سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - April 20 2021
کد خبر: ۹۳۹۹
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۱
نکته مهم تری که این روزها در تحلیل های داخلی صورت گرفته در آمریکا به چشم می خورد، تقابل سناتورهای تندروی کنگره و افکار عمومی آمریکاست. مطابق چند نظرسنجی معتبر اخیر صورت گرفته در آمریکا( از زمان جمع بندی مشترک مذاکرات وین تاکنون) اکثر شهروندان آمریکا و حتی یهودیان ساکن این کشور از توافق هسته ای با ایران حمایت می کنند.
دوگانه ای که طی روزهای اخیر در کنگره ایالات متحده آمریکا و در قبال جمع بندی مشترک مذاکرات هسته ای ایران و اعضای 1+5 شکل گرفته است در نوع خود قابل تامل است. این دوگانه همان انتخاب بین " توافق" و "انزوا" است. هم اکنون کنگره ایالات متحده آمریکا گزینه سومی در مقابل خود نمی بیند. اظهارات باراک اوباما، جان کری، وندی شرمن و دیگر مقامات آمریکایی نیز نشان دهنده شکل گیری چنین معادله ای در واشنگتن است.

به گزارش گروه تحلیل و ترجمه پایگاه خبری امید هسته ای، این روزها سناتورهای ارشد حزب جمهوری خواه آمریکا در صددند مخالفت همه جانبه خود را با هر گونه توافق هسته ای با ایران تقویت کنند. در این میان اظهارات ارنست مونیز وزیر انرژی ایالات متحده و جان کری تاثیری در تغییر آرای سناتورهای تندرو نداشته است. با این حال همگان نسبت به این موضوع واقف هستند که قدرت مانور کنگره در برابر توافق هسته ای نامحدود نیست!

به عبارت بهتر، گزینه ای که کنگره در مقابل " توافق هسته ای با ایران" به آن تن خواهد داد، موجب انزوای واشنگتن در نظام بین الملل خواهد شد.اخیرا اتحادیه اروپا بدون توجه نسبت به آنچه در معادلات داخلی کنگره می گذرد، روند اجرای برجام را آغاز کرد.

این اقدام اروپای واحد پیام گویایی برای سناتورهای آمریکایی دارد و به نوعی آنها را در مقابل عملی انجام شده قرار می دهد. نکته مهم تر اینکه وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا نیز هشدار داده است حفظ ساختار تحریم ها علیه ایران صرفا با همکاری همه اعضای 1+5 امکان پذیر خواهد بود، بنابراین رای منفی کنگره در این معادله صرفا منجر به انزوای آمریکا در برابر متحدان سنتی خود و از سوی دیگر، محکوم شدن واشنگتن در نزد افکار عمومی دنیا خواهد شد.

اظهارات جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در این خصوص گویای همه چیز است : " گزینه دیگر به جای این توافق نامه، توافقی بهتر نیست، چیزی که تدابیری یک طرفه باشد تا ایران را به طور کامل تسلیم کند.حتی اگر ما از توافق نامه کنار بکشیم، شرکای ما کنار نخواهند کشید. در عوض آنها از رژیم تحریم های شدید چند جانبه ای که کمک کردند برقرار کنیم،‌ کنار خواهند کشید. ما تنها خواهیم ماند تا این مسیر را خودمان به تنهایی ادامه دهیم و هر محدودیت اقتصادی و فشار ناشی از تحریم ها که باقی می ماند مطمئنا تهران را مجبور نخواهد کرد مذاکره کند یا امتیازات بیشتری بدهد."

نکته مهم تری که  این روزها در تحلیل های داخلی صورت گرفته در آمریکا به چشم می خورد، تقابل سناتورهای تندروی کنگره و افکار عمومی آمریکاست. مطابق چند نظرسنجی معتبر اخیر صورت گرفته در آمریکا( از زمان جمع بندی مشترک مذاکرات وین تاکنون) اکثر شهروندان آمریکا و حتی یهودیان ساکن این کشور از توافق هسته ای با ایران حمایت می کنند.

این نظرسنجی ها بیانگر حمایت شهروندان آمریکایی از مشی باراک اوباما در خصوص پیشبرد مذاکرات هسته ای با ایران است. در چنین شرایطی اگر حزب جمهوریخواه به همراه برخی سناتورها و نمایندگان تندروی دموکرات مانع از شکل گیری توافق نهایی شود، این حزب در مقابل افکار عمومی آمریکا قرار خواهد گرفت.

در جریان سخنرانی اخیر جان کری و ارنست مونیز در جلسه استماع سنا، برخی سناتورهای حزب جمهوری خواه  نسبت به این موضوع،یعنی حمایت افکار عمومی آمریکا از توافق هسته ای اذعان کردند. همین مسئله قدرت مانور حزب مخالف اوباما را در مقابل توافق هسته ای با ایران به شدت محدود ساخته است. هم اکنون حزب جمهوری خواه آمریکا خود را برای مهندسی افکار عمومی جهت افزایش آرای نمایندگان این حزب در انتخابات سال 2016 آماده می کند. با این حال برخی صاحبنظران مسائل داخلی آمریکا معتقدند ابراز مخالفت همه جانبه جمهوری خواهان با توافق هسته ای نتیجه ای جز شکست برای آنها نخواهد داشت.

شهروندان آمریکایی به دلیل حمایت حداکثری از توافق هسته ای، به دنبال کسی هستند که بتواند در نهایت توافق صورت گرفته را حفظ کند . از این رو نامزدهای حزب جمهوری خواه که جملگی به مخالفت با مذاکرات هسته ای و توافق برآمده از دل آن شهره هستند، با اقبال شهروندان آمریکایی در حوزه سیاست خارجی مواجه نخواهند بود.

در هر حال کنگره آمریکا با فراغ بال و خیالی راحت به بررسی توافق هسته ای صورت گرفته نمی پردازد! سناتورها و نمایندگان حزب جمهوریخواه در مقابل انتخاب  سختی به سر می برند که یکی از آنها " پذیرش توافق به دست آمده از سوی دولت اوباما " و دیگری " انزوای آمریکا" و " شکست حزب جمهوری خواهان"در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خواهد بود.

 استراتژیست های حزب جمهوری خواه توافق هسته ای ایران و اعضای 1+5 را برگ برنده ای برای حزب دموکرات در انتخابات پیش رو می دانند. برگ برنده ای که می تواند تمامی تلاش های حزب جمهوری خواه جهت بازپس گیری کاخ سفید از دموکرات ها را نقش بر آب سازد. این موضوعی است که از جب بوش و مایک هاکابی گرفته تا تد کروز و تام کاتن و دیگر نامزدهای انتخاباتی جمهوری خواهان نسبت به آن اذعان دارند.

نام:
ایمیل:
* نظر: