جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - January 15 2021
برداشت اصولگرایان از اظهارات رییس جمهور درباره نظارت استصوابی
کد خبر: ۹۹۱۳
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۵
"از طرح مسئله نظارت استصوابی در آستانه انتخابات بوی تلاش انتخاباتی می‌آید." یک کارشناس مسائل سیاسی اصولگرا بابیان این مطلب گفت: روحانی می‌تواند انتقادات خود را از مراجع مربوطه و بدون رسانه‌ای کردن پیگیری کند اما شیوه‌ای که برگزیده است موجب برداشت دیگری از سوی منتقدان می‌شود.
«شورای محترم نگهبان ناظر است نه مجری. شورای نگهبان چشم است و چشم نمی‌تواند کار دست را بکند، نظارت و اجرا نباید مخلوط شوند. باید به قانون اساسی کاملاً توجه کرده و عمل کنیم.» این همان اظهارنظر جنجالی رییس‌جمهور است که چهارشنبه گذشته در نشستی با استانداران کشور عنوان شد و یک دعوای قدیمی پیرامون نظارت استصوابی را زنده کرد.

بر اساس اصل ٩٩ قانون اساسي شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آراء عمومی و همه‏ پرسی را بر عهده دارد و تفسیر شورای نگهبان که در سال 70 ارائه‌شده است این شورا نهاد مسئول احراز صلاحیت‌ها و تائید نتیجه انتخابات می‌کند. این مسئله این بار از سوی رییس‌جمهور حقوق‌دان موردنقد قرارگرفته است اما برخی از چهره‌های سیاسی اصولگرا طرح این موضوع را در آستانه انتخابات باهدف بهره‌برداری انتخاباتی و اثرگذاری بر روند رد صلاحیت‌های احتمالی می‌دانند.

روحاني در آستانه برگزاري نخستين انتخابات در دولت خود شوراي نگهبان را ناظر خوانده و دولت را مجري انتخابات مي‌داند و شوراي نگهبان را دستگاهي قلمداد مي‌كند كه نظارت كند تا چيزي خلاف قانون صورت نگيرد. در حقیقت نگرانی رییس‌جمهور از مخلوط دو بحث نظارتی و اجرايي انتخابات است.

حال باید دید که طرح دوباره این موضوع می‌تواند مقدمه‌ای برای حل شدن این دعوای کهنه باشد یا خیر؟

ناصر ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی در این خصوص گفت: ازلحاظ قانونی در این خصوص اختلافی وجود ندارد و رییس‌جمهور در مقام فردی که باید پاسدار قانون اساسی باشد نمی‌تواند به این موضوع ایرادی وارد کند. به این معنا که ما چه نظارت استصوابی شورای نگهبان را قبول داشته باشیم و چه نداشته باشیم باید بپذیریم که این مسئله اکنون قانون است.

وی افزود: تفسیر شورای نگهبان به‌عنوان نهاد مفسر قانون اساسی، نظارت استصوابی است و این مسئله در مجلس شورای اسلامی نیز تصویب‌شده و به شکل قانون درآمده است لذا ممکن است که من یا هر فرد دیگری و یا حتی رییس‌جمهور با تفسیر را نپذیریم اما نمی توانیم به آن اعتراض کنیم زیرا صورت قانونی دارد.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: اگر دولت به قانون مصوب مجلس یا تفسیر شورای نگهبان در این خصوص اعتراض دارد باید اعتراض خود را از مجاری قانونی پیگیری کند نه اینکه از جایگاه رییس‌جمهور به انتقاد بپردازد.

ایمانی با اشاره به اینکه سیاسیون می‌توانند در این خصوص اظهارنظر کرده و انتقادات خود را طرح کنند، گفت: طرح چنین انتقاداتی از سوی رییس‌جمهور آن‌هم در آستانه انتخابات موجب می‌شود که منتقدان دولت برداشت‌های دیگری داشته باشند.

به گفته وی روحانی می‌توانست انتقادات خود به این مسئله را در دوران مبارزات انتخاباتی یا بعدازآنکه رییس‌جمهور شد عنوان کند اما طرح آن اکنون و در آستانه انتخابات بوی تلاش‌های انتخاباتی می‌دهد.

ایمانی در پاسخ به اینکه طرح این مسئله از سوی رییس‌جمهور در فضای سیاسی کشور، چه اثری دارد؟ گفت: نقش عملی یا اجرایی نخواهد داشت زیرا شورای نگهبان در موضع خود اصرار دارد. به یاد داریم که در دوران اصلاحات نیز از سوی دولت، سیاسیون و رسانه‌ها فشار بسیاری در این خصوص به شورای نگهبان وارد شد اما این شورا موضع خود را حفظ کرد لذا اکنون نیز فارغ از آنکه ما تفسیر شورای نگهبان را قبول داشته باشیم نا نداشته باشیم؛ تغیری در این رویه ایجاد نمی‌شود.

وی همچنین در توضیح تأثیرات غیرعملی اظهارت رییس‌جمهور گفت: در این خصوص باید پرسید که آیا رییس‌جمهور نمی‌توانست از مجرایی غیر از رسانه‌ها این انتقاد را طرح کند؟ به یاد داریم که وقتی مجلس طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را تصویب کرد نیز دولت به دلایلی مخالفت داشت و موضوع را از طریق مکاتبه با رهبری و بدون سروصدا پیگیری کرد اما در این خصوص شیوه دیگری را انتخاب کرده است درحالی‌که می‌توانست با رهبر، مجمع تشخیص مصلحت یا نهادهای مسئول مکاتبه کند.

این کارشناس مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه از این شیوه طرح موضوع بوی تلاش بر اثرگذاری در انتخابات استشمام می‌شود در خصوص اثرات غیرعملی اظهارات رییس‌جمهور گفت: فشار بر شورای نگهبان از این طریق می‌تواند در رد صلاحیت‌ها احتمالی اثرگذار باشد و یا منجر به طرح نام برخی از سیاسیون یا جناح‌های سیاسی و نوعی مظلوم‌نمایی باشد.

گفتنی است که این اظهارت رییس‌جمهور با واکنش‌هایی نیز همراه بوده است و حتي اعتراضاتي هم بعد از پايان نماز جمعه تهران عنوان شود.

لازم به ذکر است که سیامک ره‌پیک، معاون اجرایی شورای نگهبان و عضو حقوقدان این شورا نیز در به سخنان اخیر رئیس‌جمهور واکنش نشان داده و تأکید کرده است «غیر از بحث بررسی صلاحیت‌ها که بخشی از برآیند انتخابات است، برگزاری انتخابات در روز برگزاری، شمارش آرا و بحث‌های پس‌ازآن از وظایف دستگاه اجرایی است و دستگاه نظارتی هم در تمام این فرآیندها نظارت می‌کند و تمامی این‌ها در قوانین پیش‌بینی‌شده است.»

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران نیز در اظهارنظری گفته است «برخی معتقدند رفتارهای ما باید در چارچوب اراده دشمن تنظیم شود و می‌گویند ما هر طوری که می‌خواهیم نمی‌توانیم حرف بزنیم و عمل کنیم؛ چون دیگران در مقابل ما واکنش نشان می‌دهند ... این‌گونه گویش‌ها که در آن تضعیف ارکان مؤثر انقلاب مثل شورای نگهبان را در پی دارد، خدشه به وحدت ملی و شعار برگزیده سال یعنی همدلی و هم‌زبانی است... کسانی که می‌خواهند با این سخنان مغایر با اصول انقلاب و فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، روزنه‌های جدیدی را برای نفوذ بیگانگان در کشور بگشایند، بدانند هرگز اجازه رشد و پیاده‌سازی چنین تفکری را نخواهیم داد.»

از سوی دیگر احمد توکلی، نماینده اصولگرای تهران نیز ضمن تأکید بر این موضع انتخاباتی رئیس‌جمهور نه علمی است نه به‌ مصلحت، گفت «باید شأن قانونی شورای نگهبان را از عملکردش جدا کنیم، بعد نقد کنیم».

اظهارات منتقدان یک‌سوی ماجراست و سوی دیگرکسانی که نقد طرح‌شده از سوی رییس‌جمهور را وارد دانسته و پیگیری موضوع و پایان دادن به این اختلاف‌نظر قدیمی امیدوارند.

سید رضا اکرمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز ازجمله کسانی است که باور دارد، سخنان روحانی درباره وظیفه نظارتی شورای نگهبان حرف درستی است. او در گفت‌وگویی گفته است «فلسفه وجودی تشکیل شورای نگهبان برای نظارت است نه برای کار اجرایی و از این حیث، رئیس‌جمهوری نیز بر این موضوع تأکید کرده است.»
منبع: فرارو
نام:
ایمیل:
* نظر: