چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - August 12 2020
تحلیل دیوید بروکس از سه شکست آمریکا: ویتنام، عراق و اکنون ایران
کد خبر: ۹۶۰۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۶
بر طبق گزارش همه جانبه و همراه باجزییات موسسه"ابتکار سیاست خارجی" (FPI)،آمریکا به هیچ یک از این اهداف به طور کامل نرسیده است. در این توافق، آمریکا برنامه هسته ای ایران را به تاخیر می اندازد، اما نمی تواند زمینه هایی برای پایان دادن به آن فراهم کند. ایران در این توافق به عنوان یک کشور هسته ای مشروعیت می یابد. ایران برخی سانتریفوژهای خود را به صورت مطمئن ذخیره نموده و نگاه می دارد، این کشور هیچ یک از تاسیسات خود را بر نمی چیند یا نمی بندد. تحقیق و توسعه هسته ای هم در این کشور تداوم خواهد داشت.
مصطفی کریمی: دیوید بروکس (متولد یازدهم اوت 1961)محافظه کار، مفسر سیاسی و فرهنگی آمریکایی است که برای نشریه نیویورک تایمز می نویسد.

به گزارش پایگاه خبری امید هسته ای، او پیش تر به عنوان سرمقاله نویس در موضوع بررسی فیلم برای واشنگتن پست فعالیت می کرد.وی همچنین سابقه کار در وال استریت ژورنال؛ویکلی استاندارد، نیوزویک و ماهنامه اقیانوس اطلس را داراست.اخیرا به عنوان مفسر در رادیو ملی نیز کار می کرد، وی در حال حاضر ستون نویس نیویورک تایمز است و در میان جمهوری خواهان به او لقب دانشمند پیچیده داده اند.کسی که فرمول های خاصی برای تعامل با دموکرات ها در سر دارد. قبل از حمله سال 2003 ایالات متحده آمریکا به عراق، بروکس از جمله کسانی بود که گزینه زور و اجبار برای مداخله نظامی آمریکا در عراق را مطرح کرد و از انعکاس این باور از مفسران و شخصیت های سیاسی که نیروهای آمریکایی و انگلیسی را به عنوان آزادی بخش، تعبیر می کردند،استقبال می کرد.

بروکس از جمله مخالفین کلاسیک جمهوری اسلامی ایران در نیویورک تایمز نیز محسوب می شود. پایگاه خبری امید هسته ای در راستای سیاست های آگاهی بخشی خود، با انتشار آخرین نوشته وی در تاریخ 8 آگوست در نیویورک تایمز منتشر شده است پرداخته چرا که آقای فرمول های خاص این بار توان تحللیی خود را صرف آن کرده است که به جمهوری خواهان بگوید، جمهوری اسلامی ایران پیروز میدان توافق نهایی بوده است و می نویسد:

هدف از جنگ، چه در سطح نظامی و چه در ابعاد اقتصادی، این است که که دشمن را وادار به انجام کاری کنید که نمی خواهد انجام دهد. آمریکا و دیگر قدرت های غربی در چند سال گذشته، در یک جنگ مخفی اقتصادی و سیاسی علیه ایران مشارکت داشته اند تا ایران را مجبور کنند تا از برنامه هسته ای اش صرف نظر کند

در این توافق بازرسی های شامل گزینه های «هر زمان، هر مکان» لحاظ نشده است، برخی از بازرسی های مدنظر بازرسان نیازمند یک زمان انتظار 24 روزه خواهند بود که به ایران زمان زیادی برای پاکسازی کامل سایت های ش را می دهد. با گذشت 8 سال از تحریم ها، همه محدودیت ها علیه موشک های بالستیک ایران برداشته خواهد شد. ایران با انجام اقدامات اولیه تحریم ها را رفع خواهد کرد

در طول این محاصره، سیاستگذاران آمریکایی درباره اهداف شان بسیار صریح بوده اند که عبارتند از: اول، جلوگیری از تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته ای، دوم، بنابر گفته های جان کری مجبور ساختن ایران به صرف نظر کردن از بخش عمده ای از زیرساخت های هسته ای خود، سوم، گرفتن توانایی غنی سازی اورانیوم از ایران، چهارم، تعطیل کردن فردو، همانطور که اوباما گفته است، پنجم، مجبور کردن ایران به روشن کردن فعالیت های هسته ای گذشته اش توسط نیروهای نظامی این کشور، به همان شکلی که وندی شرمن، مذاکره کننده ارشد آمریکایی اخیرا مدعی شده است. ششم، تعطیلی برنامه موشک های بالستیک، هفتم، گرفتن دسترسی های "هر مکان، هر زمان" از ایران برای بازدید از تاسیسات هسته ای، هشتم، بر طبق گفته های جان کری نگه داشتن نظام تحریم ها تا زمانی که ایران ظرفیت های اش را برای ساخت بمب هسته ای خاتمه دهد.

بر طبق گزارش همه جانبه و همراه باجزییات موسسه"ابتکار سیاست خارجی" (FPI)،آمریکا به هیچ یک از این اهداف به طور کامل نرسیده است. در این توافق، آمریکا برنامه هسته ای ایران را به تاخیر می اندازد، اما نمی تواند زمینه هایی برای پایان دادن به آن فراهم کند. ایران در این توافق به عنوان یک کشور هسته ای مشروعیت می یابد. ایران برخی سانتریفوژهای خود را به صورت مطمئن ذخیره نموده و نگاه می دارد، این کشور هیچ یک از تاسیسات خود را بر نمی چیند یا نمی بندد. تحقیق و توسعه هسته ای هم در این کشور تداوم خواهد داشت.

ایران به حق غنی سازی اورانیوم دست یافته است. در این توافق بازرسی های شامل گزینه های «هر زمان، هر مکان» لحاظ نشده است، برخی از بازرسی های مدنظر بازرسان نیازمند یک زمان انتظار 24 روزه خواهند بود که به ایران زمان زیادی برای پاکسازی کامل سایت های ش را می دهد. با گذشت 8 سال از تحریم ها، همه محدودیت ها علیه موشک های بالستیک ایران برداشته خواهد شد. ایران با انجام اقدامات اولیه تحریم ها را رفع خواهد کرد.

آیا جنگ ها در ابعاد نظامی یا اقتصادی(علیه ایران)، به اهداف اعلام شده خود رسیده است؟ با این معیار، آمریکا و متحدان اش در جنگ علیه ایران شکست خورده اند، ولی ما این توانایی را داشته ایم درباره شرایط تسلیم نسبی خودمان به مذاکره بپردازیم که ایران را مجبور کند تا لااقل پیروزی خود را به تاخیر اندازد.

ما هم اکنون با سه شکست راهبردی بزرگ در دهه های اخیر مواجه ایم: ویتنام، عراق و اکنون ایران.

سوال بزرگ این است که چرا ما شکست خوردیم؟ چرا ترکیبی از قدرت های جهان غرب در برابر ایران با اقتصادی فلج شده شکست خوردند؟

پاسخ بنیادین اول این خواهد بود که ایرانی ها بیشتر از ما خواهان پیروزی بودند. آنها اراده کرده بودند تا در مقابل مجازاتی که در نظر داشتیم اعمال کنیم، پایداری کنند.

علاوه بر این ها، ایرانی ها به قدرت خود مطمئن بودند و این در حالی بود که دولت اوباما بر محدودیت هایی تاکید می کرد که توانایی آمریکا برای تاثیر بر دیگر کشورها را گوشزد می نمود.

اینکه پرزیدنت اوباما تا چه میزان در سطح پایین، به ابزارهای در دسترسش می اندیشید، موضوع قابل توجهی است. اوباما عملا گزینه نظامی را از روی میز با ایران برداشت. او به تحریم های اقتصادی هم اعتقادی نداشت. اوباما گفت:«هیچ کدام از مباحثی که ما درباره دولت ایران می دانیم، بیان گر این نیست که این کشور تحت این نوع از فشارها تسلیم خواهد شد".

یرانی ها بیشتر از ما خواهان پیروزی بودند. آنها اراده کرده بودند تا در مقابل مجازاتی که در نظر داشتیم اعمال کنیم، پایداری کنند. ایرانی ها به قدرت خود مطمئن بودند و این در حالی بود که دولت اوباما بر محدودیت هایی تاکید می کرد که توانایی آمریکا برای تاثیر بر دیگر کشورها را گوشزد می نمود.
رئیس جمهور نتیجه گرفته بود که ایران به سادگی در مسائل اساسی چرخش نخواهد کرد. اوباما در روز چهارشنبه در سخنرانی تحکم آمیزش، استدلال کرد که ایران هرگز بر سر حاکمیت خود مصالحه نخواهد کرد(وی به صورت کلی به جنگ افزارهای نظامی یا اقتصادی اشاره داشت).

رئیس جمهور امید دارد که این توافق ماهیت اخلاقی ایران را متحول کند، بنابراین برای رسیدن به توافق، بیش از حد مشتاق بود. در حالی که رژیم تحریم های غربی، روسی و چینی شکننده می نمود ایرانیان با هم متحد بودند.

دولت آمریکا یک انتخاب در برابر دو گزینه وحشتناک دیگر به ما عرضه داشته است: توافق برای یک تسلیم ناقص را بپذیریم که درباره آن توافق شده و یا این توافق را قبول نکنیم و بلا درنگ در عمل به سوی یک تسلیم کامل حرکت کنیم برای یک رژیم تحریم از هم گسسته و یک برنامه هسته ای کاملا شکوفا شده ایران.

به دنبال شکست اخیر، بسیاری از اعضای کنگره وسوسه خواهند شد، شرایط تسلیم ناقص را به عنوان یک گزینه ای که کمتر بد است، قبول کنند. من با این موضوع موافقم ولی رای دادن به نفع این توافق می تواند نام آنها را در اسنادی ثبت کند که احتمال وقوع جنگ های فراگیر در آینده را بالا می برد.

اگر شما این خیال را در سر دارید که تندرو های ایران با چند فرصت تجاری جهانی خام می شوند، به واقعیت های خاورمیانه در 4 دهه گذشته توجه نکرده اید.

ایران 150 میلیارد دلار بادآورده خود را به منظور اعمال قدرت در منطقه به کار خواهد بست.


نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
inhnews
غلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
inhnews
0
0
inhnews خشم یک دشمن قسم خورده ایران !
نام:
ایمیل:
* نظر: