دیپلماسی فعال ایران؛ از آسیا تا قلب اروپا
سفر وزیر امورخارجه و حضور در کنفرانس قلب آسیا، کمیسیون مشترک ایران و گروه 1+5در وین، انتشار پیش نویس قطعنامه پیشنهادی 1+5، سفر بزرگ ترین هیات تجاری فنلاند به تهران، اجلاس جهانی خلع سلاح در سئول، رونمایی از ترجمه کتاب قضیه فلسطین در تهران و حضور معاون اول رییس جمهوری در بیستمین سالگرد بی طرفی ترکمنستان از مهم ترین رویدادهای سیاست خارجی در هفته سوم آذرماه بود که مورد توجه خبرنگاران سیاسی قرار گرفت.

** دیپلماسی صلح و امنیت در قلب آسیا
هفته گذشته پنجمین دور اجلاس قلب آسیا با هدف گسترش همکاری ها برای کمک به حل مسایل و بهبود اوضاع امنیتی افغانستان با حضور نمایندگان بیش از 40 کشور عضو و حمایت کننده این کنفرانس و بیش از 10 نهاد بین المللی و منطقه ای به میزبانی پاکستان برگزار شد.
محمدجواد ظریف که به اسلام آباد رفته بود، علاوه بر سخنرانی درباره مواضع و راهکارهای ایران برای تقویت صلح و ثبات در قلب آسیا به ویژه افغانستان، در حاشیه این کنفرانس دو روزه با سرتاج عزیز، وانگ یی و سراج الدین اصل اف همتایان پاکستانی، چینی و تاجیک خود نیز دیدار و گفت و گو کرد.
وی با محمدنواز شریف نخست وزیر پاکستان و اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان نیز دیدار کرد.

** قلب آسیا؛ 40 کشور و 10 نهاد بین المللی
نخستین کنفرانس قلب آسیا در سطح وزیران خارجه، در سال 2011 به میزبانی استانبول برگزار شد. نشست های بعدی به ترتیب به میزبانی افغانستان، قزاقستان و چین در سال های 2012 تا 2014 برگزار شد. البته از آنجا که ترکیه یکی از مبتکران برگزاری کنفرانس قلب آسیا است، نام این کنفرانس به قلب آسیا-روند استانبول معروف شده است.
ایران، افغانستان، پاکستان، چین، روسیه، هند، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، 14کشور عضو قلب آسیا هستند و آمریکا، استرالیا، کانادا، دانمارک، مصر، فرانسه، فنلاند، آلمان، عراق، ایتالیا، ژاپن، نروژ، لهستان، اسپانیا، سوئد و انگلیس به عنوان حامیان قلب آسیا به شمار می آیند.

*اجلاس جهانی خلع سلاح در سئول
همچنین کمی دورتر در جنوب شرق آسیا اجلاس خلع سلاح سازمان ملل با حضور نماینده عالی سازمان ملل در امور خلع سلاح و بسیاری از دیپلمات های عالی رتبه بین المللی و سفرای خارجی مقیم و با پیام تصویری دبیرکل سازمان ملل در سئول پایتخت کره جنوبی برگزار شد.

** انتفاضه سوم؛ همبستگی از تهران تا بیروت
هفته گذشته دیپلمات های ارشد دستگاه سیاست خارجی مهمان ویژه از لبنان داشتند. حضور محسن صالح پژوهشگر برجسته فلسطینی و رییس مرکز مطالعات الزیتونه (لبنان) در تهران، نشان داد محور مقاومت از بیروت و دمشق تا تهران، موضوع سرزمین های اشغالی و انتفاضه را با جدیت پی گیری می کند.
حسین جابر انصاری سخنگوی وزارت امورخارجه در دیدار با این نویسنده فلسطینی اختلافات کشورها و دولت های اسلامی را به سود رژیم صهیونیستی دانست و گفت: باید به دنبال پیدا کردن راه حل هایی برای خروج از بحران جاری باشیم.

*رونمایی از ترجمه فارسی کتاب قضیه فلسطین
ترجمه فارسی کتاب قضیه فلسطین، پیشینه تاریخی و تحولات معاصر هفته گذشته در مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه با حضور مقام های ایرانی و فلسطینی، نویسنده کتاب و جمعی از شخصیت های فرهنگی و علمی رونمایی شد.
در این کتاب که ترجمه فارسی آن را مرکز نشر و انتشارات وزارت امور خارجه منتشر کرده، با ارائه تحلیل های مختلف، سیر تحولات تاریخی فلسطین بررسی و به ریشه های بروز انتفاضه در سرزمین های اشغالی پرداخته شده است.

*همایش همبستگی با فلسطین در بیروت
همچنین هفته گذشته سومین همایش بین المللی همبستگی با فلسطین با حضور 300شخصیت و فعال حامی ملت و مقاومت فلسطین از کشورهای مختلف جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران در بیروت پایتخت لبنان برگزار شد. حسین رویوران رییس هیات امناء اتحادیه بین المللی نوجوانان وجوانان مخالف اشغالگری به همراه سید ابوالقاسم رحیمیان دبیرکل این اتحادیه در این همایش شرکت کردند.

**ابراز تاسف از حادثه سکوی نفتی جمهوری آذربایجان
هفته گذشته شاهد حادثه سکوی نفتی جمهوری آذربایجان بودیم، جابر انصاری سخنگو و رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه از وقوع آتش سوزی در یکی از سکوهای نفتی جمهوری آذربایجان در دریای خزر که موجب کشته و مجروح شدن تنی چند از اتباع آذربایجان شد، ابراز تاسف کرد. در این حادثه 32 نفر جان خود را از دست داده اند.

*آغاز به کار سفیر جدید بوسنی و هرزگوین در تهران
در هفته ای که گذشت کمال مفتیچ سفیر جدید بوسنی وهرزگوین در تهران، با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و رونوشت استوارنامه خود را به وی تسلیم کرد.

* دیدار سفیران جدید ایران در 8کشور جهان با رییس جمهوری
همچنین هفته گذشته سفیران جدید ایران در بلژیک، تایلند، پاکستان، دانمارک، فیلیپین، یونان، سنگال و سریلانکا با دکتر حسن روحانی رییس جمهوری دیدار کردند. رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت بهره برداری مناسب از فضای پسابرجام تصریح کرد باید از فرصت کنونی در جهت توسعه روابط سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی با سایر کشورها و همچنین بهره برداری از استعدادها در مسیر همکاری و حداکثری نمودن منافع ملی در مناسبات بین المللی استفاده کرد.

* تبریک انتخابات موفقیت آمیز پارلمانی ونزوئلا
انتخابات پارلمانی ونزوئلا با مشارکت بیش از 70 درصد واجدین حق رای با موفقیت و همراه با آرامش برگزار شد. وزارت امور خارجه ایران برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پارلمانی ونزوئلا را به ملت و دولت این کشور‎ تبریک گفت.

*جزایر سه گانه؛ بخش جدایی ناپذیر ایران
هفته گذشته در میان همه موضع گیری های رسمی دستگاه سیاست خارجی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را باردیگر بخش جدایی ناپذیر سرزمین ایران خواند و تاکید کرد که تکرار ادعاهای بی اساس، تأثیری بر تمامیت ارضی ایران ندارد.
این در حالی بود که سی و ششمین نشست سالانه سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض برای بررسی چالش هایی مانند سقوط درآمدهای نفتی، بحران های یمن و سوریه و مسایل منطقه ای برگزار شد.

**دیپلماسی اقتصادی؛ رهیافتی برای دوران پسابرجام
همچنین هفته گذشته اگر چه رفت و آمدهای دیپلماتیک در تهران کمتر از هفته های گذشته بود، اما یک هیات اقتصادی از فنلاند به تهران آمد.
*بزرگترین هیات اقتصادی فنلاند در تهران
لنیتا تویواکا وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند در راس یک هیات اقتصادی به ایران سفر کرد و با محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه دیدار و گفت و گو کرد. این هیات اقتصادی از بزرگ ترین هیات های اعزام شده فنلاندی به دیگر کشورها بود.
همزمان با سفر این هیات تجاری به ایران همایش توسعه همکاری های تجاری ایران برگزار شد.

* همایش آشنایی با فرصت های سرمایه گذاری و تجاری با ایران
همچنین در هفته گذشته همایش آشنایی با فرصت های سرمایه گذاری و تجاری با ایران در سنگاپور برگزار شد. در این همایش، شرکت های سنگاپوری خواستار تاسیس اتاق مشترک بازرگانی با ایران شدند.

**ترکمنستان؛ 20 سال بی طرفی
مراسم بیستمین سالگرد اعلام بی طرفی ترکمنستان با تاکید سران کشورهای حاضر بر مبارزه با تروریسم و گسترش همکاری های چندجانبه منطقه ای، ضمن پرهیز از تنش در روابط دوجانبه و چندجانبه در عشق آّباد برگزار شد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، در راس یک هیات عالی رتبه در این مراسم شرکت و سخنرانی کرد. مرتضی سرمدی معاون قائم مقام وزیر امور خارجه و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی از جمله اعضای هیات ایران ه بودند که وی را در این سفر همراهی می کردند.
رییس جمهوری ایران در جشن‏ های بیطرفی ترکمنستان به دلیل مصادف بودن با آیین عزاداری سالروز شهادت امام رضا (ع) حضور پیدا نکرد. 
بردی محمداف رییس جمهور ترکمنستان دو هفته پیش همزمان با اجلاس جی یی سی اف به تهران سفر کرد و از حسن روحانی رییس جمهوری برای حضور در این جشن دعوت رسمی کرده بود.
جهانگیری در حاشیه این اجلاس در عشق آباد با کرابار کیتاروویچ رییس جمهوری کرواسی و رجب طیب اردوغان دیدار کرد و پیرامون مسائل منطقه گفت و گو کرد.
وی همچنین در دیدار با جرجی مارگولا شویلی رییس جمهوری گرجستان با اشاره به مشترکات فرهنگی و تاریخی فراوان ایران و گرجستان ایران می تواند نقطه اتصال و پل ارتباطی گرجستان با کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه شود.

**تبریک استقلال تانزانیا از بریتانیا
نهم دسامبر سالروز استقلال تانزانیا از بریتانیا بود. دکتر حسن روحانی رییس جمهوری هفته گذشته در پیامی با تبریک فرا رسیدن سالگرد استقلال جمهوری متحد تانزانیا را به دولت و ملت این کشور تاکید کرد که ایران و تانزانیا در مسایل مختلف منطقه ای و بین المللی دیدگاه های مشترکی دارند.
تانزانیا در فاصله سال های 1880 تا 1919 مستعمره و بخشی از آلمان بود. پس از آن تا سال 1964 مستعمره انگلیس شد .دارالسلام تا سال 1996پایتخت این کشور بود، اما در این سال پایتخت سیاسی کشور به دودوما منتقل شد. بااین حال دارالسلام همچنان بزرگترین شهر تانزانیا و پایتخت تجاری آن است.

**دیپلماسی هسته ای ایران در قلب اروپا
همچنین هفته گذشته شهر وین باردیگر محل رفت و آمد دیپلمات های هسته ای ایران و گروه 1+5 بود. انتشار گزارش آمانو درباره برنامه های هسته ای گذشته و حال ایران بر اساس نقشه راه برجام، نمایندگان 7 کشور ایران، آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان را در هتل کوبورگ دور هم جمع کرد تا قطعنامه ای را که قرار است گروه 1+5 برای تصویب نهایی به شورای حکام آژانس بین المللی اتمی ارائه کنند، بررسی کنند.

*گزارش آمانو؛ سیاه، سفید یا خاکستری
این پیش نویس که بر مبنای گزارش مدیرکل آژانس بین المللی اتمی تدوین شده است در حالی منتشر شد که اکثر کارشناسان داخلی و خارجی هنوز درباره سیاه، سفید و خاکستری بودن گزارش آمانو اظهار نظر می کردند.
البته رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته بیان کرد که ایران بر اساس بند 9 نقشه راه، در آینده نزدیک به صورت کتبی ارزیابی جامع خود در مورد گزارش مدیرکل را ارائه خواهد کرد.

* کمیسیون مشترک ایران و 1+5 در قلب اروپا
در میان تمام تحلیل ها نسبت به گزارش آمانو، کمیسیون مشترک ایران و 1+5 با هدف تدوین پیش نویس قطعنامه پیشنهادی کشورهای 1+5 و نیز بررسی نحوه برچیدن تحریم ها در وین تشکیل شد.

*رایزنی های قبل از کمیسیون مشترک
عباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام نیز به همراه مجید تخت روانچی معاون وزیر امور خارجه که عازم اتریش شده بود قبل از حضور در کمیسیون مشترک، به صورت جداگانه با هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هیات چینی دیدار و گفت و گو کرد.
حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه و رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در این دور از نشست ها معاونان وزیر امور خارجه را همراهی می کردند.

*تصویب قطعنامه پیشنهادی 1+5 ؛ آغاز قطعنامه 2231 شورای امنیت
پس از دو دور نشست مشترک ترجمه غیر رسمی پیش نویس قطعنامه پیشنهادی کشورهای 1+5 منتشر شد نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی سه بند کلیدی پیش نویس قطعنامه 1+5 به شورای حکام IAEA را تشریح کرد و گفت در این بندها مسائل گذشته و حال ایران خاتمه می یابد و قطعنامه 2231 را از روز اجرای برجام جایگزین قطعنامه های قبلی شورای امنیت می کند.