با پیشرفت تکنولوژی هزینه تولید برق هسته ای کمتر از برق فسیلی  است
گزارش تحلیلی «امید ملی ایرانیان» در مورد آینده صنعت هسته ای در دنیا
با پیشرفت تکنولوژی هزینه تولید برق هسته ای کمتر از برق فسیلی است
مطالعات انجام شده روی کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نشان می دهد با توجه به بزرگی چرخه زندگی انرژی هسته ای و سر شکن شدن هزینه های اولیه و جاری تامین برق با استفاده از انرژی هسته ای در دنیا، هزینه تولید برق با استفاده از انرژی هسته ای از دیگر روشها به خصوص با استفاده از انرژی های فسیلی کمتر است.
رتبه برتر صنعت هسته ای در اقتصاد مقاومتی
رتبه برتر صنعت هسته ای در اقتصاد مقاومتی
به گفته دست اندرکاران و مطلعین در يكسال گذشته سازمان انرژي اتمي توانسته علاوه بر پيشبرد برنامه ها و وظايف سازماني خود،‌ كمك شاياني به دستگاه هاي اجرايي در جهت تحقق اقتصاد مقاومتي كند.
رشد ۱۷.۷۸ گیگاوات ظرفیت تولید برق هسته ای در سال 2017
گزارش «امید ملی ایرانیان»در مورد راکتورهایی که به بهره برداری می رسند
رشد ۱۷.۷۸ گیگاوات ظرفیت تولید برق هسته ای در سال 2017
طبق این گزارش در سال جاری هشت راکتور تولید برق هسته ای در چین به بهره برداری می رسد در حالیکه دو، راکتور در کره جنوبی و دو راکتور در هند مورد بهره برداری قرار می گیرد. آمارهای رسمی از راه اندازی یک راکتور در پاکستان و یک راکتور در امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۷ خبر می دهد. درسال جاری دو راکتور هسته ای در روسیه و یک راکتور در اسلواکی به بهره برداری می رسد.اما این روند متوقف نمی شود بلکه تا انتهای سال ۲۰۲۰ ادامه دارد.
10راکتور هسته ای جدید در دنیا به بهره برداری رسید
گزارش «امید ملی ایرانیان»از وضعیت صنعت هسته ای دنیا در سال گذشته:
10راکتور هسته ای جدید در دنیا به بهره برداری رسید
در سال گذشته 10راکتور هسته ای با ظرفیت تولید 9479مگاوات برق کار خود را آغاز کردند که پنج راکتور در چین ، یک راکتور در امریکا، یک راکتور در هند، یک راکتور در پاکستان ، یک راکتور در روسیه و یک راکتور در کره جنوبی راه اندازی شده است.
صنعت نفت، پیشران عصر پسابرجام
صنعت نفت، پیشران عصر پسابرجام
صنعت نفت نقش خط شکنی و رفع موانع بازگشت ایران به بازارها و اقتصاد جهانی را ایفا کرد و باعث بازگشت نسبی اعتماد بین المللی به اقتصاد ایران و همچنین احیای اعتماد به نفس اقتصاد ایران برای ورود دوباره به اقتصاد جهانی شد. مساله ای که نباید اهمیت و ارزش آن را نادیده انگاشت.
کاهش قیمت برق در نتیجه ساخت نیروگاه های هسته ای
گزارش تحلیلی «امید ملی» در مورد چالش های توسعه؛
کاهش قیمت برق در نتیجه ساخت نیروگاه های هسته ای
اتحادیه جهانی هسته‌ای براین باور است قبل از ساخت نیروگاه باید درمورد منطقه ساخت این نیروگاه ها مطالعات کامل انجام شود و محلی برای ساخت انتخاب شود که احتمال آسیب دیدن در نتیجه حوادث طبیعی کم باشد.
ساخت بومی  پمپ RG مورد نیاز نیرو گاه اتمی بوشهر
توسط متخصصان داخلی صورت گرفت؛
ساخت بومی پمپ RG مورد نیاز نیرو گاه اتمی بوشهر
حجم زیادی از آب ورودی به مولد های بخار از این طریق تامین می شود، به نحوی که از قدرت 30 در صد به بالا یک پمپ RG و از قدرت 70 درصد به بالا دو پمپ RG باید در مدار دوم فعال باشند.
انتشار کربن از نیروگاه های گازی30 برابر نیروگاه های هسته ای است
میز گردی در مورد صنعت هسته ای و رابطه آن با اهداف زیست محیطی(بخش دوم و پایانی)؛
انتشار کربن از نیروگاه های گازی30 برابر نیروگاه های هسته ای است
این نکته را باید در نظر گرفت که انرژی خورشید در تمامی ساعات روز و در تمامی شهرهای دنیا وجود ندارد ، باد همیشه نمی وزد و آب هم منبع کم یابی است بنابراین بهترین گزینه استفاده از برق هسته ای است و این مساله ای است که دنیا طی سال های اخیر به آن رسیده است.
ساخت نیروگاه های هسته ای در آمریکا و اروپا افزایش می یابد
میزگرد نشریه آینده صنعت هسته ای در مورد وضعیت این صنعت در غرب(1)؛
ساخت نیروگاه های هسته ای در آمریکا و اروپا افزایش می یابد
آینده صنعت هسته ای بسیار روشن است. تا سال ۲۰۲۱ میلادی در صورت افزایش قیمت برق در بازار جهانی ، نیروگاه های تولید برق به سودآوری می رسند که این مساله باعث می شود از هم اکنون در توسعه زیر ساخت ها سرمایه گذاری کنیم.
تعامل با صنایع هسته ای اروپا در دستور کار است
بهروز کمالوندی؛ سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفتگوی با امید «ملی ایرانیان»:
تعامل با صنایع هسته ای اروپا در دستور کار است
برجام زمینه همکاری با کشور های اروپایی را هموار کرده است ، در حال حاضر با یک سری از شرکت های سوئیسی، چک و مجارستانی قرار است همکاری هایی در زمینه هسته ای انجام شود و همچنین با اسپانیا و فرانسه و هر کشور اروپایی که دارای صنعت هسته ای هست ارتباط خواهیم داشت.
مشارکت ایران در آوردن خورشید روی زمین
عضویت کشورمان در بزرگترین طرح گداخت هسته ای جهان
مشارکت ایران در آوردن خورشید روی زمین
اتحادیه اروپا 46 درصد و آمریکا 9 درصد هزینه های ساخت را پرداخت می کنند و البته 90 درصد هزینه ها به صورت ساخت تجهیزات است. دو مخزن بزرگ تاسیسات ابررسانای رآکتور گداخت اتمی در کشور چک ساخته شده که هر کدام 35 متر طول و 4 متر قُطر دارند.
مدیریت پسمان های رادیو اکتیو مرز ندارد
مدیر عامل شرکت پسمانداری صنعت هسته ای ایران:
مدیریت پسمان های رادیو اکتیو مرز ندارد
باید دقت کنیم پسمان های رادیو اکتیو مرز ندارد.نه مرز زمانی دارد نه مرز جغرافیایی؛ یعنی اینکه یک موضوع فرازمانی و فرا مرزی است .نگهداری ایمن پسمان ها در کشور دوری نظیر چین همان قدر که به مردم چین مربوط است به مردم ما نیز مربوط می شود.
چرا به روس ها اعتماد کردیم؟
بررسی تحلیلی دلایل همکاری مجدد ایران با روسیه در ساخت فاز 2 و 3 نیروگاه بوشهر؛
چرا به روس ها اعتماد کردیم؟
در سياست هاي كلان و راهبردي اكثر كشورهاي صاحب نيروگاه هسته‌اي حداقل 2 الي 4 واحد نيروگاهي با حفظ تكنولوژي در يك ساختگاه برنامه‌ريزي و اجرا مي‌شود و در هیچ نقطه‌ای از جهان دو نوع تکنولوژی مختلف در یک ساختگاه وجود ندارد چرا که این اختلاط نه به لحاظ فني و اقتصادی به صرفه است و نه به لحاظ ایمنی.
فرانسه ۷۶ درصد از برق مصرفی را با  استفاده از انرژی هسته ای تولید می کند
گزارش امید هسته ای در مورد تولید برق هسته ای در دنیا؛
فرانسه ۷۶ درصد از برق مصرفی را با استفاده از انرژی هسته ای تولید می کند
اروپا را می توان قدیمی ترین مالک نیروگاه هسته ای در دنیا دانست. عدم وجود منابع انرژی فسیلی در کشورهای اروپایی سبب شد تا توجه این قاره به انرژی هسته ای و تولید برق هسته ای جلب شود و سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه های تازه در این کشورها هر روز بیشتر شود.
سال گذشته ۶۰ هزار تن اورانیوم در دنیا تولید شد
گزارش تحلیلی امید هسته ای در مورد تولید اورانیوم در دنیا؛
سال گذشته ۶۰ هزار تن اورانیوم در دنیا تولید شد
بزرگترین شرکت فعال در تولید اورانیوم دنیا شرکت دولتی کازاتوم پروم نام دارد که در سال گذشته بالغ بر ۱۴۵۰۰ تن اورانیوم را وارد بازار مصرف کرد.دومین شرکت بزرگ اورانیوم در جهان شرکت آروا متعلق به کشور فرانسه است و در جایگاه سوم شرکت کامکو متعلق به کشور کانادا قرار دارد . طبق گزارشهای موجود نه شرکت بزرگ فعال در زمینه تولید اورانیوم در دنیا مجموعا ۹۰ درصد از تولید اورانیوم دنیا را بر عهده دارند.
چگونه تولید برق هسته ای در فرانسه یک اولویت شد
گزارش تحلیلی امید هسته ای در مورد بزرگترین تولید کننده برق هسته ای دنیا؛
چگونه تولید برق هسته ای در فرانسه یک اولویت شد
هم اکنون فرانسه ۵۸ راکتور هسته ای دارد که توسط شرکت برق فرانسه (ایی-دی –اف) در تولید برق استفاده می شوند.ظرفیت تولید برق در این ۵۸ راکتور هسته ای برابر با ۶۳.۲ گیگا وات است .کل ظرفیت تولید برق در فرانسه برابر با ۱۲۹ گیگا وات است که ۲۵.۴ گیگا وات ان توسط نیروگاه های آبی،۲۴.۴ گیگا وات توسط نیروگاه های فسیلی ، ۹.۱ گیگا وات توسط نیروگاه های بادی و ۵.۳ گیگا وات توسط نیروگاه های خورشیدی تامین شد.
۱۶۰میلیارد دلارمزیت اقتصادی طی ۵۴سال
گزارش تحلیلی امید هسته ای در مورد جایگاه اقتصادی صنعت هسته ای کانادا؛
۱۶۰میلیارد دلارمزیت اقتصادی طی ۵۴سال
کانادا در زمینه مطالعات هسته ای سابقه ای طولانی دارد و از سال ۱۹۴۴ میلادی به طور جدی در این زمینه کار کرده است. هم اکنون این کشور را می توان یکی از کشورهای پیشگام در زمینه مطالعات هسته ای و تکنولوژی دانست.ساخت پیشرفته ترین سیستم های راکتورهای هسته ای و رایو ایزوتوپ هایی که در تشخیص های پزشکی استفاده می شود و در درمان بیماری سرطان کاربرد دارد حاصل این مطالعات زیاد و سرمایه گذاری های کلان در کانادا است.
ضرورت سرمایه گذاری۵۰۰ میلیارد دلاری اروپا در تولید برق هسته ای
گزارش امید هسته ای در مورد طرح تازه کمیسیون اروپا؛
ضرورت سرمایه گذاری۵۰۰ میلیارد دلاری اروپا در تولید برق هسته ای
هم اکنون ۱۳۱ نیروگاه هسته ای در۱۴ کشور اروپایی فعال هستند که متوسط سن این نیروگاه ها بالغ بر۳۰ سال است. کشورهای فرانسه، فنلاند،مجارستان، اسلواکی، چک،بلغارستان،لهستان، لیتوانی، رومانی و انگلستان برنامه ساخت نیروگاه های جدید یا بازسازی نیروگاه های قدیمی را در دستور کار دارند و در حال اجرای آن هستند.
تامین سوخت هسته ای ایران پیش از انقلاب
بررسی تاریخچه صنعت هسته ای در ایران (6)
تامین سوخت هسته ای ایران پیش از انقلاب
همزمان با شرکت سوفیدیف، شرکت دیگری به نام کرودیف با سرمایه ای به مبلغ 100 هزار فرانک فرانسه و با مشارکت سازمان انرژی اتمی ایران (20 درصد)، کمیساریای انرژی اتمی فرانسه (29 درصد) و شرکت ارودیف (51 درصد) تأسیس شد. موضوع این شرکت مطالعه و بهره برداری از کارخانجات غنی سازی اورانیوم بود. سرمایه این شرکت بعداٌ افزایش یافت و علاوه بر آن سهامداران به شرکت مبالغی پرداخت نمودند.
صفحه  از ۶