روانچی:انتقال تکنولوژی مولفه مهم روابط جدید ایران و فنلاند
ماتی آنتونن معاون اقتصاد خارجی وزارت امور خارجه فنلاند که در راس یک هیات اقتصادی-تجاری در کشورمان بسر می برد، با مجید تخت روانچی دیدار کرد.
روانچی در این ملاقات دیدگاه ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات منطقه و راه های حل بحران در یمن و سوریه و نیز کمک به بهبود شرایط و تقویت امنیت در افغانستان را تشریح کرد.
معاون وزیر امور خارجه همچنین شرایط انسانی در یمن را بسیار وخیم توصیف کرد و خواستار توجه فوری به نیازهای انسانی مردم یمن که روزانه زیر بمباران های بی وقفه قرار دارند، شد.

**مصمم به از سرگیری و توسعه روابط با ایران هستیم
معاون اقتصاد خارجی وزارت امور خارجه فنلاندگفت: فنلاند مصمم به از سرگیری و توسعه همکاری های اقتصادی به ویژه در زمینه انتقال فناوری، دانش فنی و سرمایه گذاری در بازار ایران است.
طرفین در این دیدار درباره موضوعات روابط دوجانبه، اجرای برجام و همکاری های اقتصادی دو کشور در دوره جدید بعد از تحریم و تحولات منطقه ای گفت وگو کردند.
معاون وزیر خارجه فنلاند با تبریک توافق هسته ای ایران و 1+5 و تصویب برجام در کشورمان اظهار داشت: فنلاند مصمم به از سرگیری و توسعه همکاری های اقتصادی به ویژه در زمینه انتقال فناوری، دانش فنی و سرمایه گذاری در بازار ایران است.
آنتونن گفت:در این راستا قرار است وزیر تجارت خارجی فنلاند در راس یک هیات 100 نفره از نمایندگان شرکت های مهم فنلاندی در آذر ماه عازم ایران شود.
به گفته این مقام فنلاندی این هیات بزرگترین هیاتی است که تا کنون به سرپرستی وزیر تجارت خارجی فنلاند به سایر کشورها انجام می پذیرد.
معاون وزیر خارجه فنلاند ادامه داد: قرار است بزودی با حضور برخی از مسئولان ایرانی و تعداد قابل توجهی از نمایندگان شرکت های فنلاندی، سمیناری برای معرفی فضای تجاری و سرمایه گذاری ایران در هلسینکی برگزار شود.
آنتونن ضمن اشاره به ایجاد فضای جدید برای همکاری با ایران پس از تفاهم هسته ای، آمادگی فنلاند را برای همکاری با طرف های ایرانی در زمینه های کشاورزی، حفاظت از جنگل، محیط ریست، معدن، صنایع ارتباطی و مدیریت آب و فاضلاب اعلام کرد.