جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - June 05 2020
کد خبر: ۹۴۹۲
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۴
بازخوانی برجام، موضوع نشست تخصصی بود که با حضور سیروس ناصری و محمد سعیدی مذاکره کنندگان پیشین هسته ای ایران در کرج برگزار شد.
در ابتدای نشست تخصصی بازخوانی برجام که روز سه شنبه در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرج برگزار شد، سیروس ناصری مذاکره کننده ارشد پیشین ایران به تشریح توافق هسته ای وین پرداخت. با حضور دو عضو ارشد مذاکره کننده پیشین هسته ای موضوعاتی از قبیل داوری ایران در مورد مسائل حساس هسته ای و همچنین رفع اتهام آژانس در نشستی با عنوان بازخوانی توافق هسته ای مورد بررسی قرار گرفت.

موضوعاتی از قبیل داوری ایران در مورد مسائل حساس هسته ای و همچنین رفع اتهام آژانس از ایران با حضور سیروس ناصری و محمد سعیدی به عنوان میهمانان ویژه مورد بررسی و واکاوی قرار گرفت.

توافقی تاریخی وین 

سیروس ناصری نماینده پیشین ایران در ژنو و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در دوره اصلاحات، از توافق هسته ای در وین به عنوان یک توافق تاریخی یاد کرد و گفت: قطعا و بدون هیچ گونه تردید این توافق بی نظیر، استثنایی و تاریخی است. همه طرف های درگیر و از جمله طرف مقابل یعنی گروه ۱+۵ نیز از این توافق به عنوان یک توافق تاریخی یاد می کنند. اما این توافق برای ما ایرانی ها تاریخی تر است. ما هیچ سابقه ای در کشور نداریم که در قبال یک موضوع اساسی و تاثیر گذار در منطقه و جهان با یک چنین مذاکراتی روبرو شود و از این مذاکرات با نتیجه ای عزتمندانه بیرون بیاید

ناصری در ادامه گفت: ایران در این دور از مذاکرات با سپری کردن فشارهای سنگین توانست به توافقی مهم و نتیجه ای عزتمندانه دست یابد. ما امتیازات متفاوت و زیادی از غرب گرفته ایم. مذاکرات انجام شده در وین به لحاظ عمق محتوا و نتیجه در خور توجه در تاریخ دیپلماسی ایران تنها با قطعنامه 598 قابل مقایسه است. از مثال مذاکرات قطعنامه 598 عمدا استفاده می کنم. چرا که عده ای با تعبیر نادرست از توافق 598 با نام جام زهر یاد کردند در حالی که این قطعنامه و مذاکرات صورت گرفته آن به لحاظ محتوا و نتیجه موفقیت آمیز بود. 

تعبیر جام زهر در مورد توافق وین درست نیست 

ناصری با اشاره به اینکه چنین توافقی در طول تاریخ معاصر کمتر دیده شده است، گفت: برخی توافق ایران با گروه ۱+۵ را با توافق ایران و عراق پس از جنگ تحمیلی مقایسه می کنند و از این توافق به عنوان جام زهر یاد می کنند در صورتی که این مقایسه از پایه اشتباه است.

وی گفت: هدف آن دسته که این توافق را با قطعنامه ۵۹۸ مقایسه می کنند. این نوع نتیجه گیری از مبنا غلط است.توافقنامه 598 قطعا پیروز مندانه بود. توافق وین بسیار بیشتر توافق وین پیروز مندانه بود. هدف کسانی که تعبیر جام زهر را در خصوص قطعنامه 2231 و نتیجه مذاکرات وین مطرح می کنند این است که مردم را نا امید کنند در صورتی که نتیجه روشن و تدابیر دولت جواب داده است.

برخی از مخالفان قصد دارند این توافق را در قالب یک شکست به مردم معرفی کنند

مذاکره کننده پیشین هسته ای توافق پس از جنگ ایران و عراق را پیروزمندانه خواند و گفت: ولی توافق هسته ای به مراتب بارها پیروزمندانه تر است در صورتی که برخی از مخالفان قصد دارند این توافق را در قالب یک شکست به مردم معرفی کنند.

بارها و بارها به منتقدان پیشنهاد مناظره داده ام

ناصری در ادامه گفت: بارها و بارها به مخالفان پیشنهاد مناظره داده ایم تا در مورد مسائل مختلف صحبت شود ولی تا کنون جواب مثبتی مبنی بر برپایی مناظره از سوی مخالفان دریافت نکرده ایم.من بارها گفته ام به جایی اینکه موفقیت های به دست آمده را به عنوان یک شکست مطرح کنیم بیایم در بک فضای کارشناسی راجع به این موضوع بحث کنیم. 

وی از قطعنامه ۲۲۳۱ به عنوان یک قطعنامه بی سابقه یاد کرد و گفت: خواسته اصلی شورای امنیت سازمان ملل تعطیلی برنامه هسته ای ایران بود ولی شرایط به گونه ای رقم خورد که ایران بدون اینکه به خواسته ای آنان تن دهد به توافق دست پیدا کند. بی سابقه است چون خروج از وضعیت تحریم و قطعنامه های پیشین تنها با مذاکره صورت گرفت . بی سابقه است چون عادت شورای امنیت نیست که به این روشنی بخواهد قطعنامه های خودش را لغو کند. بالاتر از آن قطعنامه را در شرایطی لغو کرد که هیچ کدام از خواسته هایش برآورده نشد.خواسته شورای امنیت این بود که ایران برنامه های هسته ای اش را نه تعلیق بلکه تعطیل کند. 


نماینده سابق ایران در ژنو افزود: در توافق حاصل شده طرف مقابل وادار شد مهمترین موضع ایران در مذاکرات یعنی حق غنی سازی را بپذیرد.خود توافق در تشریحی که رئیس جمهور ایران انجام دادند بسان مسابقه فوتبال با نتیجه 3 – 2 به نفع ایران است اما من فکر می کنم ایشان ملاحظه طرف مقابل را داشتند و گرنه این مذاکرات به تعبیر من 5- 1 به نفع ایران تمام شد. ما یک برد اساسی در این مذاکرات داشتیم. ما در توافق برجام طرف مقابل را به نقطه ای رساندیم که موضوع مورد مناقشه را به نفع ما بپذیرند. یعنی بپذیرند که همین جمهوری اسلامی ایران برنامه غنی سازی داشته باشد. این یک استثنا بزرگ در تاریخ سیاسی جهان است. 

وی گفت: از سوی دیگر ایران با اقتدار پشت میز مذاکره قرار گرفت و به آمریکا فهماند که غنی سازی حق ایران است.

ناصری در ادامه گفت: بسیاری از کشورها با آمریکا همسو و دارای برنامه مشترک امنیتی هستند ولی نتوانسته اند حق غنی سازی را از آن خود کنند در صورتی که ایران با قدرت هر چه تمام تر توانسته است در توافق حق غنی سازی را برای خود حفظ کند.

وی به مذاکره کره با آمریکا اشاره کرد و گفت: برنامه هسته ای کره صلح آمیز است و مطالبه ای که از آمریکا دارد این است که حق غنی سازی داشته باشد این مطالبه کره در صورت توافق مورد به مورد با آمریکا پس از دو سال حاصل شده است.بعد از دو سال آنچه که آمریکا پذیرفت این بود که بازفرآوری تا 20سال دیگر برقرار نباشد و غنی سازی مورد به مورد به شرط موافقت آمریکا برقرار باشد. 

داوری در مورد مسائل مهم هسته ای کشور به عهده خودمان است

وی به برنامه غنی سازی کشور استرالیا هم اشاره کرد و گفت: برنامه غنی سازی این کشور در حد برنامه آزمایشگاهی پذیرفته شده است.

گل هایی که در مذاکرات زدیم 

ناصری با اشاره به اینکه در ادبیات سیاسی ما و آمریکا دو کشور متخاصم محسوب می شوند و این توافق میان دو کشور متخاصم تاریخی است گفت: پس از مذاکرات ما توانستیم برنامه غنی سازی خود را قانونی و این مهم را به دنیا تفهیم کنیم. بین دو کشور متخاصم مذاکراتی انجام شود و این توافق بال این سطح صورت گیرد. این مسئله همان گل اساسی است که آقای روحانی و ظریف به تیم مقابل زدند. گل دوم این بود که برنامه غنی سازی ما که مورد بحث بود، به نحوی با این توافق قانونی شد. سومین اینکه طرف مقابل تعهد کرد برای تحقق این برنامه با خود ما همکاری کند. شما فرض بفرمایید در برجام تعهد شده است که برای تهیه اورانیوم که ماده اولیه هر فعالیت هسته ای است مشکلی وجود دارد یا در اختیار ما قرار گیرد یا اینکه ما بتوانیم در معادن دیگر کشورها سرمایه گذاری کنیم. لازم است بدانیم کمتر کشوری در دنیا مجوز واردات اورانیوم در دنیا را دارد. قرار است به ما برای تولید برق هسته ای کمک و مساعدت کنند. بنابراین نه تنها برنامه هسته ای ما پذیرفته اند بلکه 5+1 در جهت تحقق آن در کنار ما گام برخواهد داشت. 

در 8 سال گذشته فقط تحریم شدیم 

وی در ادامه سخنان خود گفت: اگر فرض کنیم تحریم ها وجود نداشت و هزینه زیادی هم به کشور تحمیل نمی شد باز توافق حاصله، توافق خوبی بود.آنچه در 8 یا ده سال گذشته اتفاق افتاد این بود که تحریم های بی جا و نادرستی بر ایران تحمیل شد. پیش از آن شرایط ما با دنیا عادی بود هر چند یک برنامه هسته ای داشتیم که دنیا قبول نداشت و برای اجرای هر کدام از بخش هایش که می خواستیم اجرا کنیم با مشکل روبرو بودیم. اما بالاخره اقتصاد ایران فعال بود. 

آژانس اتمی داور نیست 

وی در پاسخ به این پرسش که چرا آژانس اتمی به عنوان قاضی میان ایران، آمریکا و گروه ۱+۵ انتخاب شده است؟ گفت: آژانس اتمی داور نیست ما داوری در مورد مسائل حساس صنعت هسته ای را به کسی نمی سپاریم در گذشته که آمریکا برای ایران پرچم جنگ برافراشته بود و جنگ با ایران را موجه جلوه می داد در یک دوره ای به دلیل یکسری بی مبالاتی ها ما به صورت علنی با آژانس اتمی تندی و در خفا مدارا می کردیم همین امر باعث شد که آژانس به ایران ۱۲ اتهام سنگبن به ما وارد کرد و ما مجبور به پذیرفتن اتهامات آژانس شدیم. ما در یک دوره ای فقط شعا ر مقومت می دادیم اما به دشمن اجازه داده بودیم تا قلب اقتصادی کشور نفوذ کند در یک دوره ای تحریم ها به گونه ای شد که دشمنان ما حتی واردات دارو و موادغذایی را به کشور کنترل می کردند من نمی دانم چرا یک عده ای آن روزها سکوت کرده بودند. آژانس در آن دوره بیهوده از سوی ما اعتبار گرفت از مصاحبه ، دبازدید و همه چیز در اختیار اش قرار گرفت متاسفانه این اشتباه ما در یک دوره ای مذاکرت بود. در دوره جدید آقای ظریف کفه ترازو را به سمت ایران چرخاند. 


ناصری ادامه داد: این در حالیست که در توافق کنونی آژانس ماموریت دارد که بر مسائل مربوط به صنعت هسته ای نظارت داشته باشد و همچنین ماموریت دارد که از ایران رفع اتهام کند.حالا اتهاماتی که آژانس به ایران زده است را باید برطرف نماید این مورد نقش آژانس در مذاکرات است. این واقعیت برجام است که آژانس کاره ای نیست وباید تفاهم میان ایران و کشور های قدرتمند را اجرا کند. 

برخی منتقدان حتی متن برجام را هم نخوانده اند 

مذاکره کننده پیشین هسته ای یادآور شد: باید از کسانی که 60 یا 70 سوال را در خصوص برجام می پرسند و قلم نقد به دست می گیرند پرسید آیا متن برجام را به طور کامل خوانده اند. با این نقدها و این سوالات من فکر می کنم نه؛ اگر توهین نباشد برخی از نقدها واقعا کودکانه است. متاسفانه ما در ایران با عدم اشراف بر مسائل هسته ای برخی منتقدان حتی متن برجام را نخوانده اند. اکنون یک توافقی بالاتر از آژانس وجود دارد که به آژانس ماموریت می دهد وضعیت ناگواری که خودش مسبب آن بود را برطرف نماید. در خصوص کسانی که می پرسند چرا توافق برجام مرجعی برای رسیدگی و نظارت بر حسن انجام تعهدات ندارد باید گفت : چرا باید مسائل حیاتی خود را به یک داور ثالث بسپریم، ایران با آمریکا توافق کرده است و آژانس ماموریت دارد توافق طرفین را اجرایی کند. برجام می گوید داور تعهدات طرفین خودمان هستیم هر زمان هر کدام از طرفین به تعهدات پایبند نبود طرف مقابل این اختیار را دارد که تعهدات اش را اجرا نکند. فلذا درصورتی که 5+1 به تعهدات اش در خصوص تحریم ها و ... پایبند نبود ایران می تواند تعهدات اش را اجرا نکند . باید منتقدان برجام گفت که شما از این اختیار بالاتر سراغ دارید. اگر ایران رضایت داشت این توافق ادامه پیدا کند اگر ایران رضایت نداشت هر آینه می تواند توافق را بر هم بزند د ر ضمائم برجام بخش دوم راجع به آثار رفع تحریم بحث شده است در آنجا به روشنی آمده است نتیجه رفع تحریم ها یک سلسله اقداماتی باشد در همه بخش های اقتصادی. من مطمئنم این مبانی که در بخش آثار آمده است این جایگاه را به ایران می دهد که در هر وضعیتی به این بخش از برجام ارجاع دهد. 

برداشتن تحریم ها یک کار بسیار سنگین و زمان بر است

وی در ادامه افزود: فعلا این توافق تصویب نشده است. روز تصویب، روز لغوتحریم ها است. آن زمان لازم است طرف مقابل راجع به یک به یک مبانی رفع تحریم ها با ما مشورت کند که کار بسیار سختی است. ما هشت سال بدون آنکه هیچ گونه سنگری در مقابل تهاجم آمریکا داشته باشیم یک دشت بازی را جلوی اش گذاشتیم که در موضوع تحریم ها آنقدر پیش روی کرد که در آمریکا و اروپا تحریم ها در عمق دستور العمل های اجرایی اش رخنه کرده است. برداشتن تحریم ها یک کار بسیار سنگین و زمان بر است. کاری که طرف مقابل بر عهده گرفته است بسیارسنگین است. 


قدرت ایران باعث شد طرف مقابل توافقنامه را امضا کند

ناصری در پاسخ به این پرسش که تحریم ها دقیقا در چه تاریخی لغو خواهد شد؟ گفت: توافق حاصل شده هنوز به تصویب مجلس شورای اسلامی و کنگره آمریکا نرسیده است روزی که این توافق به تصویب برسد لغو تحریم ها به طور رسمی در دستور کار قرار خواهد گرفت و لغو خواهد شد.
وی در خصوص غنی سازی 20 درصدی در پاسخ به سوالی گفت: یک مغلطه غیر علمی در بحث هسته ای مطرح می شود و آن غنی سازی 20 درصدی است. اولا انجام ندادن غنی سازی 20 درصدی به معنای نداشتن دانش آن نیست. دشمن ما موفق شدیم UF6 را تولید کنیم و دانش غنی سازی را داشته باشیم. ما از سخت ترین و مهعم ترین مرحله عبور کرده ایم عبور از غنی سازی 5/3 به غنی سازی 20 درصد و بالاتر راحت تر و ساده تر است. طرف مقابل فکر می کند امتیازی به دست آورده است اما همگان می دانند ما در شرایط فعلی که نیروگاه هسته ای نداریم نیازی به غنی سازی 20درصد و بالاتر نداریم این در حالی است که هم دانش و هم توانایی سخت افزاری آن در کشور موجود است. 

ایران و آمریکا می توانند در خصوص مسائل منطقه ای با هم گفت و گو کنند

سیروس ناصری در ادامه در پاسخ به این سوال که آینده روابط ایران و آمریکا چپگونه خواهد بود گفت: ما تجربه ای که در برجام به دست آوردیم بسیار گرانبها بود حداقل برای خود درون نظام روشن می شود که می شود با دشمن مذاکره کرد و عقب نشبینی انجام نداد وحتی امتیاز کرد. از همه مهم تر اینکه به دیپلماسی و گفت و گو تکیه کرد .برجام می تواند پایه گذار یک سنت جدید در روابط خارجی ما باشد. من معتقدم ایران و آمریکا یکی از مهم ترین مشکلات را میان خود حل کرده اند. اگر برجام اجرایی شود می توانیم در بقیه مسائل هم گفت و گو کنیم. تابوی گفت و گو ها میان دو کشور شکسته شده و دو طرف می توانند در مباحث مختلف منطقه ای به صورت موضوعی گفت و گو کنند. 


محمد سعیدی: تمام پکیج هسته ای را حفظ کردیم 


در ادامه محمد سعیدی مذاکره کننده هسته ای پیشین ایران با بی نظیر خواندن توافق صورت گرفته گفت: این مذاکرات و پیروزی کسب شده در روابط صد ساله اخیر کشور بی نظیر بوده است.

وی افزود: اولین بار در تاریخ کشور است که مذاکراتی از آغاز تا پایان با جدیت و تدبیر دنبال شده و به نتیجه صد درصد دلخواه ختم می شود.

وی خاطر نشان کرد: این در حالیست که در طول سال های پس از انقلاب نه تنها هیچ کشور غربی حاضر به مذاکره با ایران نبود بلکه ورود ایران به مجامع بین المللی نیز با مخالفت مواجه می شد.همیشه این دیدگاه در غرب مطرح بود که ما باید اشکالات ایران گوشزد کنیم و ایران را وادار به پذیرش این اشکالات و در عین حال رفع کنیم. تنها موضوعی که در طول 35 سال گذشته میان ایران و غرب مطرح شد مذاکرات هسته ای بود. 

طرف مقابل ناچار به  پذیرش و امضای توافقنامه مذکور بود

معاون سابق برنامه‌ریزی، بین‌الملل و امور مجلس سازمان انرژی اتمی تنها دلیل رضایت کشور های مذاکره کننده به امضای توافقات هسته ای را توانمندی ایران در دستیابی به فنآوری هسته ای دانسته و افزود: با شرایط و قدرتی که ایران بدست آورده است، طرف مقابل ناچار از پذیرش و امضای توافقنامه مذکور بود.پس به این نکته توجه کنیم که توانمندی و قدرت می تواند کشورهای غربی هم وادار کند پای میز مذاکره بنشینند در دوره های قبل وقتی بحث گفت و گوهای انتقادی مطرح می شد عمدتا بحث های حقوق بشری محسوب می شد. 

در دوران اصلاحات پذیرش UCF اصفهان از سوی غرب انجام شد

سعیدی تصریح کرد: فضای گفتگوی بسیار متفاوت سال های ۸۱ و 82 بعد از طرح دستیابی ایران به دانش هسته ای فراهم شد . در دوره اصلاحات و دوره آقای روحانی مذاکرات بسیار خوبی با کشورهای اروپایی آغاز شد و به صورت عملی مذاکرات انجام شد در فوریه 2005 در بروکسل وژنو بحث بر سر این بود که آیا آنها آمادگی دارند مجموعه UCF اصفهان را بپذیرند یانه. در دوران اصلاحات، زمینه ساز پذیرش UCF اصفهان فراهم شد. UCF بخش کلیدی و حساس فعالیت های هسته ای ایران است. در واقع مهم ترین مرحله در دانش هسته ای و در چرخه هسته ای شما از UF4 تا UF6 که درنهایت با تزریق ماده اولیه در ماشین های غنی سازی صورت می گیرد. در واقع شما اگر هزاران ماشین سانتریفیوژ داشته باشید اما این ماده اولیه را نداشته باشید فعالیت هسته ای شما به هیچ دردی نمی خورد. غربی ها بر این امر اصرار داشتند که ممکن است ما تا مرحله UF4 شما را بپذیریم بیش از این امکان ندارد. 

تمام پکیج هسته ای را حفظ کردیم 

مذاکره کننده پیشین ایران افزود: دو چیز باعث شد که غربی ها تمام شرایط ایران را بپذیرند یکی دستیابی به فن آوری و دانش فنی بود و نکته دوم مذاکرات دقیق و حساب شده ای بود که در دو دوره یعنی دوره آقای روحانی آقای لاریجانی صورت گرفت. این دو عامل باعث شد غرب متوجه جدیت ایران در دستیابی به توانمندی هسته ای شد در سال 2006 ما در آستانه توافق قرار داشتیم به هر حال عواملی رخ داد که این امکان متاسفانه فراهم نشد. در دوره جدید مذاکرات تیم جدید مذاکره کننده با یک رویکرد عقلانی و عقلانیت کامل وارد میدان شدند تیم مذاکره کننده به رهبری ظریف به خوبی توانست اختلافات را شناسایی و دو طرف را دو باره پای میز مذاکره آورد. در آغاز دوره جدید کسی باور نداشت که ما در ابتدای سال 94 به توافق دست پیدا کنیم نهایتا با تدبیری که دولت روحانی داشتند ما به مرحله ای رسیدیم که می توانیم بگوییم ما تمام بخش هایی را که در صنعت هسته ای اهمیت دارد حفظ کنیم و این رویداد کمی نیست. 

در توافق حاصل شده قدمی به عقب برنداشتیم

مدیر عامل شستا ضمن ابراز خشنودی از پیروز بدست آمده از پس توافقات هسته ای گفت: در فضای ناباورانه ای که بر کشور حاکم بود تیم مذاکره کننده توانست به تمامی خواسته های کشور دست یابد و قدمی به عقب باز نگردد. ما نه تنها عقب ننشستیم بلکه تمام پکیج هسته ای را حفظ کرده ایم از معادن اورانیوم ، UCF اصفهان، سایت نطنز که اورانیوم UF6 را به اورانیوم 5/3 تا 5 درصد تبدیل می کند. سایت فردو که قرار است اورانیوم رزرو در مواقع حساس را برای ما فراهم کند، سایت اراک که تولید رادیو ایزوتوپ و رادیو داروهای حساس را می سازد، ودر کنارش یک مجموعه بسیار عظیم آب سنگین اراک را حفظ کردیم. من یادم هست سال 77 در سفری که به کره داشتم و می خواستم برای راکتور ZERO power اصفهان من چند کیلوگرم آب سنگین را می خواستم تهیه کنم آنها حتی حاضر نشدند یک کیلو گرم از این ماده را با قیمت فراوان در اختیار ما قرار دهند . امروز ما در حد تن داریم آب سنگین تولید می کنیم که بسیار تکنولوژی پیشرفته است. در بخش دیگری که توانستیم موفق شویم تحقیق و توسعه بود امروز زمینه دستیابی به نسل های پیشرفته سانتریفیوژ برای ما فراهم است . در واقع می توانم ادعا که ما حق تحقیق و توسعه دانش هسته ای را برای همیشه در اختیار گرفتیم. ما در بخش نیروگاه های هسته ای با دنیا ارتباط گرفتیم. 

وی با اشاره به اینکه شرایط قابل تصور برای تیم ما حفظ ۳۰ درصدی توانمندی و داشته های کشور بود، افزود امروز نه تنها گامی به عقب برنداشته و محدویتی پیدا نکرده ایم که به طور کامل دست آوردهایمان را حفظ کرده و حق توسعه و تحقیق را نیز کسب کرده ایم.

وی گفت: امروز توان تولید آب سنگین به میزان تناژ را پیدا کرده ایم در حالی که در گذشته کشور ژاپن حتی حاضر به فروش یک کیلو آب سنگین به کشور ایران نبود.

سعیدی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان دارد آژانس اتمی و ایران تا پایان سال 2015 به «PMV» خاتمه دهند؟ گفت: چنانچه آژانس در چار چوب وظایف خود حرکت کند ظرف مدت سه ماه مسائل قابل حل خواهد بود، اما اگر آژانس تصمیم بگیرد که خارج از وظایف قانونی و اختیاراتش عمل کند از حل مسئله باز خواهد ماند.

وی با اشاره به اسناد جعلی که در اختیار آزانس قرار گرفته بود و آمریکا هم از کم و کیف آن مطلع بود، افزود: چنانچه اسناد اصیل در اختیار آژانس قرار بگیرد علی رغم تمام مسائل مشکلات حل می شود.آنچه من می دانم این بود که اسناد آژانس سراسر کذب بود 

آژانس اتمی باید خود را با توافق وقف دهد

وی گفت: سه موضوع مورد بحث و اختلاف بود که دو مورد آن حل شده و در شرایط فعلی مطمئن هستیم مورد آخر که موضوع بزرگی هم نیست بزودی حل خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به چگونگی ارتباط برجام و تقشه راه گفت: در یک دوره ای از تحقیقات مذاکره کنندگان بودند که به دنبال آژانس بودند و امروز این آژانس است که باید خود را با با شرایط موجود و توافق حاصل شده وقف دهد.

وی در پایان با اشاره به اینکه اطلاعاتی وجود دارد باید در اختیار آژانس قرار بگیرد خاطرنشان کرد: در شرایطی هستیم که آژانس موظف به حل و مسائل و مشکلات است و به آینده خوشبین هستیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: