سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - June 02 2020
تداوم محدودیت در افزایش فروش نفت در دوران تحریم؛
کد خبر: ۹۶۴۶
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۵
سازوکار در نظر گرفته شده در توافق هسته ای در آبان یا آذرماه به رفع تحریم ها منجر شده و از آن مقطع زمانی، افزایش 500 هزار بشکه ای صادرات نفت ایران، آغاز می شود.
 با توجه به توافقات هسته ای، هرگونه افزایش رسمی صادرات نفت ایران که از سقف یک میلیون بشکه در روز (یک میلیون و 100 بشکه با اغماض) فراتر رود، با محدودیت مواجه خواهد بود، بنابراین میزان تولید نیز تا آن تاریخ افزایش قابل توجهی نخواهد یافت.

بیژن زنگنه وزیر نفت نیز در این خصوص اظهار داشته است: پیش بینی می شود تا اواخر آبان ماه یا اواسط آذرماه سال جاری تحریم های بین المللی علیه صنعت نفت ایران به طور کامل لغو شود. این تحریم ها شامل فروش و صادرات نفت ایران، مقدار فروش، حمل و نقل و بیمه کشتی های نفت کش و جابه جایی ارز حاصل از فروش نفت می شود.

براین اساس، شرکت ملی نفت، مناطق نفت خیز جنوب، فلات قاره و نفت مرکزی نیز با دستور وزیر نفت، خود را برای آن تاریخ، آماده می کنند.
رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با یادآوری محدودیت در فروش نفت تا زمان لغو رسمی تحریم ها، می گوید: میزان تولید نفت ایران تا برداشته شدن تحریم ها تغییری نخواهد کرد.
وی درباره اخباری مبنی بر افزایش ٥٠٠ هزار بشکه ای تولید نفت ایران ظرف یک هفته آینده، اظهار کرد: افزایش تولید نفت ایران منوط به برداشتن شدن تحریم ها است و تولید نفت تا برداشته شدن تحریم ها تغییری نخواهد کرد.

جوادی تاکید کرد: هر گونه افزایش تولید نفت ایران منوط به برداشته شدن تحریم ها است.
تا پیش از لغو تحریم ها، میزان تولید نفت خام ایران پیش از تحریمها سه میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه در روز بود که در حال حاضر به بیش از ٢ میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.
هم اکنون برای صادرات نفت ایران نیز سقف یک میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شده است که به کشور های چین، هند، ترکیه، ژاپن و کره جنوبی صادر می شود.

مقامات وزارت نفت اعلام کرده اند که بلافاصله پس از لغو تحریم ها میزان فروش نفت ایران روزانه 500 تا 600 هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت و در طی یک سال میزان افزایش صادرات به یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

سید محسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت پیش از این به ایرنا گفته بود: در صورت لغو تحریم ها و در میان مدت، قادرخواهیم بود که روزانه 500 هزار بشکه نفت به اروپا صادر کنیم. در حال حاضر ترکیه، تنها مشتری اروپایی نفت ایران به شمار می رود که روزانه حدود 100 هزار بشکه نفت از ایران خریداری می کند. 

علاوه بر اروپاییان، کشورهای آسیایی و آفریقایی نظیر اندونزی، سریلانکا و افریقای جنوبی نیز برای خرید نفت از ایران در دوران پساتحریم اعلام آمادگی کرده اند.
با لغو تحریم ها، ایران می تواند تک محموله های نفتی را روانه بازارهای جهانی کرده و به فروش برساند، اما عقد قراردادهای بلندت مدت فروش نفت، زمانبر خواهد بود.

با توجه به اینکه قراردادهای خرید نفت توسط پالایشگاه ها به صورت سالانه امضا می شود، ایران برای تضمین فروش بلند مدت نفت پس از لغو تحریم ها باید منتظر بماند تا قراردادهای موجود پالایشگاه ها با سایر کشورها به پایان برسد.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: