یادداشتی از موسویان در مورد پدیده حمله به سفارتخانه ها
در پی شهادت آیت‌الله شیخ نمر باقر النمر (رضوان الله علیه)، روحانی رهبر روحانی شیعیان عربستان به‌دست حکومت آل‌سعود؛ موجی از تنفر و انزجار در افکارعمومی جهان ایجادشد. در ایران هم مقامات علما ،حوزه‌های علمیه ، سازمانها و گروه ها از از تمام جناحها با صدور بیانیه ها، برگزاری تجمعات اعتراض‌آمیز، خشم و نفرت و انزجار خود را از این اقدام ددمنشانه قرون وسطایی نشان دادند. این عکس العملی لازم ، به موقع،انسانی، اسلامی و مورد پسند خدا ، جهان اسلام و افکار عمومی جهانی بود.

لاکن در این اثناء اخبار و تصاویر حمله ، به آتش کشیدن و تخریب سفارت عربستان در تهران و سرکنسولگری این کشور درمشهد بسرعت در شبکه های اجتماعی و رسانه های جهان منتشر شد.رئیس پلیس تهران حمله کننده گان را "عده ای خودسر" خواند و آقای جابر انصاری سخنگوی وزارت خارجه هم گفت: "وزارت امور خارجه با درک احساسات پاک مردم مسلمان کشورمان خواستار جلوگیری از هرگونه تجمع در مقابل این اماکن است. پلیس دیپلماتیک مسئولیت برخورد با هرگونه تعرض به اماکن دیپلماتیک متعلق به عربستان سعودی را بر عهده دارد و بر اساس وظایف ذاتی خود برای حفظ نظم عمومی و اعاده امنیت این اماکن اقدام می‌کند".

 این اولین بار نیست که در ایران بعد از انقلاب اسلامی 57 به سفارتخانه خارجی حمله میشود و ممکن است آخرین آن هم نباشد چون بعد از هر حمله ای معمولا حمله کننده گان عده ای "خودس" خوانده میشوند و حمله به سفارت  نوعی "احساسات پاک مردم" توصیف میشود ضمن اینکه مدعی هم میشویم که پلیس به وظیفه خود عمل میکند!

این گونه عکس العمل مقامات باعث میشود که مردم ما متوجه نشوند که بالاخره حمله به سفارت یک کشور خارجی عملی انقلابی و پسندیده است یا اقدامی مذموم و مغایر منافع ملی.

لذا مایلم بر خلاف رویه جاری در کشور به مردم عزیز و مومن و انقلابی کشورم باذکرچند دلیل زیر  عرض کنم که حمله به سفارت یا دیپلمات خارجی ، به هربهانه و تحت هرعنوانی ، اقدامی خلاف منافع ملی ایران است و به اعتبار جهانی ایران لطمه های سهمگینی میزند.

1-طبق کنوانسیونهاومقررات بین المللی ، سفارتخانه ها و دیپلماتها در کشور میزبان از مصونیت برخوردارند لذا  برپایه توافقنامه‌ها و قوانین بین‌المللی که دولت ایران پذیرفته و مجلس ایران هم تصویب کرده، حکومت ما مسئول تأمین امنیت سفارت ها ، کنسولگریها و جان دیپلماتها در کشور ایران است.

لذا این عمل هم نقض مقررات جهانی است و هم نقض قوانین کشور. 

2-طبق مقررات بین الملل ، دولت ایران باید هزینه خسارات وارده به سفارتخا نه های خارجی را بپردازد. یعنی تمام هزینه های وارده به سفارت عربستان و سرکنسولگری این کشور باید از بیت المال یعنی از جیب خود مردم ایران پرداخت شود. لذا چنین عملی خسارت به بیت المال است.

3- چندین دهه است که استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل با تبلیغات وسیع سعی نموده ملت ایران را یک "ملت وحشی" معرفی کند. ما هنوز یادمان هست که رونالد ریگان رییس جمهور آمریکا اولین رییس کشوری بود که ملت ایران را وحشی خواند. متقابلا ما هم همیشه ادعا کرده و میکنیم که ملت ایران ، ملتی با تمدنی بزرگ و تاریخی و معتقد به برترین دین عالم یعنی اسلام است. دینی که بر اساس توصیه اکید مولای متقیان حضرت علی ابن ابیطالب (ع) ، "اوصیکم به تقوی الله و نظم امرکم" شعار اول آن است. حمله و به آتش کشیدن سفارت کشور خارجی در حقیقت هم آب به آسیاب دشمن ریختن است که سعی میکند مارا ملتی وحشی معرفی کند ، هم مغایر توصیه سید الوصیین (ع) مبنی بر رعایت نظم و قانون است  و هم موجب لطمه به اعتبار وحیثیت دولت و ملت.

4-تکرار حمله به سفارتخانه های خارجی در ایران و "عوامل خودسر" خواندن مرتکبین آن، هم لطمه به روابطرجی ایران است و هم شائبه عدم امنیت و ثبات و عدم اقتدار حاکمیت ایران را تقویت میکند. بعد از هر حادثه این چنینی ،  دشمن به افکار عمومی جهان اینگونه تلقین کرده که یا حاکمیت ایران آنقدر ضعیف است که عوامل خودسر قدرت انجام هرکاری را دارند و یا اینکه عوامل خودسر با دستور بخشی از حاکمیت عمل میکنند. در هرصورت چنین شائبه ای موجب تضعیف روابط خارجی وحاکمیت ایران  نزد جامعه جهانی است. یادمان نرود که ما همیشه گفته و میگوییم که ایران لنگر ثبات در منطقه است. 

درمورد حمله به سفارت عربستان عواقب منفی بیش از این چهار مورد است زیرا:

 5-بلافاصله بعد ازاعدام شیخ النمر، موج محکومیتهای جهانی علیه عربستان آغاز شد و غربیها هم پیشتاز شدند بنحوی که درمقایسه با اعدامهای سالهای اخیر در عربستان بیسابقه بود و استمرار آن هم قابل پیش بینی بود. چنین وضعیتی بخوبی میتوانست نقض حقوق بشر در عربستان را در سطح افکار عمومی جهان برجسته کند که نتیجتا ایران و شیعیان جهان برنده این وضع بودند. لاکن حمله و به آتش کشیدن سفارت عربستان در صدر اخبار رسانه های جهانی قرار گرفت واخبار اعدام شیخ النمر و محکومیتهای عربستان را بسرعت در حاشیه قرار داد و وضعیت را به نفع عربستان تعدیل کرد.

6-بعد از برجام به میزانی که تشنج درروابط ایران با اروپا و غرب کاهش پیدا میکرد، انتقادها به عربستان بخاطر حمایت از گروههای تروریستی، کشتار مردم بیگناه یمن ونقض حقوق بشر افزایش پیدا میکرد.حمله و به آتش کشیدن سفارت عربستان، این روند را تضعیف و امکان مظلوم نمایی نزد دول خارجی و افکار عمومی جهان را برای ریاض فراهم خواهد کرد. بویژه اینکه نزد دول خارجی و افکار عمومی جهان،  حمله و به آتش کشیدن  به سفارت خارجی بی قید وشرط محکوم است.

در این نوشته کوتاه ، مجال برشمردن همه عواقب منفی نیست. لاکن:

 عرض من به مسئولین کشور این است که حقی که مردم گردن شما دارند این است که حقایق مربوط به منافع آنها را با زبانی صریح و قابل درک برای انها تشریح کنید.

عرض من به عوامل خودسری که اگراز روی اخلاص و غیرت دینی و "قربه الی الله" دست به این کار میزنند ، بدانند که حمله به سفارت خارجی موجب وهن شیعه ، نقض قوانین داخلی، نقض قوانین جهانی ولطمه به حیثیت و اعتبار انقلاب اسلامی و حاکمیت نظام جمهوری اسلامی است. به همین دلیل هم مقام معظم رهبری حمله به سفارت انگلیس را محکوم کردند. اگر هم عوامل خودسر "نفوذی" هستند که مرتکب این اعمال میشوند که وظیفه دستگاههای امنیتی است که بنحوی برخورد کنند که دیگر در ایران شاهد حمله به سفارت یا دیپلمات خارجی نباشیم..

عرض من به مردم هم این است که در چنین مواقعی تظاهرات در مقابل یک سفارت خارجی جهت نشان دادن اعتراض ملی ، خشم و غیرت انقلابی - اسلامی امری مبارک و لازم است لاکن همزمان خودتان با تشکیل دیوار مردمی مانع حمله عوامل خودسر شوید تا به جهانیان نشان دهید که ایران اسلامی ما کشور نظم و قانون و امن است و اگر پلیس هم ضعفی داشته باشد، توده مردم پرچمدار نظم و امنیت و قانون هستند. چنین نمایشی اثر حرکت اعتراضی شما بر افکار عمومی جهان را صد برابر میکند.

 
  سید حسین موسویان معاون پیشین سیاست خارجی دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی و پژوهشگر و استاد فعلی دانشگاه پرینستون آمریکا

منبع: روزنامه همشهری