دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - September 21 2020
کد خبر: ۹۳۵۶
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۰
رسانه های خارجی دیدار مقامات اروپایی از تهران و سخنان دکتر حسن روحانی در دیدار فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اوپا و لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه با ایشان را بازتاب داده و با تحلیل و برجسته کردن بخش هایی از سخنان رییس جمهوری ایران تلاش کردندتا نشان دهند که فصل جدیدی در روابط ایران و غرب بوجود آمده است.
 رسانه های خبری اعلام کردند که بلافاصله پس از توافق هسته ای بین ایران و 1+ 5 در وین پایتخت اتریش که با حمایت جامعه بین المللی ،دولت ها و حکومت ها به جز رژیم اسرائیل ، همراه بوده است، همه ی کارشناسان و ناظران سیاسی و روابط بین الملل پیش بینی کردند که روابط غرب با ایران بهبود خواهد یافت. 

در همین راستا پایگاه اینترنتی دویچه وله در گزارشی در باره دیدار فدریکا موگرینی با دکتر روحانی نوشت : رییس جمهوری ایران در دیدار مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار گسترش همکاری ها میان ایران و اتحادیه اروپا شد. 

حسن روحانی روز سه شنبه 6 مرداد (28 ژوئیه) در دیدار با فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که دو هفته پس از دست یابی به توافق جامع هسته ای برای سفری یک روزه به تهران رفته بود٬ درخواست گسترش همکاری ها میان ایران و اتحادیه اروپا را مطرح کرد. 

وی همچنین گفته که باید از پرداختن به گذشته بپرهیزیم و نگاه مان رو به آینده باشد. 

خبرگزاری آلمان نیز اعلام کرد که حسن روحانی در این دیدار تاکید کرده توافق وین که به 13سال بحران بر سر پرونده هسته ای ایران خاتمه داد٬ می تواند فرصتی برای همکاری های نزدیکتر سیاسی٬ اقتصادی و فرهنگی میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد. 

حسن روحانی افزوده که همان طور که برای دست یابی به توافق تلاش کردیم٬ باید برای اجرای دقیق و کامل مفاد آن هم بکوشیم تا هم کشورهای ما و هم همه جهان از مواهب آن بهره مند شوند. 

رییس جمهوری ایران٬ توافق وین را حاوی پیام صلح برای جهان خوانده و گفته نه تنها تهدیدی از جانب این توافق متوجه کشورهای منطقه نخواهد شد٬ که حتی برای منطقه و جهان پیامدهای مثبت و چشمگیری هم خواهد داشت. 

به اعتقاد حسن روحانی این توافق می تواند فرصت مناسبی برای مقابله با تروریسم و نجات جان انسان های بی گناه هم فراهم کند. 

فدریکا موگرینی که در این سفر یک روزه با محمدجواد ظریف٬ وزیر امور خارجه ایران هم دیدار داشته٬ گفته است که طرفین قصد دارند همکاری های خود را به حوزه های مهم و کلیدی نظیر مقابله با شبه نظامیان دولت اسلامی و حل وفصل بحران های منطقه ای هم گسترش دهند. 

هم زمان با سفر فدریکا موگرینی به ایران٬ یادداشتی هم به قلم او در روزنامه گاردین به چاپ رسید. 

فدریکا موگرینی در این یادداشت آورده است که اتحاد میان تمدن ها می تواند قدرتمندترین سلاح در راه مبارزه با ترور باشد. 

به گفته او برای شبه نظامیان دولت اسلامی هیچ چیزی نمی تواند نگران کننده تر از همکاری تنگاتنگ غرب و جهان اسلام باشد٬ چرا که این همکاری فرضیه برخورد تمدن ها را باطل می کند؛ فرضیه ای که گروه تروریستی داعش در صدد احیای آن است. 

فدریکا موگرینی همچنین یادآور شده که ضروری است در دور جدید اقدام های دیپلماتیک از ایران هم دعوت به همکاری شود تا بتوان از این طریق به برخی درگیری های کلیدی منطقه خاورمیانه٬ از جمله در سوریه و یمن خاتمه داد. 

دویچه وله در پایان افزود: ترافیک دیپلماتیک در تهران این روزها به اوج رسیده است و پس از دیدار فدریکا موگرینی از ایران٬ روز سه شنبه لوران فابیوس٬ وزیر امور خارجه فرانسه نیز وارد تهران شد تا درباره گشایش درهای همکاری پس از دست یابی به توافق جامع هسته ای با مقام های ایرانی گفت وگو کند. 

در این ارتباط شبکه اینترنتی رادیو فرانسه فارسی نیز در گزارشی به شرح زیر نوشت: رییس جمهوری ایران، عصر سه شنبه 28 ژوئیه (6 مرداد ماه)، در دیدار نمایندۀ عالی روابط خارجی اتحادیۀ اروپا در تهران گفته هر چند ارتقاء سطح روابط تجاری و اقتصادی آسان تر از گسترش سایر عرصه هاست، اما مناسبات علمی، فناوری، فرهنگی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران و اتحادیۀ اروپا نیز باید متحول شود. 

به گفتۀ حسن روحانی، ایران برای رسیدن به این منظور آمادگی دارد. 

نمایندۀ عالی اتحادیۀ اروپا در سیاست خارجی نیز در این دیدار خواستار پایه گذاری روابط و همکاری های گسترده در زمینه های مختلف و از جمله در عرصه های سرمایه گذاری، مبادلات تجاری و مناسبات اقتصادی و تلاش مشترک در رابطه با حفظ محیط زیست و نیز مسایل منطقه ای شده است. 

فدریکا موگرینی افزوده: برغم دشواری های پیش رو، پایه های محکم بنا شده میان اروپا و ایران امکان پیشرفت در این زمینه ها را می دهد. اشاره او به توافق هسته ای میان تهران و کشورهای 1+5 است که در 14 ژوئیه در وین بدست آمد. 

فدریکا موگرینی گفته این اتحادیه به همان میزان که برای بدست آوردن این توافق تلاش کرده است، در جهت اجرای آن نیز کوشش و اراده خود را نشان خواهد داد. 

نمایندۀ عالی اتحادیۀ اروپا در سیاست خارجی، توافق وین را گامی به پیش در جهت گسترش صلح خوانده است. 

رادیو فرانسه فارسی توضیح داد: حسن روحانی نیز توافق بدست آمده در وین را برای روابط آینده منطقه، اروپا و جهان بسیار مهم و تاثیر گذار توصیف و ابراز امیدواری کرده که این توافق مدلی برای حل و فصل دیگر موضوع های منطقه و جهان شود. 

حسن روحانی گفته که اکنون فرصتی فراهم شده تا کمتر به گذشته نگاه کنیم و دیگر باید به آینده ای مبتنی بر توسعه احترام متقابل و منافع مشترک بیندیشیم. 

او همچنین یکی از ثمرات توافق وین را همکاری برای مبارزه با تروریسم و توقف جنگ و خونریزی دانسته است. 

رسانه های خبری همچنین در باره دیدار فابیوس وزیر خارجه فرانسه با روحانی نوشتند: رییس جمهوری ایران نخستین گام در اجرای توافق وین را تلاش مجدانه طرفین برای طی شدن فرآیند تصویب آن توصیف کرد.

وی با تاکید بر این که همکار های ما در خصوص توافق وین باید بر پایه روابط توام با اعتماد برای آینده باشد، این توافق را به نفع ایران، کشورهای ۱+۵ و همه بازیگران منطقه ای دانست و از آن به عنوان گام مهمی برای تبدیل تهدیدها به فرصت ها یاد کرد.

رادیو فردا در این خصوص نوشت که لوران فابیوس روز چهارشنبه در سفر خود به تهران گفت که حامل دعوت رسمی رییس جمهوری فرانسه برای سفر حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، به این کشور در ماه نوامبر (آبان ماه) است.

این رادیو افزود: رییس جمهوری ایران نیز گفت که توافق اتمی وین باید «همکاری بهتری را با اروپا رقم بزند.»

وزیر خارجه فرانسه از ایران به عنوان کشوری «بانفوذ» در منطقه نام برد و افزود که هر چند دو کشور «در برخی مسائل دوجانبه» با یکدیگر توافق ندارند اما در مسائلی مانند مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، دارای «مواضع و اهداف مشترک» هستند.

فابیوس یک روز پیش از سفر خود به ایران نیز در سرمقاله روزنامه دولتی «ایران» نوشته بود که توافق اتمی وین «مسئولیت های خاصی» را برای ایران و طرف های غربی ایجاد کرده و ایران به عنوان «کشوری بانفوذ می تواند نقش مثبتی در مواجهه با بحران ها و فجایع» خاورمیانه ایفا کند.

بی بی سی نیز در گزارشی درباره دیدار فابیوس با روحانی رییس جمهوری و ظریف وزیر امورخارجه نوشت : رییس جمهوری فرانسه از حسن روحانی برای دیدار رسمی از آن کشور دعوت کرده است. 

این رسانه افزود: روز چهارشنبه، ۷ مرداد (۲۹ ژوئیه)، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه برای دیداری یکروزه وارد تهران شد و پس از گفتگو با جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در یک کنفرانس خبری مشترک با او شرکت کرد. وی پس از این نشست خبری، با آقای روحانی نیز دیدار کرد.

آقای فابیوس در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه ایران گفت که در سفر به تهران، ملاقات و گفتگو با رییس جمهوری، وزیر خارجه و رئیس سازمان محیط زیست ایران و همچنین چند وزیر و مقام دیگر جمهوری اسلامی در دستور کار او قرار دارد و افزود محور گفتگوهای تهران گسترش 'همکاری هاست.'

وی گفت که این نخستین سفر رسمی یک وزیر خارجه فرانسه به ایران طی هفده سال گذشته است.

فابیوس افزود که حامل دعوت رسمی رئیس جمهوری فرانسه برای رییس جمهوری اسلامی ایران جهت سفر به کشورمان در ماه نوامبر هستم.

صدای امریکا نیز در گزارشی نوشت : وزیر امور خارجه فرانسه در سفر به ایران گفت که دعوت رئیس جمهوری فرانسه از روحانی را برای سفر به پاریس با خود آورده است.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه که روز چهارشنبه برای دیدار با مقامات ایران وارد تهران شد، با حسن روحانی رئیس جمهوری، جواد ظریف وزیر امور خارجه و بیژن زنگنه وزیر نفت دیدار کرد.

صدای امریکا افزود:حسن روحانی در دیدار فابیوس با بیان این که دو کشور باید برای استحکام توافق هسته ای وین تلاش کنند، گفت که توافق هسته ای علیه هیچ کشوری نیست و کل منطقه از توافق انجام شده میان ایران و ۱+۵ نفع خواهند برد. به گفته روحانی مذاکرات هسته ای ایران نشان داد که همه مسائل از جمله بحرانهای سوریه، لبنان و یمن را می توان بر سر میز مذاکره حل کرد.

به گفته او، روابط ایران با فرانسه تنها بر حوزه اقتصاد متمرکز نیست بلکه ایران در پی توسعه روابط فرهنگی، علمی، تکنولوژیکی، دانشگاهی و گردشگری با فرانسه است.

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این دیدار از سوی فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه از حسن روحانی برای سفر رسمی به پاریس دعوت کرد.

وزیر خارجه فرانسه با اشاره به اینکه گاهی در مناسبات کشورها فراز و نشیب هایی وجود دارد، گفت: «امروز سرآغاز فصل جدیدی از همکاری ها میان تهران و پاریس است و چشم انداز این آغاز مجدد نیز به دلیل توافق هسته ای بسیار روشن است.»
نام:
ایمیل:
* نظر: