تمجید رییس جمهور از ظریف، صالحی و دهقان
حسن روحانی؛ رییس جمهوری در «همایش اجرای برجام؛ فصلی نو در اقتصاد ایران» به بیان ناگفته هایی از مذاکرات «سخت و فشرده » ایران با کشورهای گروه 1 + 5 پرداخت و از زحمات محمدجواد ظریف؛ وزیر امورخارجه، دهقان؛ وزیر دفاع و علی اکبر صالحی؛ رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان در مسیر پیروزی ملت ایران تجلیل کرد.

**اگر رییس تیم مذاکره کننده فردی غیر از ظریف بود، توافق به اینجا نمی رسید
رییس جمهوری تصریح کرد: وقتی خدا می خواهد و اراده می کند وسایلش را هم فراهم می کند و اگر رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای آن چه من می فهمم و خبر دارم از کشور غیر از آقای دکتر ظریف بود، این توافق به اینجا نمی رسید. 
روحانی گفت: با همه شناختی که در طول بعد از انقلاب نسبت به دیپلمات های کشور دارم چون مسئولیت های من به گونه ای بود که با دیپلمات های کشور سر و کار داشتم، چه از زمانی که رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بودم و تا وقتی که مسئول دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، در همه مراحل با دیپلمات های کشور سر و کار داشتم. 
وی خاطرنشان کرد: پس بی شک قوی ترین فردی را که در این بین فکر می کردم می تواند بار مسئولیت را به مقصد برساند، برای وزارت امورخارجه برگزیدم و این یکی از توفیقات الهی بود. 
رییس دولت تدبیر و امید در سخنان خود از رهبر معظم انقلاب اسلامی تشکر کرد نخست به خاطر اعتماد کامل ایشان به وزیر امورخارجه و به خاطر این که پیشنهاد من را قبول کردند که امر مذاکره با 6 قدرت را از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به وزارت امورخارجه ببرند و اگر این اقدام هم نمی شد کار ما سخت بود.
روحانی یادآور شد: خدمت ایشان عرض کردم وقتی این موضوع از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به وزارت امورخارجه داده شود، پیامش این است که موضوع هسته ای امنیتی نبوده بلکه سیاسی است و این به مساله خیلی کمک کرد. 
وی افزود: حال این که در طول مذاکره 30 ماهه چه گذشت، بماند برای کتاب خاطرات آینده و الان وقت آن نیست. 

**تقدیر روحانی از صالحی
رییس جمهوری همچنین گفت: در مسیر راه خداوند یاری کرد و برادری را در کنار دکتر ظریف قرار دارد که از لحاظ فنی بسیار مقتدر بود و ایشان دکتر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی است، همان مردی که در خانه ملت عقده گشود و سخن ها گفت که از لحاظ فنی بسیار کمک کرد که اگر کمک و تلاش او نبود علاوه بر جایگاه ایشان که معاون رییس جمهوری از لحاظ دانش هسته ای هم یکی از سرآمدهای کشور است و شاید هم در رشته خود بهترین باشد. 
روحانی خاطرنشان کرد: در مسیر راه رسیدیم به جایی که یار سومی لازم بود و این بار آقای دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پا به میدان گذاشت که در پرونده پی ام دی تلاش این سه بزرگوار بود که به نقطه ای رسیدیم که شورای حکام بعد از 12 سال پرونده هسته ای ایران را مختومه اعلام کرد و بست.