام می دانستند اما همچون همیشه که در مواقع حساس انسجام داخلی در ایران به یکباره و به دلیل نگره فرهنگی مان ایجاد می شود، همزمان با پیشرفت منطقی و جدی مذاکرات، انسجام داخلی نیز در ای مذاکرات شکل گرفت.

با بررسی تیم مذاکره کننده ایرانی که سه دیپلمات توانمند و یک دیپلمات فنی (1+3)در خود دارد مشخص می شود روند مذاکرات در چه نوع فضایی پیش می رود.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی یکی از محوری ترین و موثرترین دیپلمات های حاضر در مذاکرات وین است. در برهه ای که مذاکرات ایران و گروه 1+5 در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ عملا قفل شد، حضور صالحی و ارنست مونیز، همتای آمریکایی اش بسیار راهگشا بود و مذاکرات از بن بست خارج شد.

صالحی و مونیزعلاوه تسلط فنی به مسائل، یک ویژگی مشترک دارند و آن هم این است که هر دو در کشورهای خود مورد اعتماد همه جریان های سیاسی شان هستند و سخن و کلام شان برای همه جریان های سیاسی در داخل کشورشان حجت است، جمهوری خواهان برای مونیز و دیدگاه های کارشناسی وی که وزیرانرژی دموکرات هاست احتام قائل اند و علی اکبر صالحی نیز در ایران به دلیل اینکه تسلط بر مسائل فنی اش بر کسی پوشیده نیست و همواره چهره مورد اعتماد نظام تلقی می شده است، تایید و یا عدم تایید های اش برای همه جریان های سیاسی صائب است.

اخیرا حمیدرضا بعیدی نژاد در صفحه اینستاگرام اش نوشته است:همانطور که آقاي دکتر ظريف فرمودند حضور جناب دکتر صالحي در مذاکرات عليرغم آنکه در دوره نقاهت بودند، در بسياري از موضوعات هسته اي راه گشا مي باشد. مذاکرات در خصوص مباحث مهم باقيمانده با جديت ادامه دارد.

از سوی دیگر در دوره ای که علی اکبر صالحی دوران نقاهت را در منزل سپری می کرد همه مباحث فنی توسط دیپلمات های ارشد به وی منتقل می شد تا دیدگاه های وی اعمال شود.نقش وی به عنوان یک دیپلمات فنی در مذاکرات هسته ای در پیشبرد و توانایی در تصمیم گیری های آنی موجب تسریع در روند مذاکرات شد.

محمدجواد ظریف، دیپلمات کارکشته و توانمند کشورمان از روزی که ردای وزارت امور خارجه کشورمان را به تن کرد نگاه جهانی به ایران را تغییر داد و مسیر گفت وگوی همراه با عزت و حکمت را  با دنیای غرب پیگیری کرد.ظریفِ کاربلد به دلیل زندگی در غرب می دانست با دیپلمات های غربی چگونه سخن بگوید که آنها مقهور وی شوند.

یک روزنامه نگار وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات های غربی می گوید ویژگی ظریف مشورت پذیری اوست. او در همه امور با معاونان و همراهان اش مشورت می کند، سپس تصمیم می گیرد. او می گوید ذهن ظریف ممنسجم و کاملا پیچیده است و نمی توان در عمق آن نفوذ کرد.

عباس عراقچی، دیپلمات کهنه کار وزارت خارجه که در همه ادوار مذاکرات هسته ای نقشی موثر و بی بدیل ایفا کرده است به دلیل اینکه معتمد همه جریان های سیاسی به ویژه اصولگرایان است در تیم مذاکره کننده به نوعی به عنوان سخنگوی تیم نقش آفرینی می کرد و سخنانی که به نقل از وی مطرح می شد در برخی برهه های زمانی، حکم آب بر آتش را در میان برخی مخالفان روند مذاکرات در داخل داشت.

عراقچی ذهنی تو در تو دارد که وقتی سخن می گوید مسیر سخنان وی به گونه ای است که ابتدا و انتهای مشخص دارد، به گونه ای که مخاطب اش نمی تواند وقتی وی درحال مذاکره یا سخن گفتن است از موضوع بحثی که او مطرح م یکند خارج شود و مخاطب اش را در فرایندی که در ذهن اش طراحی کرده است با خود همراه می کند و اجازه به حاشیه رفتن نمی دهد.

مجید تخت روانچی یکی از دیپلمات هایی است که اروپا را به خوبی می شناسد و در کنار ظریف که شناخت ویژه ای از ایالات متحده آمریکا دارد به سادگی میتوانند مقابل تروئیکای اروپایی و آمریکا بازی های دیپلمالتیک برای کسب حداکثری منافع ملی کشورمان  را طراحی کنند. ضمن آنکه تخت روانچی توانایی ویژه ای در مسائل نگارشی دارد و عملا متن توافق با توجه به تسلط وی پیش می رود.
نام:
ایمیل:
* نظر: