شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - July 11 2020
کد خبر: ۹۸۹۸
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۲
روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی نوشت: همزمان که کنگره آمریکا بر سر توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 بحث و گفت‌وگو می‌کند، اروپایی‌ها برای تجارت با ایران هجوم آورده‌اند.
 روزنامه واشنگتن پست در ادامه گزارش خود نوشت: هنوز جوهر توافق تاریخی ایران و گروه 1+5 خشک نشده بود که یک هواپیما از دولت آلمان با حضور جمعی از نخبگان اقتصادی این کشور در تهران به زمین نشست.

آن‌ها اولین وزیران و بازرگانان اروپایی هستند که برای ورود به بازار ایران پس از چند سال تحریم هجوم آورده‌اند. حضور بازدیدکنندگان بی‌شمار در تهران آخرین نشانه از اختلاف میان آمریکایی‌ها و اروپاست. هم‌زمان که اروپایی‌ها برای تجارت در ایران عجله دارند، کنگره آمریکا در حال بررسی توافق هسته‌ای است. باراک اوباما، رییس‌جمهور و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به مخالفان توافق هشدار داده‌اند که اگر کنگره این توافق را رد کند. اعمال دوباره تحریم‌های اقتصادی علیه ایران غیرممکن خواهد بود. هم‌چنین دیگر اعضای گروه 1+5 اعلام کرده‌اند به میز مذاکره باز نخواهد گشت. سفر مقامات بلند پایه‌ی اروپایی به تهران نشان می‌دهد که رهبران آمریکا قادر نیستند مانع از این تمایل اروپایی‌ها برای بازدید از ایران پیش از رای گیری کنگره شوند.

کنگره آمریکا قرار است در هفدهم سپتامبر پس از مهلتی 6 روزه برای بازبینی توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که اواسط ماه ژوییه در وین حاصل شد، درباره‌ی این توافق رای‌گیری کند.

رییس شرکت زیمنس که ماه گذشته یک نماینده بلند پایه را به همراه معاون صدراعظم آلمان به تهران فرستاده بود افزود: ما در حال صحبت درباره‌ی 80 میلیون نفر هستیم که منابع انرژی نیاز دارند و می‌خواهند در حوزه انرژی روی پای خود بایستند و تجارت کنند. فرصت‌ها و شانس‌های زیادی وجود دارد.

هم‌چنین زیگمار گابریل، معاون صدر اعظم آلمان گفت که توافق حاصل شده میان ایران و گروه 3+3 زیربنای عادی‌سازی روابط اقتصادی با ایران را ایجاد کرده است.

هم‌چنین هینز فیشر، رییس‌جمهور اتریش به همراه وزیر امور خارجه این کشور قرار است ماه آینده به ایران سفر کنند. به نوشته‌ی این روزنامه آمریکایی، تحریم‌های کنونی علیه ایران تجارت با این کشور را محدود کرده است اما با توجه به لغو تحریم‌ها طی‌ ماه‌های آینده آن گونه که در توافق هسته‌ای تعیین شده است، بسیاری از شرکت‌های اروپایی در تلاش‌اند با سرعتی هر چه بیش‌تر حضور خود در ایران را قطعی کنند این در حالی است که بازرگانان آمریکایی در این میان از همتایان اروپایی خود عقب افتاده‌اند.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: