چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - September 30 2020
کد خبر: ۹۲۹۲
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۱

-پافشاری بر مواضع 
- در جلسه ای که در وین داشتیم بر روی موضع خود پافشاری کردیم و نپذیرفتیم که بخواهیم در موارد مورد نظر آن ها عقب نشینی کنیم. / -موارد مبهم در وین روشن تر شد. مانند بحث ساخت سوخت و بحث 300 کیلو نیز در وین مطرح شد که آن ها ادعا می کردند 300 کیلو اورانیوم بیشتر نباید داشته باشیم به طوری که این ابهام رفع شد و مواردی که برای ساخت سوخت به کار گرفته می شد مستثنی از 300 کیلو قرار گرفت. / -ابهامات تفسیر بیانیه سوئیس در وین رفع شد. تست های جدید سوخت تحت عنوان تست PIE مطرح بود که توانستیم این موضوع را جا بیندازیم. / -PIE در آینده در اراک دیزاین می شود. آن ها در ارتباط با تست مکانیکی اصرار داشتند و ما مختصرا پذیرفتیم

-مسایل گذشته و حال یا مطالعات ادعایی 
 -این مطالعات ادعایی یا PMD از سوی طرح مقابل مطرح شد. البرادعی آن زمان این مساله را به صراحت اعلام کرد که این ادعاها و مستندات قابل اعتماد نیست. / -بنده در وین یک تفاهم نامه مجددی را با آقای آمانو در خصوص فعالیت های گذشته و حال ایران امضا کردیم. / -اصل چیزی که امضا کردیم محرمانه نیست اما ما فقط در بحث پادمانی عنوان کردیم زمانی که بازرسان آژانس به ایران می آیند در برخی امور با یک قراردادهایی شیوه بازرسی و چگونگی انجام بازرسی در موارد خاص را ببندیم و با آنها تفاهم کنیم، این‌ها مواردی بین کشورها و آژانس است. / - آژانس پس از تحقیقات انجام شده نظر خود را ارائه خواهد کرد و برجام مستقل از این نظر کار خود را جلو می برد و الزاما ممکن است در 15 دسامبر وقتی آژانس نظر می دهد پرونده هسته ای ایران بسته نشود اما این اقدام کافی است که برجام کارش را ادامه دهد. / - آژانس درباره هیچ کشوری نمی تواند بگوید که فعالیت اعلام نشده ندارد مگر آنکه آن کشور پروتکل را امضاء کند و سالها از اجرای آن بگذرد تا در نهایت آژانس به آن کشور کارت سفید دهد و تا جایی که می دانم تنها کشوری که این کارت را گرفته ژاپن است. ما هم باید به سمت اخذ این کارت برویم. 

-همزمانی اقدامات 
 اقدامات متوازن از سوی دو طرف باید صورت گیرد. پروتکل الحاقی به مجلس شورای اسلامی برای تصویب نهایی نمی رود مگر اینکه اقدامی متوازن و متناظر با آن از سوی طرف مقابل صورت گیرد. در این خصوص گفته ایم پروتکل وقتی به مجلس می رود که تحریم های کنگره به طور کامل لغو شود. / -جنس اقدامات ما و طرف غربی متفاوت است (در برجام) اما تا آنها تعهدی را نپذیرفته و اعلام نکنند گامی برنمی داریم. کار متوازن پیش می رود.
-راکتور اراک هم چنان راکتور آب سنگین باقی خواهد ماند
-تعریف راکتور آب سنگین به غنای سوخت نیست بلکه تعریف راکتور آب سنگین به استفاده از آب سنگین به عنوان کند کننده و منعکس کننده نیترون است لذا راکتور آب سنگین اراک راکتور آب سنگین باقی می ماند. / -قرار شد یک جلسه سه جانبه در چین در خصوص تقسیم مسوولیت ها در قبال رآکتور آب سنگین اراک برگزار شود که این موضوع در حال پیگیری است. / جان کری به اشتباه اعلام کرد قرار است در قلب راکتور اراک بتون ریخته شود بعضی دوستان ما به جای اینکه متن برجام را بخوانند اظهارات کری را مبنا قرار دادند، این در حالی است که شما فرض کنید که یک چاله ای را در زمین کنده اید و جایی است که می خواهید قلب راکتور را بگذارید، شما در این چاله یک تانکر فولادی می گذارید و اتفاقی که قرار است بیفتد این است که ما این تانکر را در می آوریم و آن را کنار می گذاریم و حرف آن ها این است که ما درون تانکر را سیمان بریزیم چرا که آن ها نگرانند ما دوباره این تانکر را بر سر جای خود قرار دهیم و این در حالی است که ما اصلا قرار نیست به دلایل ایمنی مخزن را مجددا بر سر جای خود قرار دهیم و اگر قرار باشد روزی همه چیز به هم بخورد ما مخزن جدیدی جای آن مخزن قرار خواهیم داد. / -فردو از اساس برای ضمانت استمرار اصل غنی سازی به وجود آمد یعنی فردو خیلی به منظور تولید صنعتی غنی سازی در اشل بالا نبوده و به منظور استمرار اصل غنی سازی است. / -هزار و 44 ماشین در فردو خواهد بود که دو آبشارمان قریب به 350 ماشین در حال چرخش خواهد بود اما بدون تزریق گاز و 4 آبشار دیگر در حال چرخش نخواهد بود و تحت خلا است یعنی تنها کاری که ما الان نمی کنیم این است که اورانیوم تزریق نمی کنیم لذا این دو آبشاری که در حال چرخش خواهد بود با هزار و 44 ماشین سر جایش باقی می ماند اگر خدایی ناکرده روزی زیرقولشان زدند ما می توانیم فوری برگردانیم و غنی سازی را شروع کنیم. / -اگر شما گاز UF6 به ماشینی تزریق نکنید نمی توانید آن ماشین را در آینده برای غنی سازی اورانیوم به کار گیرید پس باید قبل از آن ماشین مورد نظر را با گاز اورانیوم تست کرده باشید تا اطمینان لازم برای کارایی آن ماشین در غنی سازی اورانیوم پیدا شود که این کار را انجام می دهیم. 

پیچیدگی ماشین سانترفیوژ
 -سال 89 یعنی 9 سال بعد از آغاز کار توانستیم اولین آبشار 164 تایی سانترفیوژ را به کار بگیرم. /- در طول یک سال آینده اقدام به تزریق گاز برای IR8 خواهیم کرد. برای تست و کامل کردن کارها . / -در دوره برجام امکان ساخت دستگاه برای جایگزین دستگاه های معیوب فراهم است./ -اکتشافات و استخراج در زمان محدودیت به حدی خواهد رسید که پس از آن غنی سازی با ظرفیت 190 هزار سو انجام شود. /-محدودیت ها در ظاهر محدودیت است. فلز اورانیوم غنی شده برای سلاح است بنابراین محدودیت های پذیرفته شده از دید آن ها مانعی برای رسیدن به سلاح هسته ای است. اما برای ما اصلا محدودیت نیست چون اهداف نظامی هسته ای نداریم. / -اگر آژانس تقاضایی داشته باشد آن را می توانیم رد کنیم و برای آن جایگزین بگذاریم.

نام:
ایمیل:
* نظر: