دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - June 21 2021
کد خبر: ۹۷۴۷
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۰
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: موفقیت هسته ای ایران نتیجه پایداری ملت بزرگ ایران بود که با همه فشارهای غربی ها توانستیم آن ها را وادار به تسلیم کنیم.
علی لاریجانی روز یکشنبه در نخستین کنگره ملی تجلیل از آزادگان که در تالار وحدت برگزار شد، افزود: غربی ها بارها و بارها در مورد غنی سازی حرف زدند و گفتند که ایران حق انرژی هسته ای و غنی سازی را ندارد اما در مواد NPT آمده است که کشوری که دارای توانمندی هسته ای است می تواند غنی سازی و توسعه داشته باشد.

**عقب افتادگی سیاسی کشورهایی که به دنبال امپراتوری منطقه ای هستند
لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به مقاومت حزب الله در جنگ 33 روزه اشاره کرد و گفت: جنگ 33 روزه فتح الفتوح در برابر رژیم صهیونیستی بود که گروهی اندک اهل حق و صبر و توانمند توانستند رژیم صهیونیستی را پس از نیم قرن سیطره بر منطقه به زانو درآورند و سیلی حزب الله به صورت رژیم صهیونیستی کمر اولمرت را شکست.
وی ادامه داد: البته ملت عراق نیز دچار شرایط مشابهی هستند، پس از اشغال عراق توسط آمریکایی ها بالغ بر یک میلیون نفر از مردم این کشور کشته و مجروح شدند.
لاریجانی در مورد شکل گیری داعش در منطقه نیز گفت: آتشی را که در منطقه به وجود آورده اند برای سرکوبی بیداری امت اسلامی به پا شده است، خطر این آتش بسیار بیشتر از مخالفت هایی بود که در گذشته از درون امت اسلامی با غرب انجام می گرفت، آتشی که در عراق، سوریه، یمن و بسیاری دیگر از کشورهای منطقه مشاهده می شود نیز نشات گرفته از همان دیدگاه و تفکر است.
وی تاکید کرد: ماموریت اصلی برخی کشورهای منطقه، ایجاد آشفتگی در منطقه است، البته برخی کشورهای منطقه دنبال امپراتوری هستند، این کشورها دچار عقب افتادگی سیاسی هستند.

**ائتلاف علیه داعش دروغی بزرگ است
لاریجانی گفت: محور اصلی ائتلاف علیه داعش دروغی بزرگ است و این ائتلاف با حضور 40 کشور در پی درگیری با داعش نیست بلکه این گروه تندرو را مدیریت می کند.
وی ادامه داد: استقامت و پایداری در راه حق و مسیر انقلاب موجب تغییر شرایط فعلی کشور است، باید حول محور رهبری و آرمان های انقلاب با یکدیگر وحدت داشته باشیم. شرایط کشور در مصاف بین المللی بسیار حساس است. 
رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که امروز در شرایط اقتصادی سخت و ناگواری به سر می بریم، اظهار داشت: باید شوق، کار و رفاه برای فرزندانمان ایجاد کنیم. تاکید رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتی، کلید راه ماست که باید به آن پایبند باشیم. 
لاریجانی در بخشی دیگری از سخنانش با یادآوری فداکاری آزادگان، این سوال را مطرح کرد که آیا با وجود پیچیده شدن شرایط بین المللی، استراتژی تبدیل سختی ها به فرصت باید از دست برود؟
وی افزود: سنت اسلامی، آزادگی یک ملت را در گرو ایستادگی می داند و اگر ملتی اهل مجاهدت باشد صاحب فرزانگی می شود. 
رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که آزادگان نماد این راه صحیح هستند و امروز باید جلودار راه فرزانگی باشند، خواستار افزوده شدن نام آزادگان به عنوان بنیاد شهید و امور ایثارگران شد.
وی افزود: آزادگان و خانواده های آنان جریانی بالنده هستند وفرزندان خلاق و علاقه مند به آینده کشور در دامان خانواده آزادگان تربیت شده اند که باید قدر این ویژگی را بدانیم.
لاریجانی به ویژگی انسان های مومن و آزاده نیز اشاره کرد و اظهار داشت: اولین ویژگی برگزیدگان این است که اهل ایمانند، دوم این که آنان اهل عمل صالح هستند، همچنین اهل استقامت در راه حق و اهل صبر و شکیبایی هستند، در ادبیات اسلامی انسان های برگزیده دارای این چهار ویژگی هستند .

**خاطرات آزادگان را به کتاب تبدیل کنید
رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به آزادگان حاضر در این مراسم از آنان خواست تا خاطرات خود را هرچند کوچک در قالب یک کتاب مکتوب کنند و گفت: کتاب هایی که شما می نویسید باید تبدیل به فیلم شود، زیرا اسناد مکتوب، دوران سازندگی را به جوانان نسل های آینده نشان می دهد. 
لاریجانی با بیان این که ملت ایران از قبل از انقلاب تا دوران جنگ تحمیلی شرایط سختی را تحمل کرده اند، اظهار داشت: آمریکا و اذنابش، ایران را هرگز رها نخواهند کرد هر چند که در حرف عکس آن را ادعا می کنند. 
وی افزود:مسؤول اطلاعات ارتش عراق در کتابش با جزئیات از حمایت های آمریکا از رژیم بعث عراق سخن گفته است، از کمک های پشتیبانی و اطلاعاتی آمریکا، شوروی، فرانسه، آلمان تا حمایت های سایر کشورهای مرتجع عرب از رژیم بعث صدام را به تفصیل و با جزئیات توضیح داده است، جنگ تحمیلی موجب بسیج کشورهای منطقه و جهان بر ضد ایران شد.

**تجلیل لاریجانی از هفت آزاده دفاع مقدس 
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام و المسلمین شهیدی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در پایان با اهدا لوح تقدیر و نماد آزادگی از شمسی بهرامی، خدیجه میرشکار، امیر سرتیپ دوم خلبان منصور کاظمیان، امیر سرتیپ علی والی، پاسدار غلامحسین جوزیان، حجت الاسلام و المسلمین داود میقانی، محمدرضا دائی زاده سیرچی آزاده دفاع مقدس تجلیل کردند.
نام:
ایمیل:
* نظر: