سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - June 02 2020
کد خبر: ۹۹۷۵
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۶
وزیر خارجه انگلیس گفت: آمادگی داریم روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران از سطح کاردار به سفیر ارتقا دهیم.
فیلیپ هاموند روز دوشنبه در دیدار حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، از ملاقات با رییس جمهور و تقدیر از میزبانی گرم جمهوری اسلامی ایران ابراز خرسندی کرد.
وی افزود: روابط دو کشور در دوره اخیر به طور با ثباتی رو به بهبود بوده و توافق اخیر نیز اجازه می دهد تا در این جهت گامی رو به جلو برداریم. 

هاموند با بیان اینکه توافق ایران و 1+5 می تواند روابط فرهنگی و تاریخی میان مردم ایران و انگلیس را بازسازی کرده و همکاری های دو کشور را عملیاتی تر کند، افزود: بازگشایی سفارتخانه ها در تهران و لندن یک اقدام نمادین مهم و در عین حال باعث ایجاد گفت وگوهای موثر و اعتمادساز میان دو کشور بوده و فرصتی برای درک بهتر دو کشور از مواضع یکدیگر به وجود خواهد آورد. 

وی با تاکید بر ضرورت رفع بی اعتمادی ها و سوابق تاریخی از اذهان عمومی اظهار داشت: اطمینان می دهم که دولت انگلستان نسبت به انجام تعهدات خود در توافق هسته ای پایبند خواهد بود. 

وزیر خارجه انگلیس با اشاره به ضرورت تعمیق روابط اقتصادی دو کشور گفت: انگلیس به دنبال گسترش مناسبات همه جانبه با ایران است و معتقدیم برای برقراری این روابط نیازمند روابط سیاسی با ثباتی هستیم. 

هاموند همچنین به توسعه روابط آکادمیک، انجام همکاری های مطالعاتی و توسعه روابط فرهنگی در جهت نزدیکی مردم دو کشور و رفع خلا ءهای به وجود آمده در روابط اشاره و تصریح کرد: دولت انگلستان آمادگی دارد تا در این راستا روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران از سطح کاردار به سفیر ارتقا دهد. 

وی در خصوص مسایل منطقه ای ضمن ابراز نگرانی از کشتار و خونریزی ها در نقاط مختلف منطقه خاطرنشان کرد: جلوگیری از کشتار بی گناهان در منطقه می تواند نقطه آغازی برای همکاری ها در جهت رسیدن به راه حل مناسب برای حل مشکلات باشد. 
فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس روز گذشته برای بازگشایی رسمی سفارت این کشور در ایران به تهران آمد.

وی تاکنون با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری دیدار و گفت و گو کرده است.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: