دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - June 21 2021
کد خبر: ۹۲۷۳
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۵
رییس سازمان انرژی اتمی درباره توافق ایران و IAEAگفت: توافق و تفاهم نامه اخیر ما و آژانس بین المللی انرژی اتمی محرمانه و سری نیست.
علی اکبر صالحی شامگاه یکشنبه در برنامه گفت وگوی ویژه خبری اظهار کرد: در زمانی که در حین مذاکرت وین، دکتر ظریف به ایران آمدند، اعلام کردند که که حتما باید در مذاکرات حضور یابم از این رو به وین رفتم و خدا را شکر نتیجه مطلوب بود. 

وی یادآور شد: در لوزان درباره محورهای فنی به نتیجه رسیده بودیم؛ بعد از این برهه اعلام کردم به نظر آمریکایی ها در حال دبه کردن هستند و آنان به دنبال نحیف کردن پیکره ای بودند که ما تراشیده بودیم. 

رییس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: این روند تا وین ادامه داشت و در بسیاری موارد طرف مقابل به رغم تفاهم، به دنبال بازنگری جدی بود. بخصوص در مواردی که فکر می کردند مورد غفلتشان وارد شده است. 

صالحی ادامه داد: در جلسه ای که در وین داشتیم روی موضع خود پافشاری کردیم و نپذیرفتیم در موارد مورد نظر 1+5 عقب نشینی کنیم و موارد بهتری نیز بدست آوردیم و ابهامات برطرف شد. 

وی عنوان کرد: ساخت سوخت و تست های سوخت جدید تحت عنوان تست پی آی دی از جمله این موارد بود. 

رییس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: برای استفاده از 'پی. آر. ای ' نیازمند تجهیزاتی هستیم که آنها (1+5) موافق نبودند و با استدلال ها پذیرفتند که هاچ سل ها را برای انجام پی ای دی در راکتور اراک داشته باشیم. 

صالحی افزود: از مواردی که طرف مقابل اصرار داشت و مختصری نظرات آنان را پذیرفتیم تست مکانیکی بود. 

وی درباره قرارداد آژانس و ایران یادآور شد: وقتی پرونده ساختگی ایران آغاز شد، بخش عمده ای از ادعاها و اقدامات در بعد غنی سازی بود؛ به عبارت دیگر سخنی درباره این که ما به دنبال کلاهک هسته ای هستیم نبود و آژانس بیشتر روی فعالیت هسته ای تمرکز داشت. 

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: از 13 سال پیش و از زمان دکتر روحانی یکسری جریانات پیش گرفته شد و به دوره آقای لاریجانی رسیدیم و در زمان ایشان، این موضوع مطرح شد که همه سوالات درباره ابهامات فعالیت های هسته ای کشورمان مطرح شود. 

صالحی ادامه داد: طرف مقابل شش سوال مطرح کرد و در زمان البرادعی جمع بندی شد. طرف مقابل وقتی دید که مسئله بسته شده مطالعات ادعایی را مطرح کردند و مسیر دیگری باز شد که ارتباطی با فعالیت هسته ای نداشت. 

وی توضیح داد: مطالعات ادعایی یا 'پی. ام. دی 'مطرح بود. البرادعی به صراحت گفت که مستندات قابل اعتماد نیست و ما نمی توانیم بگوییم این مستندات قابل تایید است. 

رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: آمانو موضوع را جدی گرفته و در سال 2013 و زمانی که مذاکره ما با 1+5 آغاز شد ما مذاکرات را با آژانس برای حل مسائل آغاز کردیم و تفاهم نامه ای را مبنی بر این که پرسش های خود را اعلام کنید منعقد کردیم و 18 پرسش مطرح شد. 

صالحی تصریح کرد: به این پرسش ها پاسخ داده شد اما مساله وضعیت گذشته و حال فعالیت ایران پابرجا ماند و در نهایت مقرر شد در یک کوشش سیاسی این مسئله حل شود. 

وی عنوان کرد: در آژانس خیلی مسائل صبغه سیاسی پیدا می کند و مدیر آژانس مترصد این است که شورای حکام چه حال و هوایی دارد. 

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: در ادامه با 1+5 و آژانس صحبت شد و تفاهم کلی مطرح شد که نظر آژانس تامین و خطوط قرمز ما نیز حفظ شود. همچنین این مهم، یکی از مواردی بود که 1+5 معتقد بود که بدون مشخص شدن این امر، بقیه موارد را نمی توان پیش برد از این رو 1+5 و آژانس و ایران ورود پیدا کردند. 

صالحی یادآور شد: در وین تفاهم نامه ی مجددی را با آمانو امضا کردیم که سری نیست. اصل آنچه امضا کردیم محرمانه نبود . در بحث پادمانی ، وقتی بازرسان آژانس برای بازرسی به کشورمان می آیند در برخی امور، قرارهای شیوه بازرسی در موارد خاص را تفاهم می کنیم. 

وی با ذکر مثالی در این باره توضیح داد: فرایند نحوه بازرسی از راکتور اراک یک فرایندی دارد و ترتیبات لازم مشخص و آژانس بر اساس این مهم انجام می شود. 

رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: شیوه انجام کار، موضوع محرمانه بین ما و آژانس است و آژانس بر اساس شیوه تعیین شده، نتیجه را 15 دسامبر میلادی سال جاری اعلام می کند. 

صالحی گفت: این امر معمولی بین کشورهای عضو آژانس و آژانس است. 

رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه گفت: آژانس پس از اقدامات انجام شده نظر می دهد و برجام، مستقل از این نظر کارش ادامه پیدا می کند. 

صالحی تصریح کرد: نمی توان درباره گزارش آژانس پیش بینی داشت. بیشتر نگاه موجود، مثبت است. با نظر اعلامی آژانس در 15 دسامبر، ممکن است پرونده بسته نشود اما این اقدام کافی است که برجام کارش را ادامه دهد. 

وی تاکید کرد: حقیقت را همه می دانند و درباره تهدید آمیز خواندن برنامه هسته ای ایران، یک بازی سیاسی وجود دارد. همه می دانیم چیزی وجود ندارد و این توافقی میان ایران، آژانس و 1+5 است. 

رییس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: برای هر کشور عضو آژانس، پادمان و بازرسی های عادی وجود دارد. اگر کشوری بخواهد اعلام کند که هیچ فعالیت اعلام شده ای ندارم آژانس درباره فعالیت های غیر اعلام شده آنها همواره اظهار نظر نمی کند و راجع به فعالیت های اعلام شده همه کشورها، نظرات آژانس اعلام می شود. 

صالحی یادآور شد: اگر کشوری پروتکل الحاقی را امضاء کند و سال ها بگذرد و بررسی های لازم را انجام دهد؛ آژانس به آن کشور کارت سفید می دهد و تنها کشوری که موفق به اخذ این کارت سفید شده ، ژاپن بود. 

وی اظهار کرد: بایستی به سمت اخذ راد کان کلوژن برویم. ما پس از عملیاتی شدن برجام، پروتکل الحاقی را داوطلبانه پذیرفتیم که اجرا کنیم. بر اساس این پروتکل و پادمان، آژانس در وضعیتی قرار می گیرد که اعلام کند ایران در وضعیت فعالیت های اعلام نشده نیست. 

رییس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: ما اعلام کردیم پروتکل الحاقی را به مجلس نمی بریم مگر آن که طرف مقابل یکی از اقدامات مورد نظر را انجام دهد. به عنوان مثال آمریکا تحریم های کنگره را لغو کند و در این صورت، پروتکل الحاقی را به مجلس می بریم. 

صالحی تاکید کرد: فاصله ای 8 ساله قرار داده شده که اگر این سال ها بگذرد و یا آژانس اعلام عمومی کند که در ایران فعالیت های غیر اعلام شده ای نیست، پروتکل را به تصویب مجلس می رسانیم. 

وی درباره راکتور آب سنگین اراک اظهار کرد: تعریف راکتور آب سنگین به غنای سوخت نیست. در این تعریف آب سنگین به عنوان کند کننده نوترون و منعکس کننده نوترون است. 

رییس سازمان انرژی اتمی درباره راکتور آب سنگین و تقسیم مسوولیت ها در این باره گفت: چند بار کارشناسان ما به چین رفته و چند بار کارشناسان چینی به کشور ما آمده اند. در وین به تفصیل با آمریکا و چین در این باره صحبت کردیم و قرار شده جلسه ای سه جانبه در چین بین تهران ، واشنگتن و پکن برگزار شود. 

صالحی گفت: صحبتی که اخیرا جان کری در کنگره کرده ، اشتباه بوده است.وی گفته که قلب رآکتور را درآورده و جای آن را بتون می ریزند و دوستان ما همین را مبنا قرار دادند و به جای مطالعه برجام به این حرف استناد کرده و در رسانه های ما غوغایی شده است. 

وی ادامه داد' قلب راکتور همانند این است که چاله ای را در زمین کنده اید و در این چاله یک تانکر فولادی می گذارید. ما این تانکر فولادی را بر می داریم و قرار نیست این تانکر را برگردانیم. قرار نیست مخزن یاد شده را برگردانیم و باید مخزن جدید بر اساس طراحی جدید قرار دهیم. 

رییس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: آنها می گویند که این مخزن را با بتن پر کنیم، نه چاله ای که محل قرار گرفتن این مخزن است. همچنین ما حتا این مخزن را درآوریم اگر بخواهیم فرضا همه چیز بهم بخورد و بخواهیم این مخزن را به جای خود برگردانیم. 

صالحی تصریح کرد: اجازه نمی دهم به عنوان مسوول به دلیل مسائل ایمنی در راکتور، مخزنی که تهیه کرده ایم در جای خود قرار دهیم و باید مخزن دیگری را بسازیم. 

وی گفت: جنس اقدامات ما در عمل و جنس اقدامات طرف مقابل بر روی کاغذ برای لغو تحریم ها است. زمانی که آژانس اعلام کند ایران به تعهدات خود پایبند است این قانون برای لغو تحریم ها اجرایی می شود. 

فردو برای استمرار اصل غنی سازی به وجود آمد و فردو خیلی به منظور تولید صنعتی غنی سازی در اشل بالا نبوده است. 1044 ماشین در فردو خواهد بود و دو آبشار آن نزدیک به 350 ماشین و در حال چرخش بدون تزریق آب و چهار آبشار، تحت خلاء خواهد بود. 

صالحی تاکید کرد: بقیه ماشین ها برداشته می شود. دو آبشار در حال چرخش به آبشارهایی برای تبدیل ایزوتوپ های پایدار تغییر خواهد می کرد. 

وی با بیان اینکه ما هر وقت اراده کنیم چهار آبشار را فعال می کنیم، گفت: اگر گاز یو اف 6 به ماشینی تزریق نکنید نمی توانید ماشین را دیگر برای غنی سازی اورانیوم استفاده کنید؛ برای غنی سازی اورانیوم ماشین باید با گاز اورانیوم تست شده باشد. 

رییس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: تعداد ماشین هایی که داریم سانتریفیوژ اولیه را در سال 68 از خارج وارد کرده و در سال 76 با مهندسی معکوس سرهم کرده و موفق شدیم آن را بچرخانیم. سال 85 توانستیم اولین آبشار 164 تایی سانتریفیوژ ها را ایجاد کنیم. 

صالحی تاکید کرد: 25 سال است روی ماشین ها کار و از سال 85 خودمان شروع به طراحی کردیم که آی آر 2، ای ار 4 و آر ای 6، آی ار 7 رسیدیم و امروز ای آر 8 نیز در ایران طراحی می شود. 

وی اظهار کرد: در 10 سال پیش رو، بعد از عملیاتی شدن برجام در 8 سال اول، روی ماشین هایی که برای غنی سازی اورانیوم مانند ای ار 4، آی ار 2 ام، ای ار 6، ای ار 8، . ماشین های دیگر مانند ای آر 5 تا 7 تست مکانیکی روی آن انجام می دهیم. 

صالحی ادامه داد: ای ار 8 و ای ار 6 در یکسال آینده وارد زنجیره تزریق گاز می شوند اما زنجیره میانی آن ها 2، 10 و 30 تا خواهد بود. ما گفتیم زنجیره نهایی در طول 10 سال زیر 30 خواهد بود و این یکی از محدودیت هایی است که پذیرفتیم. 

وی یادآور شد: پس از پایان سال هشتم، شروع به تولید ماشین های ای آر 8 و آی ار 6 می کنیم و تنها روتور دستگاه را تولید نمی کنیم. روتور بسیار حساس است و نگه داری آن هم درست نیست. این ماشین ها را تولید می کنیم تا بتوانیم در افزایش پلکانی غنی سازی، به کار خود ادامه دهیم و در این شرایط و با افزایش شیب، تا پایان سال 15 ام به 190 هزار سو می رسیم. 

رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: زنجیره های ماشین الزاما 164 نیست و می تواند بیشتر باشد. فرض کنید امروز 190 هزار ماشین در نطنز جاسازی کنیم. این میزان، 30 تن اورانیوم را تامین می کند. 

صالحی درباره بازرسی ها نیز گفت: محدودیت هایی که ما پذیرفتیم ظاهر محدودیت دارد، اما فعالیت هسته ای ما ادامه دارد. یکی از محدودیت ها این است که فلز اورانیوم و پلوتونیم تا 15 سال تولید نکنیم اما ما نیاز به این فلز نداریم، هرچقدر می خواهند این راه را مسدود کنند. 

وی در پاسخ به این که اگر طرف های دیگر کارشگنی کنند چه کار می شود کرد، یادآور شد: کشورهای 1+5 زمان زیادی صرف کردند که با ما به تفاهم رسیده اند آن وقت بیایند این تفاهم را با دلایل سست برهم بزنند؟ این که عقب گرد است. 

رییس سازمان انرژی اتمی در باره دانشمندان هسته ای عنوان کرد: باید با احتیاط علمی از لفظ دانشمند هسته ای استفاده کرد از این واژه به راحتی استفاده نکنیم و دانشمند ابعاد گسترده ای دارد ، در واقع اگر در سازمان انرژی اتمی بخواهیم از لفظ دانشمند استفاده کنیم، تعداد آنان اندک است. البته در عین حال این افراد از منظر اقتدار علمی تعدادشان برای کشور مناسب است و در مقابل سازمان 16 هزار کارمند و دانشجو و کارمند دارد. 

وی گفت: دو نیروگاه جدید در بوشهر می سازیم که 10 میلیارد تومان هزینه دارد و در سه تا چهار سال آینده، 15 هزار تکنسین فقط در بوشهر باید کار کنند. دو پروژه دیگر با چین داریم که برای سواحل مکران این اقدام را انجام دهیم. 

نام:
ایمیل:
* نظر: