جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - January 15 2021
کد خبر: ۹۱۲۸
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۹
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: نتایج مذاکرات هسته ای پس از اینکه به تایید نهایی برسد، متعلق به ملت شریف ایران است و دستاورد یک جناح یا گروه خاص نیست.
حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه این هفته تهران افزود: در برخی رسانه ها می بینیم که در صدد مصادره کردن این جریان به نفع یک عده یا گروه خاص هستند.

وی گفت: دولت محترم و هیات مذاکره کننده ما با قدرت و با پشتیبانی رهبر معظم انقلاب اسلامی وظیفه خود را ادا کردند و این مذاکرات پس از 23 ماه به نتایج اولیه دست پیدا کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حاصل این توافق باید در مجلس شورای اسلامی مورد رسیدگی قرار بگیرد و خطوط قرمز و چارچوب در متن نهایی تهیه شود و سپس اقدامات بعدی انجام گیرد.

مصباحی مقدم گفت: امیدواریم این مذاکرات سرفصلی باشد برای حرکات و اقدامات نظام جمهوری اسلامی که حاصل 34 سال مقاومت و 20 سال فعالیت هسته ای ایران است که البته در زمان دولت قبلی و فعلی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه مذاکره کنندگان با دست پر از موضع قدرت توانستند به مذاکره با شش قدرت جهانی بپردازند، افزود: دانشمندان هسته ای کشور غنی سازی 20 درصد را به سامان رسانده بودند و تعداد سانتریفیوژ ها را به 19 هزار افزایش داده بودند و این پشتوانه محکی بود برای اینکه با دست پر و با موضع بالا وارد مذاکره شوند.

خطیب پیش از خطبه نماز جمعه تهران ادامه داد: حمایت بی دریغ رهبر انقلاب اسلامی، مجلس، دولت در قدرت استدلال و بیان نمایندگان نظام در مقابل شش قدرت جهانی مفید و موقر بود و نتایج آن متعلق به ملت شریف ایران است و دستاورد جناج و گروه خاصی نیست.

مصباحی مقدم یادآور شد: برخی رسانه ها درصدد مصادره کردن این موفقیت ها به نفع عده و گروه خاصی هستند. دولت نماینده کل ملت است و به فرمایش مقام معظم رهبری مذاکره از دولت قبل آغاز شد و تقاضای مذاکره از ناحیه دولت آمریکا بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: همانگونه که رهبری اشاره کردند که به آمریکا اعتمادی نداریم، یکبار دیگر این پیشنهاد بحث مذاکره را مطرح می کنند، البته باید گفت قدرت کار این دولت و مذاکره کنندگان بسیار موثر، مفید و مثبت بوده است.**اقتصاد مقاومتی

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در بخش دیگری از سخنان پیش از خطبه خود به مقوله اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت : اقتصاد مقاومتی برای مقاومت در مقابل کشورهای بیگانه و نظام سلطه جهانی است .نظام سلطه می خواهد کشورهایی را که مطابق الگوی نظام سلطه عمل نمی کنند تسلیم کند و برای تسلیم کردن نقاط ضعف را مبنا و مورد فشار قرار می دهد .

وی افزود: تحریم ها یک روش برای به تسلیم کشاندن کشوری در مقابل کشورهای سلطه گرو زور گوجهانی است .اقتصاد مقاومتی بحثی منحصر به تحریم ها نیست .

سخنران پیش از خطبه نماز جمعه ادامه داد: مقام معظم رهبری مکرر فرمودند ما نیازمند پیاده کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی هستیم و این وابسته به تحریم ها نیست ونه منحصرا اگر تحریم ها برداشته شود نیازما برطرف خواهد شد .

مصباحی مقدم اضافه کرد: کشور ایران بزرگ است و این کشور، ظرفیت بسیار زیادی در زمینه نیروی انسانی، نخبگان، منابع طبیعی ،معادن زیر زمینی ، نفت و گاز ، مس و اورانیوم دارد که همواره جمعیت عظیم ایران را تغذیه و نیازهای آنان را تامین کرده است .

وی با بیان این که ایران جز صادر کنندگان غلات بوده است، اظهار داشت: اصلاحات ارضی ما را نیازمند به واردات غلات کرد. باید از ظرفیت های نیروی انسانی، علم و دانش استفاده کرد و راه رشد را طی کنیم و ظرفیت زمین، آب، منابع مالی و معادن که در اختیار ملت ما است، بخش اعظم نیازهایمان را تامین کنیم و نیاز به واردات را کاهش دهیم .

مصباحی مقدم یادآور شد: واردات کشور را به سمتی سوق دهیم که نیازمند فناوری هستیم و آن فناوری را نداریم .اقتصاد مقاومتی برای همیشه نظام جمهوری اسلامی را رشد و توسعه خواهد داد و برای شرایط تحریم نیست .

وی با بیان این که اقتصاد مقاومتی با اقتصاد ریاضتی چه تفاوتی دارد؟ گفت: کشورهای اروپایی همچون یونان ،اسپانیا و ایتالیا دچار اقتصاد ریاضتی هستند و نشانه های متفاوتی از اقتصاد مقاومتی دارد و این که بدهی سنگین این کشورها و عدم قدرت پاسخگویی به این بدهی ها نمی توانند حتی یک دهه آینده از شرایط بحران خارج شوند.

عضو جامعه روحانیت مبارز افزود: یونان 340 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد و این در حالی است که ایران یک دلار بدهی عقب مانده به خارج از کشور ندارد .ایران حدود 130 میلیارد دلار ذخایر خارجی دارد که در خارج در حساب خارجی بانک مرکزی ما است .

به گفته مصباحی مقدم منابع بلوکه شده ایران در خارج از کشور، 39 میلیارد دلار است که بخشی از مجموع منابع ارزی است که در خارج از کشور قرار دارد و مطالبات بانک مرکزی است.

وی ادامه داد: صندوق توسعه ملی ما که از سال 1388 شکل گرفته حدود 70 میلیارد دلار ذخیره دارد. این حساب بانک مرکزی است .مطالبات بسیار گسترده ای داریم که اکنون پس از لغو تحریم ها امکان بهره برداری را می یابیم .

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: نفت سرمایه ملی است و باید به سرمایه ملی روی زمین تبدیل شود و اگر نیاز را بدانیم و از درآمد نفتی بیشتر استفاده کنیم، دچار مشکلات تورم و بیماری هلندی خواهیم شد .

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در بخشی دیگر از سخنان خود گفت : کشورهای ریاضتی کشورهایی هستند که بدهی بالا آورده اند، قدرت تصفیه را ندارند و با کمک بانک مرکزی اروپا ده ها میلیارد دلار از بانک جهانی و بین المللی پول برداشت کرده اند و دچار اقتصاد ریاضتی شده اند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت : نه تنها درآمد ایران از صادرات نفت و غیر نفتی بیش از هزینه های ذخیره شده است، بلکه در شرایطی است که بهداشت و درمان مردم را بهبود بخشید و پرداختی بیماران را به شدت کاهش داد.

وی اظهار کرد: البته تحریم فشار زیادی وارد کرد و به خصوص در این چهار ماه گذشته که قیمت نفت کاهش پیدا کرد به طوری که قیمت نفت در سال جاری هر بشکه 50 دلار فروخته شد و این درحالی است که پیش از این قیمت هر بشکه نفت 110 دلار بود.

غلامرضا مصباحی مقدم افزود: ملت ما توانست انرژی هسته ای و چرخه سوخت هسته ای را برای خودشان حفظ کنند و حق انرژی هسته ای را به رسمیت بشناسد .

وی ادامه داد: در سال جاری در مسیر خروج از رکود به سر می بریم و نرخ رشد اقتصادی حدود صفر است. در برنامه ششم کشور که توسط مقام رهبری ابلاغ شد یکی تغییر نرخ رشد بوده که اگر در مصوبات مجلس قرار گیرد و دولت این تصمیم را بگیرد، به سوی رشد 8 درصد تا پایان برنامه ششم حرکت می کنیم .

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: درابلاغ مقام معظم رهبری میانگین رشد 8 درصد آمده است، یعنی دولت جدیت بیشتر و تحرک بالاتری از خود نشان دهد و ظرفیت ملت و کشور به صورت سازمان یافته استفاده کند و ملت را به میدان بیاورد.
نام:
ایمیل:
* نظر: