چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - September 30 2020
کد خبر: ۹۳۲۹
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۷
در مذاکرات هسته ای چیزی را در حوزه های گوناگون فناوری هسته ای از دست نداده‌ایم و با حفظ فرایند‌های غنی‌سازی در سایت‌های هسته‌ای نطنز، فردو و فعالیت‌های آب سنگین اراک، هیچگونه توقفی در روند رو‌به‌رشد فعالیت های صلح آمیز هسته‌ای نخواهیم داشت. این در حالی است که در جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران به رسمیت شناخته شده و دیگر با توجه به پرونده ساختگی هسته‌ای علیه ایران به عنوان تهدید جهانی قلمداد نخواهد شد.
سومین گروه از مسئولین و مدیران صدا و سیما عصر روز یکشنبه 4 مرداد ماه سال جاری در سازمان انرژی اتمی ایران حضور یافتند.
در این دیدار زارعان، معاون سازمان و دبیر کمیته امنیت فناوری هسته‌ای در خصوص ابعاد مختلف برنامه هسته‌ای ایران از جمله تفاهم‌نامه هسته‌ای و فعالیت‌های صلح‌آمیز سازمان انرژی اتمی ایران به ایراد سخن پرداخت و به نمونه‌هایی از خرابکاری صنعتی صورت گرفته توسط دشمنان نظام اشاره کرد.
معاون سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: با اتکاء به وحدت، پشتیبانی مردم و حمایت های بی دریغ امام خامنه ای (مدظله‌العالی) و دولت تدبیر و امید، نظام سلطه در برابر خواست ملت ایران سر تعظیم فرود آورد.
او اضافه کرد: امروز توانسته‌ایم شاخص های توافق خوب را با  همت تیم مذاکره کننده و با رعایت خطوط قرمز و چارچوب های ترسیم شده مقام معظم رهبری پیش ببریم و از عزت و اقتدار ایران در سطح جهانی دفاع کنیم تا همچنان فعالیت‌های اصلی و اساسی سازمان با قوت و قدرت در چارچوب اهداف نظام ادامه یابد.
زارعان تاکید کرد: در مذاکرات هسته ای چیزی را در حوزه های گوناگون فناوری هسته ای از دست نداده‌ایم و با حفظ فرایند‌های غنی‌سازی در سایت‌های هسته‌ای نطنز، فردو و فعالیت‌های آب سنگین اراک، هیچگونه توقفی در روند رو‌به‌رشد فعالیت های صلح آمیز هسته‌ای نخواهیم داشت. این در حالی است که در جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران به رسمیت شناخته شده و دیگر با توجه به پرونده ساختگی هسته‌ای علیه ایران به عنوان تهدید جهانی قلمداد نخواهد شد.
او افزود: حوزه تحقیق و توسعه (R&D) نیز که در مذاکرات بیشترین چالش‌ها را داشته است با تلاش همه جانبه در سطح صنعت هسته‌ای ادامه می یابد و در این خصوص می‌توان به تحقیق و توسعه همزمان روی نسل‌های مختلف ماشین‌های سانتریفیوژ و تولید نسل جدید آن ها اشاره داشت.
معاون سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: این پیروزی، پیروزی ملت است و متعلق به جناح خاصی نبوده و به حول و قوه الهی اقتدار جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف تبیین شده و همانطور که مقام معظم رهبری دستور داده اند، عزت و عظمت را باید با تلاش، کوشش و مدیریت جهادی پیش برد.
زارعان ادامه داد: رویکرد عقلایی نظام پس از تفاهم‌نامه باعث ارتقاء تراز کشور در سطح بین المللی گردیده و امروز در فضای جدید می‌بایست با همدلی و وحدت بیشتر مسیر شکوفایی کشور را در ابعاد مختلف فناوری‌های نوین طی نماییم و مراقب تفرقه افکنی دشمن باشیم.
دبیر کمیته امنیت فناوری هسته‌ای با تشریح اهداف و برنامه های سازمان‌های جاسوسی بیگانه نمونه هایی از خرابکاری صورت گرفته در صنعت هسته ای را نام برده و گفت: نظام سلطه به دلیل تاثیرگذاری قابل توجه فناوری هسته‌ای بر دیگر صنایع زیر ساختی و حساس کشور، از سال ها پیش با ایجاد اخلال و خرابکاری در صدد کند نمودن روند پیشرفت این صنعت برآمده است. بیگانگان با فعالیت شبانه‌روزی و پیچیده در لابراتوارهای پیشرفته در پی خرابکاری در فرآیندهای صنعت هسته‌ای کشور بودند که به لطف خداوند و تلاش مضاعف متخصصین گمنام صنعت هسته‌ای تمامی اقدامات آنها تاکنون خنثی شده است.
زارعان با بیان توانمندی‌های عظیم صنعت هسته‌ای کشور در حوزه‌های تولید انرژی، بهداشت و سلامت، کشاورزی، پرتودهی و صنعت اشاره داشت: در حوزه انرژی پاک قرارداد 2 نیروگاه به قدرت 2100 مگاوات با روسیه بسته شده تا با 1000 مگاوات برق هسته ای که قبلا مورد بهره برداری قرار گرفته، ان شا الله به چشم انداز 20 هزار مگاوات ترسیم شده توسط مجلس محترم شورای اسلامی دست یابیم. همچنین مذاکره با چینی ها در خصوص احداث 2 راکتور 100 مگاواتی انجام شده که تامین سوخت آنها توسط سازمان انرژی اتمی صورت می پذیرد.
معاون سازمان ادامه داد: ما تهدید را به فرصت تبدیل کردیم و در تحریم به بومی‌سازی تجهیزات صنعت هسته‌ای پرداختیم که این از محسنات تحریم است و انشا‌الله بتوانیم با روحیه خودباوری و اتکا به دانش و توانمندی متخصصین داخلی دستاوردهای جدیدی را در این حوزه ارائه نماییم.
دبیر کمیته امنیت فناوری هسته ای به نحوه بازرسی بازرسان آژانس از سایت های هسته ای اشاره کرد و گفت: بحث بازرسی‌ها در تفاهم‌نامه از دغدغه‌های مهم بوده که نحوه حضور و فعالیت بازرسین به طور کامل  مشخص گردیده است. همچنین تدابیر خاصی نیز برای رصد کلیه فعالیت‌های بازرسان آژانس اتخاذ شده تا اطلاعات در چارچوب‌های مصوب و مدون در اختیار آنها قرار گیرد ، لذا بیش از پیش فرآیند بازرسی‌های آژانس بین المللی را کنترل و رصد می کنیم.
در انتها زارعان ضمن  پاسخگویی به سوالات مدعوین از نقش مثبت صدا و سیما تقدیر نموده و گفت: صدا و سیما با توجه به جایگاهی که در جامعه دارد، نقش بسیار مهمی در انعکاس دستاوردهای ارزشمند صنعت هسته‌ای به مردم ایفاء نموده است.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
inhnews
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
inhnews
0
0
inhnews چرا دروغ میگویید خطوط قرمز ها کجا رعایت شده مردم چه فرض کردید
نام:
ایمیل:
* نظر: