دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
کد خبر: ۹۷۶۲
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۹
وزیران امور خارجه و انرژی آمریکا در یادداشتی مشترک تأکید کردند: برنامه جامع اقدام مشترک حمایت رهبران جهان را با خود دارد از این رو کناره‌گیری آمریکا از این توافق اشتباهی تاریخی است.
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و ارنست مونیز در یادداشتی مشترک که در پایگاه اینترنتی نورث جرسی منتشر شده است،‌ خاطرنشان کردند: زمانی که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شد ایران به چرخه سوخت هسته‌ای دست یافته،‌ یک تأسیسات زیرزمینی ساخته و در آستانه فعال‌سازی حدود 20 هزار سانتریفیوژ قرار داشت. همچنین در حال ساخت یک راکتور آب سنگین بود که می‌توانست پلوتونیوم تولید کند.

وزیران امور خارجه و انرژی آمریکا در ادامه این یادداشت با تکرار این ادعا که ایران قصد دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای را داشته است، تأکید کردند: توافق هسته‌ای که ماه گذشته در وین حاصل شد نه تنها بهترین راه است بلکه تنها گزینه بادوام و ماندگار برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. این راه حل جامع دیپلماتیک اکنون حمایت رهبران جهان را به همراه دارد و موجب اقدامات راستی آزمایی قوی در برنامه هسته‌ای ایران می‌شود به گونه‌ای که اگر تهران بخواهد از تعهدات خود سرپیچی کند ما فرصت کافی برای پاسخ به آن را خواهیم داشت. ایران در ازاء محدود کردن برنامه هسته‌ای و کاهش ذخیره اورانیوم غنی شده‌اش از لغو تحریم‌ها بهره‌مند خواهد شد اما این توافق برای آمریکا و امنیت جهانی خوب است؟

در این یادداشت آمده است که ایران بدون توافق هسته‌ای می‌توانست یک برنامه هسته‌ای گسترده‌تر داشته باشد اما توافق آن را محدود کرد به علاوه این که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تأسیسات ایران دسترسی خواهند داشت.

اکنون قانون‌گذاران آمریکا قرار است درباره این توافق رأی‌گیری کنند و اگر آمریکا از آن کناره‌گیری کند یک اشتباه تاریخی خواهد بود. ما از سوی متحدانمان منزوی خواهیم شد، ‌با یک رژیم تحریم‌های نابود شده مواجه خواهیم شد که به ایران توانایی نامحدودی برای سرعت بخشیدن به برنامه هسته‌ای‌اش را خواهد داد.

آنها در پایان یادداشت خود تأکید کرده‌اند که توافق هسته‌ای موجب امن‌تر شدن خاورمیانه و متحدان واشنگتن در این منطقه خواهد شد.

اظهارات این دو مقام آمریکایی مبنی بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در حالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تاکید داشته و اعلام کرده‌اند سلاح هسته‌ای در دکترین دفاعی ایران هیچ جایگاهی نداشته و نخواهد داشت.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: