جابرانصاری: ترکیه زمینه حل مشکلات موجود در منطقه را فراهم کند
حسین جابرانصاری روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به اینکه شاهد بهبود روابط ترکیه ورژیم صهیونیستی هستیم و درحالی که ترکیه با کشورهای همسایه دچار تنش است، آنکارا با تقویت روابط با رژیم صهیونیستی تلاش دارد تا در مناقشات خاورمیانه نقش آفرینی کند، این مطلب را بیان کرد.
وی افزود: سیاست دولت ترکیه در تعامل با رژیم صهیونیستی دارای فراز و نشیبی است و با توجه به حادثه کشتی مرمره که در آن تعدادی از اتباع کشور ترکیه توسط کماندوهای رژیم صهیونیستی کشته شدند دولت ترکیه شروطی را اعلام کرده بود و روابط دو طرف در حالت تعلیق در برخی زمینه های رسمی در آمده بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که اگر چه این روابط میان ترکیه و رژیم صهیونیستی وجود داشته است، ادامه داد: آنچه از نظر جمهوری اسلامی ایران مهم است این است که دولت های اسلامی سیاست هایی را اتخاذ کنند که منافع خود و منافع امت اسلامی و حقوق بدیهی ملت فلسطین که دهه های متوالی در برابر اشغال مبارزه می کند، تحت تاثیر منفی قرار نگیرد.
جابرانصاری اظهارداشت: این تصویر خوبی به منطقه ارائه نمی کند، تحولات روزهای اخیر در حالی صورت گرفته که کشور ترکیه با همسایگان مشکلاتی دارد و به نظر می رسد باید مسیر دیگری را با رژیم اشغالگر قدس طی کند.
وی گفت: همانطور که در اولین نشست خبری گفتم، دولت ترکیه با اتخاذ سیاست هایی با همسایگان زمینه حل مشکلات موجود در منطقه را فراهم کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: با توجه به اراده متقابل جمهوری اسلامی ایران در زمینه مدیریت بحران های فعلی منطقه تلاش شود تا حرکت به سمت حل نابسامانی های موجود فراهم شود .

**تلاشهای دیپلماتیکی برای حل اختلاف بین ایران و عربستان در جریان است
در ادامه این نشست خبرنگاری پرسید:مقامات الجزایر در سفر معاون اول رئیس جمهوری چنین مطرح می کنند که بین مقامات ایران و عربستان مذاکرات مستقیم برای حل مشکلات منطقه در حال انجام است.
جابرانصاری گفت: اقدامات و تلاش های دیپلماتیکی بین ایران و عربستان در جریان است و این برای فراهم کردن زمینه های گفت وگوی مستقیم و مفاهمه برای حل اختلاف و مسایل موجود منطقه است .
وی افزود: ایران بر اساس سیاست خود در مورد همسایگان و دولت های اسلامی آمادگی دارد برای تعیین فصل جدیدی از روابط، در جهت حل بحران های منطقه که برای ایران و دولت های منطقه و امت اسلامی مفید خواهد بود، تلاشهایی در حال مدیریت است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: امیدواریم با وجود اراده قطعی عربستان امکان حرکت به این سمت فراهم بشود.

**کری دوبار تاکید کرده که آمریکا به تعهداتش عمل می کند/ملاک ما اجرای این تعهدات است
خبرنگاری پرسید آیا نامه وزیر خارجه آمریکا به وزیر امورخارجه ایران در خصوص مصوبه کنگره آمریکا درباره محدودیت های سفر به ایران کافی است؟
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: همانطور که استحضار دارید جریان گسترده مخالف برجام در آمریکا، منطقه و جهان با جلوداری صهیونیست ها، تلاش های گسترده ای انجام داد تا برجام به نتیجه نرسد و بعد از به نتیجه رسیدن آن هم تلاش ها برای تحت الشعاع قراردادن اجرای برجام در جریان است. 
جابرانصاری افزود: کاری که در آمریکا انجام شده با فشار و لابی صهیونیست ها و لابی مخالف توافق با ایران بوده است که از طریق گنجاندن تبصره ای در لایحه دو هزار صفحه ای بودجه آمریکا انجام دادند که بعد از تصویب کنگره به امضای رئیس جمهور آمریکا هم رسید. 
وی ادامه داد: ما براساس روح حاکم بر توافقات و توافق برجام و همچنین تعهد بین المللی آمریکا در روزهای گذشته تلاش هایی انجام دادیم، هم در تماس با طرف های اروپایی و هم مقامات ایالات متحده که نتیجه این تلاش های دیپلماتیک نامه ای است که توسط وزیرخارجه آمریکا خطاب به وزیر امورخارجه ایران نوشته شده است. 
سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان که مسائل داخلی آمریکا به ما مربوط نیست، اظهارداشت: آنچه که برای ما ملاک اعتبار است تعهدات بین المللی دو کشور در برجام است که در قطعنامه شورای امنیت هم متعهد به اجرای این تعهدات شده اند. 
جابرانصاری اضافه کرد: آقای کری در نامه ای که خطاب به وزیر امورخارجه کشورمان نوشته دو بار تاکید کرده است که دولت آمریکا از تمام ابزارهای در اختیار خود برای اجرای تعهداتش استفاده می کند و ملاک ما اجرای این تعهدات است. 
به گفته انصاری براساس اجرا یا عدم اجرای این تعهدات تصمیمات لازم اتخاذ و اقدامات لازم صورت می گیرد. 
وی همچنین درباره تعهدات جمهوری اسلامی ایران در قالب برجام نیز گفت: تصمیم در این زمینه در اختیار وزارت امور خارجه نیست، کمیسیون عالی از سوی مراجع عالی تحت عنوان نظارت بر اجرای برجام این مسئولیت را برعهده دارد و تصمیم گیری درباره آن هم توسط این کمیسیون اتخاذ می شود. 
سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: وزارت امورخارجه مجری تصمیمات جمهوری اسلامی ایران در این خصوص است و ما همه تلاش ها را انجام می دهیم که تعهدات طرفین روشن، شفاف و مشخص باشد و نقض تعهد صورت نگیرد و درباره روند ادامه کار توسط مراجع عالی تصمیم گیری می شود. 

**هرگونه اقدام ضد تروریست ها باید با احترام به حاکمیت ملی دولت ها باشد
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری پیرامون تعرض نیروهای ترکیه به شمال عراق اظهار داشت: دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در این زمینه مشخص است، هرگونه اقدام بر ضد تروریست می بایست با حفظ قوانین بین الملل بویژه احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی دولت هایی باشد که در محدوده سرزمینی آن ها اقدام می شود.
جابرانصاری اضافه کرد: انتظار طبیعی و بازیگران دیگر این است که هر گونه اقدام در مبارز ه با تروریسم با هماهنگی دولت های مرکزی عراق و سوریه باشد و هر اقدام بدون هماهنگی از دید ایران قابل پذیرش نیست.
وی ادامه داد: امیدواریم روند حوادث به سمتی برود که از مجاری صمیمی بین دولت عراق و ترکیه به نتیجه برسد.

**روابط با آذربایجان در حال گسترش است
جابر انصاری همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون حضور هیات تجاری آذربایجانی در ایران و روابط ایران آذربایجان اظهار داشت: آذربایجان یکی از همسایگان جمهوری اسلامی است که روابط ما با آن اگرچه در دوره هایی فراز و نشیب داشته اما در حال گسترش است.
وی با بیان اینکه تبادل هیات های مختلفی بین دو کشور وجود دارد، اظهار داشت: در هفته جاری برنامه هایی در دستور کار است و توافقاتی صورت می گیرد و هیات اقتصادی آذربایجانی همراه با هیات رسمی این کشور به ایران سفر می کند و همایش هایی در تهران و تبریز برگزار می شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: این همایش ها نمادی از ظرفیت های گسترش روابط آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران است و امیدواریم با تصمیماتی که دولت خواهد گرفت نتایج مثبتی حاصل شود.

**گروه های تروریستی نمی توانند در گفت و گوهای سوریه شرکت کنند
به گزار ایرنا تعیین گروه های تروریستی و گرو های معارضه در سوریه سوال دیگری بود که سخنگوی وزارت امور خارجه به آن پاسخ داد.
جابرانصاری گفت: در مکانیسمی که در قعطنامه اخیر شورای امنیت پیش بینی شده است و همچنین در روند گفت و گوهای وین یک و دو یکی از اساسی ترین بحث ها مشخص کردن گروه های تروریستی و گروه های معارضه مسلامت جوی سوریه است.
وی ادامه داد: بر اساس روندی که در وین شکل گرفته بود و در قالب قطعنامه شورای امنیت تصویب شد باید اقدامات، تسهیل کننده گفت و گوهای سوری - سوری باشد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطر نشان کرد: یک طرف این گفت و گو ها به طور طبیعی دولت سوریه است و طرف دیگر گروه های معارضه مسالمت جو هستند که با دولت سوریه مذاکره می کنند و بر اساس آن روند آشتی در سوریه پیگیری می شود.
جابرانصاری تصرح کرد: طبیعی است گروه هایی می توانند در روند گفت و گوها شرکت کنند که تروریسم را بعنوان ابزاری برای تحقق اهداف سیاسی خود نفی کنند و موضع آشکاری در این زمینه داشته باشند.
وی با بیان اینکه هیچ دولتی با گروه های تروریستی مذاکره نمی کند، گفت: این حق طبیعی سوریه است که چنین شرطی داشته باشد و گروه هایی که در پروسه سیاسی مشارکت می کنند باید به طور واضح موضع خود را در ضدیت با تروریسم و انطباق عملکردشان با این موضع داشته باشند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال گفت: البته گروه هایی که تغییری در موضع و عملکرد اعلام کنند، در مکانیسم توافق می تواند این تغییر مورد توجه قرار گیرد و بعد از آن به رسمیت شناخته و موضوع گیری کنند.

**عربستان با پذیرش مسئولیت خود در فاجعه منا امکان مهار ابعاد این مساله را فراهم کند
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون آخرین پیگیری ها از فاجعه منا گفت: اتفاقی که در منا رخ داد فاجعه به تمام معنی کلمه است که در سرزمین وحی رخ داده است. دولت عربستان سعودی بعنوان دولتی که میزبان مناسک حج است، مسئولیت حقوقی، اخلاقی و انسانی در این زمینه دارد.
جابرانصاری یادآور شد: ما از طریق مجاری دیپلماتیک هم در قالب دو جانبه و هم چند جانبه از ظرفیت های خود برای پذیرش مسئولیت از سوی عربستان استفاده کردیم.
وی همچنین درباره مکانیسم های دیگری که درباره پیگیری حقوقی فاجعه منا وجود دارد، گفت: این مکانیسم ها به نحوی است که باید درباره آن با دولتی که در سرزمین آن اتفاق افتاده، توافق شود وگرنه در حد اعلام موضع باقی می ماند.
جابر انصاری گفت: البته فعال سازی شبکه حقوقی متشکل از حقوقدانان مبرز را برای تهیه گزارش حقوقی در دستور کار داریم؛ ضمن اینکه ساز و کارهای بین المللی و مکانیسم مبتنی بر کمیسیون تحقیق باید به توافق دولت میزبان باشد.
وی تصریح کرد: آنچه مربوط به جمهوری اسلامی است اینکه از تمامی ابزارهای خود استفاده کرده و تلاش شده است، دولت میزبان مسئولیت حقوقی و انسانی خود را در این زمینه بپذیرد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: آنچه مربوط به ساز وکارهای خارج از اراده ماست منوط به توافق دو جانبه یا چند چانبه است که در این مسیر هم در حال تلاش هستیم و امیدواریم عربستان با پذیرش مسئولیت خود امکان مهار ابعاد این مسئله را فراهم کند.

**در مبارزه با تروریسم چند استانداردی مورد توجه نباشد
ائتلاف مبارزه با تروریسم که از سوی دولت عربستان سعودی به همراه برخی از کشورهای منطقه تشکیل شده است سوال دیگری بود که سخنگوی وزارت خارجه به آن پاسخ داد. 
جابرانصاری با بیان این که جمهوری اسلامی ایران سیاست ثابتی در مبارزه با تروریسم دارد، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران بیشترین هزینه را در تحولات یک دهه اخیر در سطح منطقه در این زمینه پرداخت کرده و خطر تروریسم به عنوان خطر بزرگ، همه دولت های منطقه را با مشکل مواجه کرده است. 
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران و اتباع آن بالاترین هزینه را در مبارزه با تروریسم پرداخت کرده اند و براساس سیاست ثابتی که دارند از هر اقدامی برای رویارویی تروریسم استقبال می کند اما موثر بودن این اقدامات منوط به در نظر گرفتن مسایل اساسی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: اول این که شعاری که داده می شود با عملکردها منطبق باشد و چند استانداردی مورد توجه نباشد؛ ضمن این که باید شعارها و عملکردها با هم منطبق باشد. 
جابرانصاری اظهار داشت: هر اقدام علیه تروریسم باید تمامیت ارضی و حاکمیت ملی دولت هایی که در سرزمین آنها خطر تروریست وجود دارد را مورد توجه قرار دهد و قوانین بین المللی هم مورد اهتمام باشد. 
به گفته وی اقدامات بدون هماهنگی با دولت های مرکزی و بدون در نظرگرفتن تمامیت ارضی و حاکمیت ملی دولت هایی که با تروریست مواجه هستند، می تواند این چارچوب ها را از محتوای درونی خالی کند و هر اقدامی در این زمینه نقض غرض خواهد بود. 

**به زودی شاهد شروع به کار سفیر جدید عربستان در تهران خواهیم بود
جابرانصاری در پاسخ به سوال دیگری پیرامون آخرین اقدامات انجام گرفته پیرامون حضور سفیر عربستان سعودی در تهران اظهارداشت: بررسی ساز و کار موجود انجام شده و پاسخ آن هم به دولت عربستان داده شده است و به زودی شاهد شروع به کار سفیر عربستان سعودی در تهران خواهیم بود. 

**وزارت امور خارجه بر اساس منافع ملت عمل می کند
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری پیرامون گفت و گوهای ایران و ایالات متحده اظهارداشت: گفت و گوها در قالب برجام با ایالات متحده براساس تغییر فضای استراتژیک و سیاسی و روانی موجود بین دو طرف نبوده است؛ طبیعی است ما با طرفی مذاکره می کنیم که تاریخ طولانی بی اعتمادی و اقدامات علیه ایران در دولت های مختلف ایالات متحده قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است. 
جابرانصاری اضافه کرد: در چنین فضایی مذاکرات با نهایت دقت و براساس پیچیدگی های عرصه سیاست و توجه به احتمالات مختلف صورت می گیرد. 
وی اضافه کرد: وزارت امورخارجه با دقت کامل و با در نظرگرفتن فرض های مختلف سیاست خود را اتخاذ کرده و در چارچوب منافع مشخص و ملموسی که جمهوری اسلامی تعریف کرده است، اقدام می کند. 
وی اضافه کرد: ملاک ما انجام تعهدات دولت ایالت متحده در مسیر اجرای برجام است و نه گفته ها. 
جابرانصاری تصریح کرد: علاوه بر این آنچه ملاک تعامل جمهوری اسلامی است اضافه بر گفته ها، عملکردها است و ما امیدواریم با عملکردها امکان ادامه مسیر فراهم شد و در غیر این صورت جمهوری اسلامی ایران براساس منافع خود مسیری را طی می کند که منافع ملت در آن محقق شود.