نوبخت: اتفاقات سفارت عربستان از نظر شرعی و قانونی قابل توجیه نیست
محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری درباره موضع رسمی دولت نسبت به اقدامات اخیر کشور عربستان افزود: در گذشته دولت عربستان در کنار دولت سابق ستمگر عراق قرار داشت، در حال حاضر نیز در کنار گروه های تکفیری قرار گرفته است و عربستان در این زمینه به فرجام مناسبی نخواهد رسید.
وی ادامه داد: دولت عربستان برای خنثی کردن این شکست ها اقداماتی همچون اعدام، بمباران و کشتار مردم بی دفاع یمن که هیچ قدرتی را برای عربستان بدنبال نخواهد داشت در دستورکار قرار داده است.

**دولت عربستان متضرر خواهد شد
سخنگوی دولت ضمن تقدیر از آزادیخواهان جهان و هموطنان به دلیل واکنش به این حرکت ضد انسانی در عین حال تاکید کرد که البته باید نسبت به اقدام نکوهش بار و مشکوک عده ای تردید کنیم. 
نوبخت گفت: اتفاقات اخیر نسبت به سفارت عربستان از نظر شرعی قابل توجیه نیست و از نظر قانونی نیز در شان ملت بزرگوار ایران نیست، بنابراین باید به دقت بررسی شود که چه دست هایی پشت صحنه است که تلاش می کنند این موضوع را تحت الشعاع قرار دهند و دستگاه قضایی با قدرت در حال پیگیری موضوع است و با هر کس خلافی انجام داده باشد عامدا یا غیرعامدا برخورد خواهد شد. 
وی ادامه داد: مساله قطع روابط که از سوی عربستان مطرح شده قابل تذکر است چرا که در طول سی و چند سال اخیر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی قدرت های بزرگ این قطع رابطه را تجربه کردند، بنابراین کشور عربستان که سیاست ناپخته و کم تجربگی انجام می دهد، متضرر خواهد شد، هرچند دولت بزرگ جیبوتی هم به این قطع ارتباط پیوسته است! 
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که برخی از کشورها خواستار خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران نسبت به اقدامات عربستان شده اند، خاطرنشان کرد: هر کشوری می تواند نسبت به یک رخداد که با کشورش مرتبط باشد یا نباشد، موضع گیری کند ولی آنچه لازم است جمهوری اسلامی ایران سیاست خارجی سنجیده ای دارد، همچنان که در موضوع برجام به رغم کارشکنی هایی که از سوی برخی کشورها صورت گرفت، به نتیجه ای نرسیدند و درنهایت برجام به نتیجه رسید. 
نوبخت افزود: جمهوری اسلامی ایران قطعا متناسب با اتفاقاتی که پیش می آید در چارچوب قواعد بین المللی واکنش نشان خواهد داد. 
سخنگوی دولت تصریح کرد: در چنین شرایطی قوای نظامی، انتظامی و امنیتی باید دقت کنند که عده ای بنا بر احساسات و عده ای دیگر که مقاصد آنها معلوم نیست برای کدام دولت است، سوءاستفاده نکنند به خصوص در شرایطی که برجام در حال اجراست و در شرایط پساتحریم شاهد سرمایه گذاری در کشور خواهیم بود. 
نوبخت اظهار داشت: ما باید نشان دهیم که ایران دارای مدنیت بوده و هست و توانمندی و امنیت لازم را برای حفاظت و صیانت از سرمایه گذاری ها دارد، از طرفی کشورها نیز می دانند منافع ملی در چنین روش های افراطی تبیین نمی شود ولی مشکوک هستیم که دست هایی آن موضوع شنیع را در مرحله دوم قرار دهند و با تحریک احساسات به آن بپردازند. 

** عربستان چه سهمی از توسعه ملی ما را تامین می کند که نگران باشیم
نوبخت همچنین در پاسخ به این که برخی کشورها به تبعیت از عربستان با جمهوری اسلامی ایران قطع رابطه کرده اند، اقدام دولت چه خواهد بود، گفت: جمهوری اسلامی ایران کشور بزرگی است و اتفاقا شاهد استقبال انبوه کشورها برای توسعه روابط هستیم، بنابراین عربستان چه سهمی از توسعه ملی ما را تامین می کند که نگران آن باشیم. 
وی ادامه داد: چنین قطع ارتباطی تاثیری بر ما ندارد حتی برخی کشورهایی که به نوعی جزو کشورهای بزرگ محسوب می شوند، چه برسد به برخی از کشورها که ویژه خوار عربستان هستند.
سخنگوی دولت تاکید کرد: باید دقت کنیم که فضا را نتوانند به نوعی ایجاد کنند که قطع رابطه به عدم امنیت در کشور تلقی شود.