سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - February 18 2020
کد خبر: ۸۹۹۱
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۹
بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که برای بازگشت تولید نفت ایران به سطح دوران پیش از تحریم چند ماه زمان نیاز است زیرا ممکن است چاه‌های نفت تعطیل‌شده به سرمایه‌گذاری و کار بیشتری برای نو کردن آن‌ها نیاز داشته باشند. البته این فقط در حد گمانه‌زنی است چراکه ما هنوز نمی‌دانیم که آیا در تمام طول دوره تحریم چاه‌های نفت ایران تعطیل شده بود یا با تولید اندک یا متوسط به فعالیت ادامه می‌داد.
اگر چه مذاکرات برای حصول یک توافق تمدید شده اما یک دهه بن‌بست میان غرب و ایران بر سر برنامه هسته‌ای در حال ورود به مرحله جدیدی از یک راه‌حل احتمالی است. این چندمین بار است که مذاکرات تمدید می‌شود و شاید راه پرپیچ‌وخمی در پیش است.

به گزارش پايگاه خبري اميد هسته اي، اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان از دسامبر 2013 سرگرم مذاکره با ایران هستند و آوریل گذشته به چارچوبی برای رسیدن به توافق نهایی دست یافتند. بدون اینکه بخواهم به تاریخچه این موضوع بپردازم مایلم درباره تحریم‌هایی نفتی امریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران صحبت کنم. ایران با نظارت طولانی مدت سازمان بین‌المللی انرژی اتمی بر برنامه هسته‌ای آن موافقت کرده است و در ازای آن به دنبال تعلیق تحریم‌هاست.
در حالی که سی‌ان‌ان هفته گذشته گزارش داد که یک پیش‌نویس موقت درباره نحوه برداشتن تحریم‌ها به دست آمده اکنون نکته مهمی که سر میز درباره آن صحبت می‌شود به نحوه لغو تحریم‌ها در رابطه با برنامه موشکی ایران مربوط می‌شود. اگر توافقی حاصل شود کنگره امریکا 60 روز فرصت دارد آن را بازنگری کند. جمهوریخواهان و برخی دموکرات‌ها آماده شده‌اند که این توافق را از خط خارج کرده یا لغو تحریم‌ها را به تاخیر اندازند.
هنوز درباره ادبیات و متن توافق درباره لغو یا کاهش تحریم‌ها اطلاعات دقیقی نداریم. اما سخت می‌توان پذیرفت که در روز امضای توافق تحریم‌ها به سرعت برداشته شود. اما مساله لغو تحریم‌ها چه تاثیری بر بازار نفت دارد. در بدو امر، شاید بازار با هیجان واکنش نشان داده و چند روز قبل از توافق مورد انتظار قیمت‌ها دو یا سه دلار در بشکه یا بیشتر کاهش یابد. با این حال، وقتی بازار از هیجان درآمد ارزیابی‌ها در مورد اینکه ایران چه میزان نفت به بازار اضافه می‌کند شروع خواهد شد.

رکن‌الدین جوادی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران به خبرگزاری رویترز گفته به محض اینکه توافق ایران و قدرت‌های بزرگ درباره تحریم‌های نفتی نهایی شود صادرات ایران طی سه تا 6 ماه به سطح دوران پیش از تحریم بازمی‌گردد. بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران گفته تا یک ماه پس از لغو تحریم‌ها ایران روزانه پانصد هزار بشکه و تا 6 یا هفت ماه پس از آن حدود یک میلیون بشکه در روز تولید نفت این کشور افزایش می‌یابد. روشن است که ایرانی‌های می‌خواهد پس از چند سال تحریم چهره شجاعانه خود را نشان دهند.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که برای بازگشت تولید نفت ایران به سطح دوران پیش از تحریم چند ماه زمان نیاز است زیرا ممکن است چاه‌های نفت تعطیل‌شده به سرمایه‌گذاری و کار بیشتری برای نو کردن آن‌ها نیاز داشته باشند. البته این فقط در حد گمانه‌زنی است چراکه ما هنوز نمی‌دانیم که آیا در تمام طول دوره تحریم چاه‌های نفت ایران تعطیل شده بود یا با تولید اندک یا متوسط به فعالیت ادامه می‌داد.

گذشته از بحث تولید، زمانی که تحریم‌ها لغو شود ایران باز هم می‌تواند به سرعت بازار نفت را تحت تاثیر قرار دهد زیرا این کشور حجم عظیمی از نفت را در تانکرهای خود ذخیره کرده است. کارشناسان این حوزه بالاترین حجمی را که از این تانکرها گزارش کرده‌انند 30 میلیون بشکه است و برخی دیگر حتی از 45 میلیون بشکه هم سخن می‌گویند.
مهدی ورزی یک مقام سابق در شرکت ملی نفت ایران گفته: اولین چیزی که ایران انجام می‌دهد این است که بسیاری از ذخیره نفتی خود را خالی می‌کند. بیژن زنگنه به اوپک هشدار داده: برای ما جا باز کنید. به عبارت دیگر ما می‌خواهیم به هر قیمتی که شده نفت خود را بفروشیم. البته این موضوع سبب می‌شود که قیمت‌ها پایین بیاید. بدون نفت ایران بازار همچنان دست‌کم دو میلیون بشکه در روز نفت بیشتر دارد زیرا تولید اوپک بالای 31 میلیون بشکه در روز است و حد متعادل آن 29 میلیون بشکه است.

اوپک در آخرین نشست خود در ماه ژوئن تصمیم گرفت سقف تولید را در 30 میلیون بشکه در روز نگه دارد تا سهم بهتری در بازار داشته باشد. این در حالی است که قیمت‌ها از 110 دلار در بشکه در ژوئن 2014 به کمتر از 60 دلار رسیده است. ایران روی اوپک حساب باز کرده تا راهی برای افزایش صادراتش بیابد. مهدی عسلی مسئول امور اوپک در وزارت نفت ایران اخیرا به خبرگزاری شانا گفت: کشورهایی که سهم نفت ایران در بازار را گرفته‌اند باید تولید خود را کم کنند تا بازار متعادل بماند. سلف وی فریدون برکشلی هم گفته که تردیدی نیست که عربستان سعودی تولیدش را کاهش می‌دهد.
اما هنوز نشانه‌ای وجود ندارد مبنی بر اینکه عربستان سعودی در این برهه اقدامی انجام دهد. من معتقدم که آنها منتظر می‌مانند تا ببینند چقدر نفت خام بیشتر وارد بازار شود و آیا بازار با کاهش معقول قیمت‌ها این نفت را جذب خواهد کرد یا نه. ایران به دلیل تحریم‌ها احتمالا بیش از 120 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی خود را از دست داده است. بنابراین سخت است توافقی را بپذیرد که تحریم‌ها را برای مدت بیشتری نگه می‌دارد.
در عین حال، وزرای گروه 1+5 مصمم هستند ببینند که قبل از لغو تحریم‌ها ایران همه اقدامات مورد نظر هسته‌ای را انجام دهد. آنان تاکید دارند که در غیر اینصورت تحریم‌ها به صورت خودکار احیا شود. به طور قطع در دوره جالبی به سر می‌بریم.
 
نویسنده: سعدالله فتحی، مشاور سابق وزارت نفت عراق
ترجمه: کیان راد
منبع: الجزیره
نام:
ایمیل:
* نظر: