مردم منتظر صدای واحد از کمیسیون برجام هستند
مدتی از آغاز فعالیت کمیسیون برجام می گذرد و در این مدت ارزیابی های متعدد و مختلفی در رابطه با عملکرد این کمیسیون صورت گرفته است. با توجه به اهمیت و حساسیت فعالیت این کمیسیون جهت اطلاع از دیدگاه برخی از صاحب نظران این حوزه در رابطه با چند و چون عملکرد کمیسیون برجام، با تنی چند از کارشناسان گفت و گویی انجام دادیم که بخش هایی از آن در ادامه می آید:

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس نهم شورای اسلامی با بیان اینکه کمیسیون ویژه برجام باید به دور از برخوردهای سیاسی به بررسی برجام بپردازد، اظهار داشت: انتظار مردم از کمیسیون برجام به عنوان نمایندگان مجلس شورای اسلامی دور شدن از چندصدایی و بیرون آمدن یک صدای واحد بوده و است. 

امیر خجسته در گفتگو با خبرنگار پارلمانی امیدهسته ای همچنین خاطرنشان کرد: مردم از لجاجت، سیاست زدگی، بحث و جدل خرسند نیستند و همه خواستار بیرون آمدن یک صدای واحد هستند. 

وی در ادامه تاکید کرد: در مجلس متخصص و کارشناس ویژه مباحث انرژی هسته ای به تعداد کافی وجود ندارد، بنابراین کمیسیون ویژه بررسی برجام از افراد کارشناس استفاده کرد که بتواند به یک جمع بندی برسد. لذا در این راستا از افراد زیادی دعوت شد تا به کمیسیون بیایند که گزینش این افراد نیز برای مردم از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. 

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی گفت: وظیفه کمیسیون برجام، انجام کار کارشناسی بر روی توافق صورت گرفته بود. در نهایت این بررسی ها تبدیل به یک گزارش نهایی شده و در اختیار صحن علنی مجلس قرار می گیرد و در صورت نیاز به تغییر یا تاکیدی ، نمایندگان طرحی ارائه می کنند که دولت را ملزم به اجرای خواسته آنها کند. 

خجسته افزود: امروز محدوده تصمیم گیری و تاثیرگذاری کشور ما به اندازه تمام دنیا وسعت پیدا کرده و همه مسئولان و مردم در داخل کشور باید بدانند که مختارند تنها در حلقه منافع ملی قدم بردارند و به دنبال سیاسی کاری نباشند. زیرا در چنین شرایط حساس و مقطع مهمی ، مردم نیز از ما انتظار بهترین و منطقی ترین تصمیم و عمل را دارند. 

وی ادامه داد: کمیسیون برجام بررسی های خود را انجام داده و طبق نظر هیات رئیسه مجلس، گزارش در اختیار کمیسیون ها قرار گرفته است. پس از آن گزارش نهایی مجموع کمیسیون ها به صحن علنی مجلس تقدیم شده و قرائت می شود. 

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: نگرانی که از سوی برخی اقدامات بعضی از اعضای کمیسیون برجام ایجاد شد این بود که صدای واحدی از این کمیسیون بیرون نیاید. وی افزود: مقام معظم رهبری نیز بر این امربسیار تاکید داشته اند. لذا نمایندگان نباید این اقدام مقدس را تبدیل به یک مساله سیاسی کنند. 

خجسته خاطر نشان ساخت:‌ مردم داورانی هستند که به موقع قضاوت می کنند و ریز و درشت مسائل را می بینند. هر گونه اقدام سلیقه ای از سوی مردم محکوم است و آفت بزرگی برای کشور محسوب می شود. 

نوش آبادی: اعضای کمیسیون برجام نباید وارد مسائل حزبی و سیاسی شوند

کارشناس ارشد حقوق بین الملل در خصوص نظرسنجی ها مبنی بر عملکرد کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم شورای اسلامی گفت: طبق قانونی اساسی کشور، مجلس حق نظارت دارد و هیچکس این حق را نباید نادیده بگیرد. اما مهم اینست که از این حق چگونه استفاده شود. 

حسین نوش آبادی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی امید هسته ای تاکید کرد: موضوع توافق هسته ای، یک موضوع ملی و فراسیاسی است. لذا مجلس نیز به عنوان قوه مقننه و ناظر، حق ورود به این موضوع را دارد. چه بسا انتظار مردم و دولت اینست که در نهایت فارغ از نگاه های سیاسی از کمیسیون تصمیمی خارج شود که با منافع ملی و مصلحت مردم و کشور همسو و همراه باشد. 

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت فرهنگ اظهار داشت: مردم از همه مسئولان در خصوص این مذاکرات و توافق صورت گرفته انتظار دارند. چراکه تاثیرات مستقیم آن را در زندگی روزمره خود لمس می کنند. بنابراین وظیفه مسئولان نیز اینست که تصمیماتی اتخاذ کنند تا بر اساس آن منافع ملی اصل اول و مهم باشد. 

نوش آبادی با بیان اینکه انتقادات به بررسی برجام در مجلس، انتقاد به نقش مجلس نیست، توضیح داد: انتقاداتی که هم اکنون به کمیسیون برجام صورت می گیرد، مبنی بر این نیست که چرا مجلس به موضوع برجام ورود کرده است. این حق مجلس است و هیچکس نمی تواند نقش مجلس در نهایی شدن توافق را نادیده بگیرد. آنچه گاها مورد انتقاد قرار گرفته، نحوه عملکرد و نوع واکنش ها و مواضع سیاسی برخی اعضا و نمایندگان است که قصد دارند موضوع را سیاسی کنند.
 
وی ادامه داد: گاهی بعضی رفتارها و گفتارها باعث تشکیک در این مساله می شود که آیا عده ای دنبال منافع ملی هستند یا حزبی؟! چراکه بحث هسته ای ملی است و منافع کشور در آن منظور شده و به هیچ وجه نباید وارد مسائل حزبی و سیاسی شود. 

سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در عمان گفت: آنطور که مسلم است بحث پیگیری های هسته ای از جنبه حقوقی و فنی توسط تیم قدرتمند هسته ای جمهوری اسلامی ایران با حضور مقامات عالی رتبه وزارت خارجه و مقامات ارشد سازمان انرژی اتمی هم بخش های هست ای و هم حقوقی مورد بررسی قرار گرفته است و توافق نهایی با توجه به شرایط و اقتضائات و منافع ملی تنظیم شده است. 

نوش آبادی افزود: توافق هسته ای یک موفقیت محسوب می شود و جای تشکر و سپاس از کسانی دارد که دو سال به طور شبانه روزی برای اثبات حق ایران در قالب توافقنامه کار کردند. در این راستا مقام معظم رهبری هم خط کلی را ترسیم کردند و دولت، مجلس و شورای عالی امنیت ملی که سران سه قوه عضو آن هستند و منافع ملی را تشخیص می دهند، این توافقنامه را حاصل کردند. 

وی گفت: همانگونه که برجام در مجلس ایران مورد بررسی موافقان و مخالفان قرار گرفته، کنگره و مجلس سنای آمریکا نیز اختلافات بسیار جدی در این زمینه با دولت آمریکا دارند. علیرغم اینکه برخی معتقدند این اختلافات نمایشی بوده، اما باید گفت که به واقع در میان نهادهای پارلمانی و نظارتی آمریکا دعوای جدی وجود دارد. البته ما کاری به دعوای آنها نداریم و دولت آمریکا را مسئول پیگیری و اقدام برجام می دانیم. ما توافقنامه را با دولت آمریکا و دولت های اروپایی بستیم و آنها را مسئول می دانیم. 

نماینده مجلس ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی افزود: در کشور ما هم کمیسیون ویژه تشکیل شده و کار خودش را دنبال می کند تا بعد از بازگشایی مجلس آنچه مصلحت است به جمع بندی نهایی برسد. چراکه معتقدیم مجلس نیز به عنوان قوه نظارتی وظایفی دارد، اما اصل این مسئولیت به عهده دولت و حوزه بین الملل و سیاست خارجی کشور است. با این حال از آنجایی که این مساله جزومنافع ملی است نیاز به یک همصدایی است. اگر قرار است اتفاقی بیفتد که حافظ منافع ملی کشور باشد،باید همه اتفاق نظر پیدا کنیم و مجلس و دولت بر اهمیت قضیه واقف باشند و همسو بر منافع کشور تلاش کنند.