سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - February 18 2020
کد خبر: ۹۸۰۷
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۴
یک کارشناس حقوق هسته ای در چهارمین نشست از سلسله نشستهای حقوقی بررسی توافقنامه وین گفت: جمهوری اسلامی ایران با توافق وین و تصویب قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد، عملا «تابو» غنی سازی اورانیوم در جهان را شکست.
«جعفر مقدم» عصر امروز (دوشنبه) در سازمان بسیج حقوقدانان در تهران با تشریح محدودیت هایی که آمریکا و کشورهای دارای حق وتو از 1945 میلادی به اینطرف برای سایر کشورها در حوزه دستیابی به دانش هسته ای ایجاد کرده اند، توافق هسته ای را یک موفقیت برای کشورمان ارزیابی کرد.

مقدم در چهارمین نشست از سلسله نشستهای حقوقی بررسی توافقنامه وین با نام «برجام تا انجام»، در تعریف غنی سازی نظامی و غیرنظامی افزود: غنی سازی بیش از 90 درصد معمولا مصارف نظامی دارد ولی غنی سازی غیرنظامی هیچ تعریف و محدودیتی نداشته و از کمتر از پنج درصد تا حتی بیش از 90 درصد را هم شامل می شود و بنابراین نمی توان برای آن مرزبندی مشخصی قرارداد.

مقدم با اشاره به تاریخچه ایجاد «ان .پی. تی» گفت: پنج کشور دارای حق وتو برای جلوگیری از اشاعه دانش هسته ای در جهان این مجموعه را ایجاد کردند تا حلقه نفوذ به این حوزه بوسیله سایرکشورها روز به روز تنگ تر شود.

وی با اشاره به وضعیت کشور قزاقستان افزود: این کشور با وجود نزدیکی به مسکو و داشتن بهترین روابط مشترک سیاسی و نظامی با این کشور و دارا بودن مقادیر قابل توجهی اورانیوم و تولید و صادرات کیک زرد به سایرکشورها امکان بهره مندی از چرخه سوخت هسته ای را نتوانسته در کشورش داشته باشد.

این کارشناس حقوق هسته ای در تشریح اهمیت توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران و قدرتهای جهانی خاطر نشان کرد: قزاقستان همچنین دارای بیشترین ذخایر سوخت مصرفی نیروگاه های هسته ای از دوران اتحاد جماهیری شوروی است، اما هیچ کشوری تاکنون به قزاق ها دانش ایجاد چرخه سوخت و بازیافت سوخت هسته ای را نداده است.

وی افزود: میزان بالای سوخت هسته ای انباشته شده در قزاقستان از نظر محیط زیستی هم آلایندگی های بسیاری را برای این کشور ایجاد کرده ولی حتی روس ها هم حاضر به انتقال دانش فنی به این کشور در این حوزه نشده اند.
مقدم با انتقاد از برخی اظهار نظرات مطرح شده درخصوص بازرسی های سرزده از تاسیسات هسته ای کشورمان هم گفت: این قبیل سخنان که می تواند از طریق رسانه ها روی افکارعمومی تاثیر منفی بگذارد اغلب غیرکارشناسی و ناصحیح است.

این کارشناس حقوق هسته ای تاکید کرد: هیچ نوع بازرسی روتینی براساس پروتکل الحاقی انجام نمی شود و در مجموع سه نوع بازرسی موردی، روتین و ویژه وجود دارد که بازرسی ویژه صرفا برای رومانی تاکنون صورت گرفته و برای کره شمالی هم آژانس قصد اینکار را داشت که موفق نشد و پرونده تخلف کره شمالی به شورای امنیت ارسال شد.

وی در زمینه بازرسی ها یادآور شد که بین سال های 2004 تا 2006 برخی دسترسی های محدود به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی داده شد و آنچه برای بازرسی از مراکز نظامی بود هم براساس شفاف سازی عملکرد جمهوری اسلامی ایران صورت پذیرفت.
مقدم در جمعبندی برداشت خود از سند برجام گفت: این سند در مواردی نکات مثبتی دارد ولی کسی هم نمی تواند منکر نکات منفی آن هم باشد و در حوزه های غنی سازی و نظارت بر عملکرد ما، محدودیتهایی به ما تحمیل کرده که باید تلاش شود همه تعهدات مو به مو اجرا شود، البته قبلا هم بسیاری از این مقررات اجرا می شده ولی موارد نادر و جزیی فرا پروتکلی هم وجود دارد که باید رفع شود.

عضو هیات علمی دانشگاه قم هم در این نشست با تحلیل شرایط داخلی و بین المللی دو دهه گذشته درخصوص زمینه های ارسال پرونده هسته ای کشورمان به سازمان ملل متحد، به مواردی همچون 11 سپتامبر و حوادث متعاقب آن اشاره کرد و گفت: اینها با اقدامات و لحن و رفتار افراطی برخی مسئولان در ارسال پرونده هسته ای به شورای امنیت بی تاثیر نبوده است.
«محمد حبیبی مجنده» با اشاره به محدودیت های اعمال شده برای واردات و صادرات در حوزه های مختلف و بویژه برای اقلام دارای کاربری های دوگانه، افزود: در برجام یک کمیسیون مشترک به عنوان کانال خرید برخی کالاها پیش بینی شده و به نوعی تلاش شده تا ممنوعیت های قطعنامه های قبلی برداشته شوند.

وی تاکید کرد: البته صنعت هسته ای جمهوری اسلامی ایران بدلیل اعمال همین تحریم ها طی سال های گذشته به میزان قابل توجهی بومی شده و این صنعت می تواند بسیاری از اقلام مورد نیازش را در داخل تهیه کند.
این حقوقدان و مدرس دانشگاه درباره کمیسیون مشترک پیش بینی شده در برجام هم گفت: این کمیسیون نه قضایی است و نه داوری، پس می توان نتیجه گرفت که یک مورد ویژه و خاص است که باید بوسیله نیروهای متخصص حوزه های مختلف کشورمان بصورت 24 ساعت در هفت روز هفته آمادگی دفاع از کشورمان را داشته باشیم.

حبیبی افزود: اگر تیم آماده و قوی داشته باشیم در برخورد با ادعاهای احتمالی با قدرت می توانیم از حقوق هسته ای کشورمان دفاع کنیم و در غیر اینصورت احتمالا در آینده از طریق این کمیسیون با محدودیتهای بیشتری مواجه خواهیم شد.
وی در ادامه با تاکید بر این که برجام حاصل تغییر دیدگاه و نوع برخورد کشورمان با دنیا است، گفت: نباید فراموش کنیم که نوع گفتمان با دنیا خیلی تاثیر گذار است و همه باید تلاش کنیم تا از دستاوردهای این توافق کشورمان منتفع گردد.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: