چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - September 30 2020
کد خبر: ۹۳۱۳
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۵
گذشته از دیگر توضیحات دکتر صالحی درباره مواردی چون راکتور آب سنگین اراک و این که تعریف راکتور آب سنگین به غنای سوخت نیست بلکه به استفاده از آب سنگین در آن است و دیگر موارد؛ توضیحات ایشان به دو محور مذکور در بالا، روشنگری صریح و صمیمی درباره دو بحث بسیار مهم بوده است که قطعا از سوی اهل مداقه و انصاف مورد توجه قرار خواهد داشت.

جلال برزگر: دو محوری که در میان انتقاد برخی به تفاهم های لوزان و وین به صورت غلیظ مطرح شده عبارتند از :

1- برجام یا طرح اقدام مشترک، گروگان آژانس بین المللی اتمی است و تا مسایل گذشته و حال یا به ادعای طرف غربی PMD به تایید آژانس حل نشود، توافق قابلیت اجرا از سوی غرب نخواهد یافت.

2- اقدام های ایران و طرف های غربی همزمان نیست و ابتدا ایران باید محدودیت ها را عملی و عینی پذیرفته و اجرا کند پس از آن طرف های غربی می خواهند تحریم بردارند.

هر دو محور مذکور البته در بیان مقامات و دست اندرکاران موضوع و مذاکرات هسته ای به کرات پاسخ گرفته است، اما گویی این دومحور از چنان جذابیت یا به زعم برخی قابلیتی برخوردار است که پاسخ ها مورد شک و تردید واقع شوند و در این مسیر استناد به برخی ادعاها در غرب نیز مستمسک به ظاهر مناسبی را فراهم آورده است.

پس از تفاهم لوزان مذاکره کنندگان ایرانی بارها اعلام کردند در توافق سیاسی با گروه 1+5 بنابراین است که PMD و برجام دو مسیر موازی و جداگانه را طی کنند، اما برخی این پاسخ ها را قبول نکردند. همچنین اجرای همزمان اقدامات دو طرف که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است از طرف منتقدین داخلی و هم برخی از خارجی ها به عنوان اصل رعایت نشده و شکستن یک خط قرمز مهم ایران تلقی و معرفی شده است.

اما آخرین اظهارات رییس سازمان انرژی اتمی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه 2 با توضیحات روشن و مفصل بر این دو ابهام نوری بیشتر گستراند و ابعاد آن را روشن تر کرد و مشخص ساخت که نه برجام گروگان آژانس و بحث PMD است و نه اقدامات ایران بدون اقدامات عملی و طی مراحل مختلف از سوی کشورهای غربی صورت خواهد گرفت.

در مورد اول دکتر صالحی به روشنی در پاسخ به پرسش های مصاحبه گر(نقل به مضمون) اظهار داشت: "بنابر توافقات سیاسی و فنی صورت گرفته گزارش آژانس درباره مسایل گذشته و حال حتی اگر در 15 دسامبر نهایی هم نباشد، برجام به کار خود ادامه خواهد داد. چرا که آژانس درباره هیچ کشوری در مدت کوتاه اظهار نمی دارد که از بابت فعالیت های اعلام نشده آسوده خاطر است، بلکه این امر نیاز به اجرای چند ساله پروتکل الحاقی دارد و تاکنون هم فقط درباره ژاپن محقق شده است. بنابر توافق با آژانس که کلیات آن محرمانه نبوده و نحوه اجرا به سیاق همه کشورها بین ایران و آژانس محرمانه است، گزارش های آژانس درباره همکاری ایران در بحث PMD موازی با پیشرفت برجام به اطلاع شورای حکام آژانس اتمی خواهد رسید."

در مورد دوم نیز دکتر صالحی (نقل به مضمون) تصریح کرد:" جنس اقدامات ما و طرف های 1+5 متفاوت است، ما باید اقداماتی فنی را طی مدتی انجام دهیم ولی در هر مرحله تا آن ها اقدام و تعهدی علنی و عینی مانند آنچه در قطعنامه جدید شورای امنیت درباره آمادگی برای لغو تحریم ها صورت گرفت انجام ندهند ایران نیز اقدامی انجام نمی دهد؛ چنانچه به آنها گفته ایم پروتکل الحاقی که ایران داوطلبانه آن را اجرا خواهد کرد روزی به مجلس ایران ارایه می شود که آمریکا علاوه بر تحریم های دولتی تحریم های هسته ای کنگره را نیز لغو کرده باشد. از این رو اقدامات عملی به صورت متوازن پیش می رود تا در یک مرحله [که روز اجرا نامیده شده] طرفین به لحاظ انجام اقداماتی با دو جنس متفاوت به یک مرحله و همزمانی رسیده باشند."

گذشته از دیگر توضیحات دکتر صالحی درباره مواردی چون راکتور آب سنگین اراک و این که تعریف راکتور آب سنگین به غنای سوخت نیست بلکه به استفاده از آب سنگین در آن است و دیگر موارد؛ توضیحات ایشان به دو محور مذکور در بالا، روشنگری صریح و صمیمی درباره دو بحث بسیار مهم بوده است که قطعا از سوی اهل مداقه و انصاف مورد توجه قرار خواهد داشت.

ملاحظه:

1-جدا کردن بحث PMD از برنامه جامع اقدام مشترک و پیشبرد موازی این دو ابتکاری قابل تقدیر از تیم مذاکره کننده بوده و تفاهم سیاسی صورت گرفته سرآن با 1+5 گره گشای بسیاری از زیاده خواهی و مانع تراشی ها در برابر احقاق حقوق هسته ای صلح آمیز ملت ایران بوده است.

2- جان مایه سخن مقام معظم رهبری درباره همزمانی اقدام طرفین آن است که اقدام نقد ایران نباید با وعده و نسیه طرف های مقابل یا گزارش های تفسیر پذیر و طول و دراز آژانس معاوضه شود؛ که با مرحله بندی اقدام های متقابل و اذعان و تعهد علنی دیگر طرف ها در هر مرحله به رفع و لغو تحریم ها، این راهبرد اساسی یا خط قرمز ایران با تلاش و ممارست تیم های سیاسی، فنی و حقوقی ایران در مذاکرات رعایت شده و حاصل آمده است.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
inhnews
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۷
inhnews
0
0
inhnews پس از تفاهم لوزان مذاکره کنندگان ایرانی بارها اعلام کردند در توافق سیاسی با گروه 1+5 بنابراین است که PMD و برجام دو مسیر موازی و جداگانه را طی کنند، اما برخی این پاسخ ها را قبول نکردند. -------این ادعای مذاکره کنندکان است همانطورکه طرف مقابل ادعا هایی دارد که از هردو طرف قابل قبول نیست میزان متن برجام است بخصوص که شماحق داوری در اختلا فات را را هم به دشمن واگذار کرده اید که این خود بزرگترین اشکال این توافق نامه ودرعین حال بسیار ذلت وخفت باراست. پاسخ شما به اشکالات بطور قطع ویقین از نوع ترکیبی از سفسطه ومغلطه بود.
inhnews
همشهري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
inhnews
0
0
inhnews همانطور كه مسولين ومذاكره كنندكان مي كويند در مسايل pmdتوافق سياسي بوده ومي كويند مسايل محرمانه وبرجام را با هم ببينيد مساله تحريم ايران سياسي بود والان هم اگر بر طرف شود با توافق سياسي خواهد بود با اين برجام نه اين طرف راضي خواهد ماند ونه انطرف باين وفادار
نام:
ایمیل:
* نظر: