شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - June 06 2020
بزرگترین دستاورد توافق هسته ای
کد خبر: ۹۷۶۵
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۳
به گفته‌ ی دکتر صالحی و مفاد تصریح شده در برجام، سخنان اخیر سناتور جمهوری‌خواه برجسته آمریکا، «باب کورکر» نیز بر مسیر رو به پیشِ فناوری هسته‌ای ایران به سوی صنعتی‌شدن و تجاری‌شدن صحه می‌گذارد. کورکر که از مخالفان سرشناس و جنجالی موافقتنامه هسته‌ای ایران است اخیرا اعتراف کرد «این موافقت‌نامه در طول زمان زمینه‌ساز «صنعتی‌شدن» برنامه هسته‌ای ایران خواهد شد».
شکی نیست که یکی از مهم ترین اهداف برنامه هسته ای کشورمان از آغاز تا کنون بهره گیری از فناوری صلح آمیز هسته ای در صنعت و در واقع صنعتی سازی و سپس تجاری سازی فناوری هسته ای کشورمان بوده است. این امر نیز به نوبه خود با آنچه که از سوی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان «نشاط هستهای» خوانده شده در ارتباط مستقیم است.

به گزارش پایگاه خبری امید هسته ای، در طول مذاکرات 22 ماهه ایران و 1+5 یکی از مهمترین اختلافات میان ایران و غرب بر سر «تحقیق و توسعه» برنامه هسته ای ایران بود. حساسیت بسیار بالای غرب نسبت به این موضوع به خودی خود نشان دهنده اهمیت بسیار بالای آن است، چرا که اگر غرب می توانست مانع از ادامه تحقیق و توسعه فناوری هسته ای در کشورمان شود عملا دیر یا زود به بزرگترین رویای خود که نابودی یا حداقل فریز کردن فناوری هسته ای کشورمان بود دست می یافت و به تعبیر اوباما می توانست «پیچ و مهره های فناوری هسته ای ایران را از هم باز کرده»یا آن را بی اثر نماید.

به همین دلیل نیز مذاکره کنندگان کشورمان حاضر نبودند در این زمینه گامی به عقب بردارند و محدودیت تحقیق و توسعه فناوری هسته ای را بپذیرند. با دستیابی به توافق نهایی و انتشار متن آن نیز روشن شد که مسیر تحقیق و توسعه فناوری هسته ای ایران همچنان گشوده مانده و دست محققان کشورمان برای پیشبرد مرزهای دانش هسته ای و همچنین صنعتی سازی و تجاری سازی فناوری هسته ای باز خواهد بود. از این رو بود که دکتر صالحی پس از صدور برجام بی درنگ در مصاحبه با خبرنگاران بیش از هر چیز بر «تداوم نشاط هسته ای» در کشور تاکید کرد.

 رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان یک روز پس از صدور بیانیه توافق نهایی، با اشاره به این‌که با این دستاورد باید آرام آرام پارادایم روابط بین‌الملل عوض شود چرا که یک کشور در حال توسعه توانسته جایی را برای خود در بین کشورهای توسعه یافته پیدا کند، گفت: «بنده به عنوان امین شما و کسی که در سازمان انرژی اتمی مسئولیت دارد و متولی این امر در کشور است، خدمت شما عرض می‌کنم که با این توافق نشاط هسته‌ای در کشور نه تنها کمتر نخواهد شد بلکه بیشتر خواهد شد. ممکن است برخی بگویند این چه تناقضی است که شما مطرح می‌کنید از یک طرف می‌گویید نشاط هسته‌ای بیشتر می‌شود و از یک طرف محدودیت‌هایی اعمال شده. من خدمت شما عرض می‌کنم که ما وارد فاز جدید تجاری سازی می‌شویم و در واقع صنعت هسته‌ای کشورمان وارد فازی می‌شود که از نظر هزینه و فایده معنای بیشتر داشته باشد. در گذشته چون در این عرصه تنها بودیم و از همکاری دیگران برخوردار نبودیم هزینه‌های فراوانی پرداخت شد و البته توانستیم به آستانه این فناوری نیز برسیم. اکنون در این برهه برای توسعه این صنعت به گونه‌ای حرکت می‌کنیم که دو مقوله هزینه و فایده لحاظ شود و با این برنامه اقدام مشترک ان‌شاءالله در این راستا شاهد برداشتن قدم‌های بلندی خواهیم بود».

البته برخی که دانسته یا نادانسته منافع ملی را فدای رقابت‌های سیاسی و چه بسا منافع شخصی و گروهی کردند این سخنان دکتر صالحی را نوعی بازارگرمی تلقی کرده و خواسته یا ناخواسته با رسانه های بیگانه همراه شده و بر طبل «توقف فناوری هسته ای ایران» کوبیدند. با این حال اکنون که کمی از جنجال های رسانه ای آن روزها دور شده ایم با نگاه به برخی از بندهای بیانیه مشترک درستی ادعای دکتر صالحی روشن تر خواهد شد. دراین خصوص گفتنی است: 
بر اساس برجام:
- قدرت‌های جهانی برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت شناخته و اعمال حقوق هسته‌ای ملت ایران را در چارچوب معاهدات بین‌المللی محترم می‌شمارند.
- برنامه هسته‌ای ایران به موضوعی برای همکاری بین‌المللی با سایر کشورها در قالب استانداردهای بین المللی تبدیل می‌شود.
- ایران به عنوان یک قدرت دارای فناوری هسته‌ای و برخوردار از برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز، از جمله چرخه کامل سوخت و غنی‌سازی، توسط سازمان ملل متحد مورد شناسایی قرار می‌گیرد.
- همه تاسیسات و مراکز هسته‌ای ایران به کار خود ادامه خواهند داد.
- برنامه غنی سازی ایران ادامه خواهد یافت.
- زیرساخت هسته‌ای ایران حفظ خواهد شد. هیچ سانتریفیوژی از بین نخواهد رفت و کار تحقیق و توسعه بر روی کلیه سانتریفیوژهای کلیدی و پیشرفته ایران از جمله  IR-4، IR-5،IR-6  و  IR-8ادامه می‌یابد.
- راکتور آب سنگین اراک به عنوان یک راکتور آب سنگین باقی‌مانده و ضمن مدرن سازی و اضافه کردن قابلیت¬‌ها، آزمایشگاه‌ها و تاسیسات جدید به آن با همکاری صاحبان پیشرفته‌ترین و امن‌ترین فناوری‌های روز جهانی، خواسته‌های اولیه غرب برای برچیده شدن یا تبدیل آن به راکتور آب سبک کنار گذاشته شده‌اند.
- ایران به عنوان یک تولیدکننده محصولات هسته‌ای، به خصوص دو محصول راهبردی «اورانیوم غنی شده» و «آب سنگین»، وارد بازارهای جهانی خواهد شد و تحریم ها و محدودیت ها علیه صادرات و واردات مواد هسته‌ای که بعضا 35 سال در جریان بود، بی‌تاثیر می‌گردد.

اما افزون بر گفته‌های دکتر صالحی و مفاد تصریح شده در برجام، سخنان اخیر سناتور جمهوری‌خواه برجسته آمریکا، «باب کورکر» نیز بر مسیر رو به پیشِ فناوری هسته‌ای ایران به سوی صنعتی‌شدن و تجاری‌شدن صحه می‌گذارد. کورکر که از مخالفان سرشناس و جنجالی موافقتنامه هسته‌ای ایران است اخیرا اعتراف کرد «این موافقت‌نامه در طول زمان زمینه‌ساز «صنعتی‌شدن» برنامه هسته‌ای ایران خواهد شد».

به نوشته نشریه هیل، این سناتور جمهوری‌خواه که رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکاست افزوده است: «موافقت‌نامه‌ای که دولت باراک اوباما با ایران به آن دست یافته است به ایران امکان خواهد داد در طول زمان برنامه هسته‌ای خود را «صنعتی» کند». وی تصریح کرد: «لغو تحریم‌ها علیه ایران که باعث می‌شود این کشور به منابع دست‌نخورده عظیم دسترسی پیدا کند، ایران را برای اقدام علیه آمریکا و اسرائیل جسورتر خواهد کرد. این مساله ایران را به یک قدرت اقتصادی سرسخت تبدیل می‌کند».

از سوی دیگر سناتور باب منندز دموکرات نیز که از مخالفان سرسخت موافقت‌نامه هسته‌ای است چندی پیش در مصاحبه با شبکه MSNBC به نوعی اذعان کرد: «توافق هسته‌ای نه تنها به برنامه هسته‌ای ایران پایان نمی‌دهد، بلکه از آن محافظت نیز خواهد کرد. این توافق‌نامه به ایران به عنوان کشوری در آستانه قدرت هسته‌ای مشروعیت می‌بخشد».

گروه ترجمه و تحلیل امید هسته‌ای / امین درستی
نام:
ایمیل:
* نظر: