چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - August 12 2020
کد خبر: ۹۶۷۳
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۸
اوباما حتی در تعطیلات دو هفته‌ای تابستانی خود در جزیره مارتاوین یارد، تلاش می‌کند تا حمایت دموکرات‌ها برای جلوگیری از رد توافق برجام در کنگره آمریکا را جلب کند.

روزنامه هیل در گزارشی با اشاره به تعطیلات پیش روی کاخ سفید و اعضای کنگره، درمورد تلاش هر دوطرف در حمایت یا مخالفت با توافق نوشت: باراک اوباما سعی دارد تا از فرصتی که در تعطیلات دو هفته‌ای خود در جزیره مارتاوین یارد واقع در ایالت ماساچوست به دست می‌آورد برای تماس تلفنی و گفت‌وگو با قانونگذاران دموکراتی که هنوز تصمیمی در مورد حمایت از توافق یا مخالفت با آن اتخاذ نکرده‌اند و جلب حمایت آنان از توافق هسته‌ای استفاده کند.

انتظار می‌رود در حدود یک ماه آینده که اعضای کنگره و نیز کاخ سفید در تعطیلات به سر می‌برند مخالفان توافق با در اختیار گرفتن رسانه‌ها از هر فرصتی برای حمله به توافق هسته‌ای به دست آمده میان دولت اوباما و ایران استفاده کنند.

انتظار می‌رود مقامات کاخ سفید در پنج هفته زمان تعطیلات کنگره از هر فرصتی برای تماس با قانونگداران کنگره و جلب حمایت آنان از توافق استفاده کنند.

مجلس نمایندگان و سنای کنگره در سپتامبر و پس از پایان تعطیلات کنگره در مورد تصویب لایحه رد توافق هسته‌ای رای گیری خواهند کرد.

باراک اوباما در چند روز اخیر با وجود آن که در تعطیلات تابستانی خود به سر می‌برد مصاحبه‌هایی را با CNN و NPR انجام داده است تا حتی هنگام به سر بردن تعطیلاتش بتواند برای فروش توافق تلاش کند.

مخالفان توافق معتقدند که این تعطیلات فرصتی است که تلاش‌های کاخ سفید برای جلب حمایت قانونگذاران از توافق را خنثی خواهد کرد.

ایران غیرهسته‌ای، گروه فعال مخالف توافق هسته‌ای ایران که توسط کمیته روابط عمومی اسراییلی‌های آمریکایی (AIPAC) ایجاد شده است در هفته‌های اخیر برای هشدار در مورد این که برجام یک توافق بد است، 11 میلیون دلار در شبکه‌های تلویزیونی آمریکا هزینه کرده است.

این در حالی است که لیبرال‌ها نیز همه تمرکز خود را به جلب حمایت قانونگذاران از توافق هسته‌ای معطوف کرده‌اند به طوری که حامیان توافق فشار می‌آروند که به صورت شخصی با قانونگذارانی که هنوز در این رابطه تصمیمی اتخاذ نکرده‌اند دیدار و گفت‌وگو کنند و آن‌ها را نیز به حمایت از توافق راضی کنند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز روز گذشته با تاکید بر لزوم تصویب توافق در کنگره گفت: اگر آمریکا توافق را کنار بگذارد و دوباره از شریکان خود بخواهیم که با نادیده گرفتن توافق برجام ایران را دوباره تحریم کنند، این امر علاوه بر تضعیف ارزش واحد پول دلار در جهان بر باور مردم در مورد اعتبار و رهبری آمریکا تاثیر خواهد گذاشت.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: