چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - September 30 2020
کد خبر: ۹۳۹۲
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۵
به منظور ارتقای روابط و همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی طی دو سال گذشته، فعالیت های زیادی صورت گرفته که برخی از این اقدامات به نتیجه رسیده و برخی هم در حال انجام است.
صربستان در طی دو سال از فعالیت دولت یازدهم کشورمان علاقه مندی خود را برای توسعه روابط و همکاری در عرصه های مختلف از جمله اقتصادی، دانشگاهی، فرهنگی با ایران نشان داده است.

سفر دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ایران و هیات همراه به صربستان در مهر ماه 1392 از زمره برنامه های زیر بنایی محکم برای ارتقای روابط و همکاری های اقتصادی بین ایران و صربستان بوده و نتیجه این سفر برای گسترش روابط و همکاری های همه جانبه دو کشور بسیار سودمند و مفید بوده است. 

دکتر لاریجانی در این سفر ضمن بازدید از مسجد بزرگ بلگراد، کلیسا و بازدید از موزه مارشال تیتو و همچنین نشست ایرانیان با مقیم صربستان، با رییس پارلمان، نخست وزیر و رییس جمهوری صربستان هم دیدار کرد.

در این نشست ها مقامات دو کشور ضمن اشاره به روابط سنتی و دوستانه بر گسترش روابط و همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف از جمله پارلمانی، امور بانکی، تجاری، فرهنگی و اقتصادی تاکید کردند. 

به دنبال سفر دکتر لاریجانی به صربستان انتظار می رود که رییس پارلمان این کشور در آینده نزدیک جهت تحکیم روابط دو کشور به ایران سفر کند. 

در راستای توسعه روابط ایران و صربستان طی دیدار مجید فهیم پور سفیر کشورمان در بلگراد با آلکساندار ووچیچ نخست وزیر صربستان در 23 دی 93 علاوه بر ابراز علاقه مندی طرفین برای ارتقای همکاری های همه جانبه، این نشست منجر به تسریع انتخاب رییس صرب در کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، تجاری، علمی و فناری دو کشور در سطح وزرا شد و به دنبال آن سفری از سوی هیات پنج نفره صربستان به تهران نیز انجام گرفت. 

سفر راسیم لیاییچ معاون اول نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و مخابرات صربستان به تهران نیز در راستای تقویت روابط و همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف در اواخر اردیبهست ماه 94 انجام گرفت که این امر تاکیدی بر علاقه مندی صربستان برای داشتن روابط و همکاری اقتصادی در سطح گسترده با جمهوری اسلامی ایران است. 

لیاییچ که تنها وزیر مسلمان در کابینه نخست وزیر صربستان است و در عین حال برای رییس کمیسیون مشترک در امور همکاری های اقتصادی، تجاری، علمی و فنی این کشور با ایران از طرف نخست وزیر این کشور انتخاب شده، از سوی محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران برای دیدار و گفت و گو با مقامات ایرانی به منظور بررسی راه های گسترش همکاری های دو جانبه در اواخر اردیبهشت ماه 94 برای سفر به تهران دعوت شد. 

در دیداری که معاون اول نخست وزیر صربستان در این سفر با مقامات بلند پایه کشورمان داشت، چارچوب و زمینه های اساسی سرمایه گذاری و توسعه همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف از جمله اقتصادی، گردشگری، فرهنگی و علمی مورد گفت و گو و تبادل نظر قرار گرفت. 

یکی از ویژگی این دیدارها گفت و گو درباره برگزاری چهاردهمین کمیسیون مشترک تجاری و اقتصادی بین صربستان و ایران در اواخر سال جاری میلادی در تهران بود. 

طرفین در این ملاقات ها با امکانات یکدیگر آشنا و در مورد راه های گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری به گفت و گو و تبادل نظر پرداختند. 

همچنین در طی نشست لیاییچ با دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ایران گسترش روابط و همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف از جمله همکاری های پارلمانی گفت و گو و تبادل نظر شد. 

این سفر پایه و اساس گسترش روابط سیاسی و اقتصادی بین صربستان و ایران بود که پس از لغو کامل تحریم ها می توان سیر صعودی همکاری های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و همچنین تبادل کالا بین دو کشور را انتظار داشت. 

شرکت جمهوری اسلامی ایران در سی و ششمین نمایشگاه بین المللی گردشگری صربستان برای اولین بار در سال 2014 و همچنین به دنبال آن در سال 2015 که در آن موسسه سیاحتی، گردشگری پرسپولیس حضور فعال داشت، موجب رونق روابط و همکاری های گردشگری بین ایران و صربستان گردید. 

در طی برگزاری این نمایشگاه مسئولین یکی از موسسات سیاحتی و گردشگری کشورمان با نمایندگان آژانس های گردشگری صربستان در باره برگزاری تورهای مسافرتی و مشارکت در این برنامه ها گفت و گو و تبادل نظر کردند. 

پس از شرکت ایران در دو نمایشگاه بین المللی گردشگری بلگراد چندین تور مسافرتی برنامه ریزی شد که گردشگران زیادی از صربستان در سطوح مختلف از جمله اساتید دانشگاه و دانشجویان در این تورها حضور داشتند. 

از شرکت ایران در نمایشگاه بین المللی گردشگری می توان نتیجه گرفت که حضور کشورمان در نمایشگاه های مختلف صربستان و همچنین حضور صربستان در نمایشگاه های مختلف در ایران می تواند بر توسعه همکاری های دو کشور در زمنینه های اقتصادی تاثیر مطلوبی بگذارد. 

باید به این نکته نیز توجه داشت که ایران از طریق رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در صربستان سالیان متمادی در نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد حضور فعالی دارد که این خود موجب علاقه مندی بیشتر شهروندان صربستان به هنر و ادبیات و فرهنگ ایران شده است. 

در زمینه همکاری های فرهنگی نیز اشاره می شود که ملاقات های متعدد سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد با وزیر آموزش و پرورش، وزیر ورزش و جوانان، روسای دانشگاه بلگراد، نووی ساد و دیدار با اساتید و رییسان دانشکده های مهندسی برق، راه و ساختمان، کشاورزی و غیره و نشست با خبرنگارهای رسانه های خبری صربستان از جمله مواردی هستند که موجب رونق و یا هموار ساختن گسترش همکاری های آموزش و پرورش، دانشگاهی و رسانه ای بین صربستان و ایران در 2 سال گذشته شده است. 

سفر سرجان وربیچ وزیر آموزش و پرورش و فناوری صربستان به ایران برای شرکت در اجلاس وزرای علوم کشورهای غیر متعهد در تهران در اسفتد 93 از دیگر مواردی به شمار می رود که بر گسترش روابط دو کشور در زمینه آموزش و پرورش و تحصیلات عالیه بین دو کشور تاثیر مثبتی گذاشته است. 

در این سفر ضمن گفت و گو بین وزیر آموزش و پرورش و فناوری صربستان با مقامات ایرانی در خصوص همکاری های مطالعاتی و تحقیقات مشترک در علوم مختلف ده بورسیه تحصیلی از سوی ایران در اختیار دانشجویان صربستانی در مقاطع مختلف دانشگاهی در دانشگاه های ایران اعطا شد. 

همچنین در رابطه با همکاری های مبادلات فرهنگی و آموزش و پرورش و تحصیلات عالیه دانشگاهی پیش نویس تفاهم نامه ای امضا شده که در آینده نزدیک برای امضا در اختیار مقامات جمهوری اسلامی ایران و صربستان قرار خواهد گرفت. 

در رابطه با توسعه روابط فرهنگی و دانشگاهی بین ایران و صربستان بایستی به سفر آیت الله اعرافی رییس جامعه المصطفی (ص) العالمیه در آبان ماه 1393 به صربستان و دیدار وی با وزیر آموزش و پررش صربستان اشاره کرد که در این دیدار همکاری با ایران در عرصه های مختلف آموزشی، تحقیقاتی و دانشگاهی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. 

وزیر آموزش و پرورش صربستان نیز با آشنا شدن امکانات گسترده دانشگاهی و فرهنگی و آموزشی کشورمان در دیدار هایی که با سفیر جمهوری سلامی ایران داشت علاقمندی کشورش را برای گسترش همکاری آموزشی، دانشگاهی، تبادل دانشجو و تبادل تجارب اساتید دانشگاهی و همچنین تحقیقات مشترک علمی بین دو کشور ابراز کرد. 

همچنین اشاره می شود که در چارچوب طرح جهان در صربستان که یک پروسه آموزشی است، دانشجویان ایرانی در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاهی در دانشگاه های صربستان بورسیه تحصیلی دریافت می کنند. 

در چارچوب گسترش همکاری های فرهنگی نیز اشاره می شود که دانشجویان زبان فارسی از دانشگاه های صربستان هر ساله برای دوره های تکمیلی کوتاه مدت به ایران اعزام می شوند که این تبادل دانشجو موجب گسترش همکاری های فرهنگی بین ایران و صربستان بخصوص در دو سال اخیر شده است. 

انتشار و ترجمه کتب ادبی، مذهبی، علمی، فرهنگی و آموزشی به زنان صربی، گسترش کلاس های زبان فارسی در رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در بلگراد و همچنین در دانشکده ادبیات دانشگاه بلگراد و افتتاح کلاس های یاد گیری زبان فارسی در دانشکده فلسفه دانشگاه نووی ساد، کالج گردشگری بلگراد و شهر اسمدرو که بیش از هزار شهروند صربستانی در این مراکز به فراگیر زبان فارسی مشغول هستند از دیگر مواردی محسوب می شوند که در طی دو سال گذشته موجب گسترش روابط فرهنگی صربستان و ایران شده است. 

از طرف دیگر برپایی جشنواره های فیلم، نمایشگاه های خط و نقاشی، نمایشگاه فرش و هنرهای دستی ایرانی، دعوت از گروه های موسیقی ایرانی در شهرهای مختلف صربستان و همچنین شرکت در نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد با عرضه کتاب های مختلفی که از طرف رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد به زبان صربی ترجمه شده به شکل بسیار گسترده ای در افزایش روابط فرهنگی ایران و صربستان مؤثر بوده اند. 

در ضمن در مورد روابط با مساجد، مراکز و جامعه های اسلامی و مسلمانان در صربستان اقداماتی در طی دو سال گذشته از طرف سفارت و رایزنی فرهنگی کشورمان صورت گرفته که اعزام روحانی، دیدار با مقامات مذهبی، اهدای 400 بسته مواد غذایی به مسلمانان نیازمند در ماه مبارک رمضان، دعوت از گروه تواشیح از ایران و اجرای برنامه های مذهبی در سراسر صربستان از جمله این اقدامات هستند. 

همچنین در ملاقات هایی که بین سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد و وانیا اودوویچیچ وزیر ورزش و جوانان صربستان و دیگر مسئولین این وزارت خانه در طی دو سال گذشته صورت گرفته پیش نویس یادداشت تفاهم نامه بین دو وزارت خانه از قبیل تبادل مربی، بازیکن و برگزاری مسابقات دوستانه تنظیم شده که قرار است به زودی توسط مقامات دو کشور به امضا برسد. 

خاطر نشان می شود که افزایش مربیان مرد و زن از صربستان در ورزش های مختلف از جمله، والیبال، هندبال و واترپلو در باشگاه های مختلف ورزش های مردان و زنان که موجب موفقیت های شایان تیم های کشورمان در مسابقات داخلی و بین المللی شده است را می توان از جمله گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و صربستان در دو سال گذشته در زمینه ورزشی بر شمرد. 

در عرصه همکاری های اقتصادی، کشاورزی و صنعتی نیز اشاره می شود که برای ارتقا اینگونه همکاری ها اقدام های زیادی در طی 2 سال اخیر صورت گرفته که به زودی پس از لغو تحریم ها می توان شاهد نتایج این فعالیت ها در پیشبرد روابط دو کشور بود. 

دیدار سفیر کشورمان از کارخانه های تولید و ساخت تراکتور سازی در بلگراد و همچنین بازدید از شرکت بزرگ تولیدات تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی در منطقه بولیواتس در 250 کیلومتری جنوب پایتخت صربستان و همچنین شرکت در هشتاد و دومین نمایشگاه کشاورزی نووی ساد صربستان، زمینه ساز گسترش همکاری های دو کشور در زمینه های صنعت کشاورزی بوده است. 

خاطر نشان می شود که در زمینه اصلاح بذر، گیاهان، نباتات بین صربستان و موسسه نباتات نووی ساد در شمال این کشور همکاری بسیار خوبی وجود دارد که از جمله از این همکاری ها که در حال گسترش است صادرات دانه ذرت به ایران می باشد. 

در ضمن باید اشاره کرد که بین صربستان و ایران دوره های کوتاه آموزشی در باره امور کشاورزی و همچنین تبادل دانشجویان و کارشناسان کشاورزی برای دوره های تخصصی کوتاه مدت در زمینه دانش کشاورزی وجود دارد. 

در طی تلاش های سفارت کشورمان در صربستان و تماس های انجام شده با اطاق بازرگانی صربستان و اتاق بازرگانی اراک قرار است که در طی ماه سپتامبر سال جاری ( اوایل شهریورماه امسال) یک هیات اقتصادی از استان مرکزی کشورمان جهت دیدار و تبادل نظر با صاحبان شرکت ها و صنایع مختلف صربستان به این کشور سفر کنند. 
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: