دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ - July 06 2020
کد خبر: ۹۰۳۱
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۶
با وجود این که در سطح بین‌المللی مسائل فنی محرمانه بر مذاکرات سایه افکنده، در سطح داخلی کارساده تر است و کافی است از نمادها و عواطف، بهره بگیریم تا بازی در سطح داخلی در سطح بین المللی نیز کار را پیش ببریم.
حسن محمدی/وین: مذاکره کننده نمی تواند صرفا به اتاق های داخل مذاکرات توجه کند و چشم بر روی آنچه بیرون اتاق می گذرد ببندد، قطعا به همین دلیل است که محمدجواد ظریف و جان کری سعی دارند از همه فضاهای شهری و موقعیت هتل محل استقرار خود بهترین بهره را ببرند.

آنچه این روزها به دیپلماسی بالکنی شهرت یافته و یا قدم زدن های جان کری در محله های وین، یا تحرکات دیپلماتیک هیات ها که معمولا در ساحل دریاچه ژنو شاهد بودیم همه و همه نشان از آن دارد که مذاکره کننده گان فقط در سطح کشورهای دیگر و در داخل اتاق ها به مذاکره نمی پردازند.
تحرکات هیات های مذاکره کننده هم در راستای عملیات روانی رسانه ای است هم  درعین حال هیات ها در سطح نظام داخلی خود نیز به نوعی مذاکره می کنند.دیپلماسی بازی در دو سطح

علاوه بر آنچه در هتل کوبورگ در جریان است و محمدجواد ظریف و علی اکبر صالحی مشغول مذاکرات دوجانبه و چند جانبه با هیات های روسی،چینی، آمریکایی و ... هستند موج سازی ها و خبرسازی هایی که این سوی میدان در میان رسانه ای ها هم حاکم شده است هم متاثر از نوسلنات مذاکرات در داخل هتل است و هم موثر.

آن زمان که  در سطح دیپلماسی بین‌المللی شاهد رفتار ظریف درخصوص فریاد کشیدن وی بر سر موگرینی و جان کری هستیم شاید این رفتار دیپلماتیک رابرخی بخواهند غیرحرفه ای و افراطی تصور کنند و برای مردی مانند او با تجربه چندین دهه کار دیپلماسی، که تقریبا در همه عکس هایش لبخند می زند، قابل توجیه نباشد. اما  ظریف و جان کری فقط در سطح دیپلماسی مذاکره نمی کنند بلکه در سطح سیاست داخلی رفتارهای آنان را باید ارزیابی کرد و در این سطح رفتارهای آنان بسیار قابل فهم است.

با وجود این که در سطح بین‌المللی مسائل فنی محرمانه بر مذاکرات سایه افکنده، در سطح داخلی کارساده تر است و کافی است از نمادها و عواطف، بهره بگیریم تا بازی در سطح داخلی در سطح بین المللی نیز کار را پیش ببریم.

فریادهای بالکنی، بهره  گرفتن از شبکه های اجتماعی همچون توئیتر، ارسال پالس های خبری از طریق بریفینگ های خبرنگاران در راستای تحقق بازی در دوسطح دیپلماسی ارزیابی می شود.

ناظران و برخی تحلیلگران مستقر در مقابل هتل کوبورگ می گویند خنده های ظریف - صالحی و هیات ایرانی از یک سو و عکس های عصبانی که از کری منتشر شده است نشان از آن دارد که هیات ایرانی امتیازاتی که باید، از گروه 1+5 گرفته است و اینگونه به مردم خود پیغام می دهند اما جان کری که برای دعا به کلیسا می رود گویی هنوز به آنچه می خواهد دست نیافته است و دست به دعا بر می دارد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
inhnews
ژاله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۲
inhnews
0
0
inhnews خیلی هم عالی .
نام:
ایمیل:
* نظر: