چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - August 12 2020
کد خبر: ۹۶۷۹
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۱۵
وزیر خارجه آمریکا با سفر به کوبا در مراسمی با حضور مقام های عالی رتبه دو کشور سفارت آمریکا در هاوانا را پس از 54 سال بازگشایی کرد.
پس از بیش از نیم قرن قطع رابطه دیپلماتیک بین واشنگتن و هاوانا، با سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا به کوبا، سفارتخانه این کشور در هاوانا پس از 54 سال تعطیلی، از امروز(جمعه) به طور رسمی آغاز به کار کرد.
با وجود پیش بینی برخی کارشناسان، این مراسم بدون تجمع های اعتراضی از طرف مخالفان برقراری روابط با آمریکا برگزار شد. 
آغاز این مراسم با سخنرانی جفری دلارنتیس رییس دفتر حفاظت منافع آمریکا در کوبا آغاز شد.
علاوه بر جان کری وزیر خارجه آمریکا و روبرتا جیکبسون دستیار وی، برخی از اعضای کنگره و گارد ساحلی آمریکا و همچنین دیدی بورکالتر وزیر خارجه سوئیس و مقام های عالی رتبه کشور نیز حضور داشتند.
جان کری در سخنانی گفت: این لحظه تاریخی، کنار گذاشتن موانع کهنه و کنکاش برای فرصت های جدید برای دو کشور است.
وی در ادامه با زبان اسپانیولی برای مردم کشور کوبا سخنرانی کرد و ضرورت تعاملات دو کشور را یادآور شد.
وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه واشنگتن و هاوانا در این لحظه تاریخی با تصمیم مشترک اوباما و کاسترو اقدام به برقراری مجدد روابط کردند، افزود: این به معنای فراموش کردن کامل گذشته نیست.
وی سفر کاسترو در سال 1959 به آمریکا و استقبال پرشکوه مردم آمریکا از وی را یادآورشد و در ادامه به حوادث براندازی خلیج خوکها با حمایت سازمان سیا و قبول مسئولیت آن از طرف جان اف کندی اشاره کرد.
وی همچنین احتمال بروز جنگ اتمی در آن زمان را که به خاطر آن خواب از چشم مردم جهان شده بود را خاطرنشان کرد. 
کری با اشاره به برداشته شدن دیوار برلین و دیگر وقایع تاریخی اتفاق افتاده در جهان، افزود: چندی پیش در سفر به ویتنام، در بیستمین سالگرد عادی سازی روابط آمریکا و ویتنام را جشن گرفتیم؛ آن هم پس از ویرانی های ناشی از جنگ ویتنام و 20 سال بازسازی فجایع بوجود آمده برای دو کشور.
کری در ادامه با بیان اینکه ده ها سال تلاش مصلحت طلبانه آمریکا، باعث تغییر رویکرد نظام کوبا به سوی دموکراسی نشد، افزود: نباید انتظار داشت این عادی سازی روابط موجب تغییر در کوتاه مدت شود؛ باید در آمریکا قبول کنند که سیاست کاخ سفید تعیین کننده مسیر کشور کوبا نیست و در نهایت آینده کوبا متعلق به مردم این کشور خواهد بود و کیفیت نظام حاکم تنها برعهده ملت کوبا است.
سفارت آمریکا در هاوانا پایتخت کوبا در ژانویه سال 1961 در زمان ریاست جمهوری آیزنهاورپس از انقلاب کوبا و به قدرت رسیدن جنبش 26 ژوئیه به رهبری فیدل کاسترو بسته شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: