جابری انصاری: مسیر روابط ایران و روسیه رو به پیشرفت است
حسین جابری انصاری روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص سفر آقای ولایتی به روسیه و گسترش همکاری های دفاعی با توجه به اینکه تحریم های تسلیحاتی علیه ایران همچنان پابرجاست و نوع تسلیحات و همکاری های منطقه ای بویژه در زمینه سوریه، این مطلب را بیان کرد.
وی افزود: روابط ما بین ایران و دولت فدراسیون روسیه مستحکم،همه جانبه و در تمام زمینه ها است و رفت و آمد مابین مسئولان دو کشور امری عادی است که به طور مستمر ادامه دارد و در عالی ترین سطوح و سطوح مختلف انجام می شود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: سفر آقای ولایتی هم به دعوت موسسه تحقیقات بین المللی روسیه انجام شده و دکتر ولایتی بعنوان مسئول مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در قالب این سفر دیدارهایی با مقامات روسیه انجام و مذاکرات و گفت و گوهایی در خصوص مسائل منطقه ای و بین المللی داشته اند.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین با تبریک ایام دهه فجر اظهار داشت: از ورود بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) در 12 بهمن 57 تا 22 بهمن بعنوان دهه فجر نامیده شده است و روزهای استثنایی تاریخ ایران که نقطه عطفی در همه زمینه ها در ایران و منشا بسیاری از خیرات مختلف بود.
جابری انصاری ادامه داد: شعار اساسی انقلاب اسلامی به مردم بزرگ ایران، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود. امروز این میراث ارزشمند در زمینه استقلال کشور در طول چند قرن اخیر وضعیتی متمایز از سابق است، و همینطور آزادی های قانونی و محصول این پیوند با استقلال و آزادی و تبلور آن در قالب نظام جمهوری اسلامی ایران، دستاوردهایی است که در انقلاب اسلامی نصیب ملت ایران شده است.
وی با گرامیداشت یاد امام راحل و تمام شهدای بزرگ انقلاب اسلامی گفت: از خدا می خواهیم و می طلبیم که ما را در ادامه راه شهیدان، راه امام (ره) و پیگیری کننده آرمان های بزرگ تاریخی ملت ایران که در شعار معروف انقلاب اسلامی؛ استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی نمودار شده، بگرداند.
خبرنگاری در خصوص پناهندگان ایرانی در کشورهای مختلف بویژه پس از برجام و اهمیت این موضوع برای دولت ایران و اقداماتی که برای ورود راحت تر آن ها به داخل کشور، دولت و وزارت امورخارجه می تواند داشته باشد، پرسید.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پیگیری امور اتباع جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان از جمله وظایف ذاتی وزارت امورخارجه و تمام نمایندگی های سیاسی و دیپلماتیک ایران در خارج از کشور است.
جابری انصاری افزود: در ذیل این عنوان کلی، مسئله انسانی پناهجویان که به هر دلیلی به نقاطی از کشورهای جهان حرکت و درخواست پناهندگی و پناهجویی داشتند هم از جمله موارد اهتمام وزارت امور خارجه و نمایندگی های ایران در خارج از کشور است.
وی اظهار داشت: در دوره دولت فعلی هم این موضوع از جمله مسائلی است که جزو برنامه های قطعی وزارت خارجه اعلام شده و همواره مورد اهتمام بوده است.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: امید است زمینه بازگشت و تسهیلات بازگشت اتباعی که به هر دلیلی در معرض موضوع قرار گرفته اند، فراهم شود و دولت ایران و وزارت خارجه این موضوع را در پگیری های خود دارد و اهتمام کافی به آن خواهد داشت.
جابر انصاری اضافه کرد: در مسیر تعامل با نهادهای مختلف نظام جمهوری اسلامی ایران، حداکثر تسهیلات ممکن در زمینه انسانی برای حل مسائل مختلف فراهم می شود.

**حمایت از مبارزات مشروع ملت فلسطین سیاست ثابت جمهوری اسلامی ایران/قصد ورود به مجادلات کلامی را نداریم
وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص فایل صوتی یک از مقامات حماس که مدعی شده که جنبش حماس از سال 2009 هیچ کمکی از ایران دریافت نکرده و نیز در خصوص اینکه آیا برنامه ای برای دعوت از مقامات حماس برای سفر به تهران در دستور کار قرار دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی حمایت از ملت فلسطین و جنبش مقاومت فلسطین را از جمله سیاست های ثابت خود اعلام کرده و در این مسیر مستمر اقداماتی داشته است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: در این چارچوب روابط و همکاری ها با جنبش های مقاومت فلسطین که مورد حمایت گسترده مردمی در سرزمین های اشغالی بوده جزئی از سیاست ایران بوده و روابط با جنبش حماس هم در این قالب کلی می گنجد.
جابری انصاری ادامه داد: ما قصد ورود به جزئیات و حرفهایی که ممکن است برخی افراد در زمان های مختلف مطرح کنند را نداریم و اساسا ایران بعنوان کشوری که خود را در موضع خیرخواهی و برادری نسبت به مجموعه امت اسلامی می بیند، مسئله فلسطین را بعنوان مسئله محوری و اساسی امت اسلامی می داند و همواره از همان لحظه پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز سیاست ثابت ایران حمایت از مبارزات مشروع و قانونی ملت فلسطین در برابر اشغال بوده است.
وی تاکید کرد: ما قصد ورود به مجادلات کلامی و این گونه مسائل را نداریم و سیاست ثابت خود را در این زمینه ادامه خواهیم داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره رویکرد برخی کشورهای منطقه نسبت به برجام و تداوم کارشکنی های این کشورها اظهار داشت: از دید جمهوری اسلامی ایران توافق برجام علیه هیچ کشوری در جهان نیست و به طور طبیعی علیه منافع دولت های همسایه ما هم نیست.
جابری انصاری ادامه داد: متاسفانه برخی دولت ها در محیط پیرامونی ما به دلایل مختلف مرتبط با ضعف و یا احساس ضعف در سطوح منطقه ای و بین المللی موضع دشمنانه ای نسبت به برجام اتخاذ کرده اند و احساس می کنند شرایط قبلی با توافق برجام و تغییر در تنفس منطقه ای و بین المللی و همچنین بهبود وضعیت ایران برای آنها خطراتی خواهد داشت. 
وی افزود: دعوت ما از همه کشورهای همسایه این است که به برداشت های غیرمنطقی خود پایان دهند و اگر مشکلاتی دارند، درصدد رفع مشکلات داخلی خود باشند و نه این که آنها را به خارج نسبت دهند.
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی با بیان این که سیاستی که توسط برخی کشورها در منطقه دنبال می شود، سیاست عقیمی است، گفت: جمهوری اسلامی ایران به دنبال منافع همگانی برای دولت ها و ملت های پیرامونی خودش و به دنبال تامین خیر و منافع همه ملت های منطقه است و در چارچوب همین سیاست ثابت حرکت می کند.

**بحران سوریه نتیجه مداخلات کشورهای منطقه ای و بین المللی است
جابری انصاری در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره آمادگی عربستان سعودی برای اعزام نیروی زمینی به سوریه و تاثیر آن در بحران سوریه، اظهار داشت: بحران سوریه نتیجه مداخله جویی برخی قدرت های منطقه ای و بین المللی برای تحمیل سیاست های خود بر دولت و ملت سوریه است که این مساله تشدید یافته است. 
وی اضافه کرد: آنچه باعث بروز این بحران و تشدید آن شده راه حل آن نخواهد بود و همان سیاست هایی که تا امروز باعث تداوم بحران و تشدید آن شده است و همچنین این بحران را به مساله ای منطقه ای و بین المللی تبدیل کرده، صلح و ثبات منطقه در محیط بین المللی را تهدید می کند.
جابری انصاری اضافه کرد: این سیاست ها نتیجه ای در حل بحران سوریه نخواهد داشت بلکه منجر به تشدید آن خواهد شد. 
به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی، جمهوری اسلامی ایران معتقد است هر اقدامی در کشورهای دستخوش بحران می بایست با در نظر گرفتن حفظ حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال کشورها انجام شود و هر اقدامی خارج از توافق با دولت های دستخوش بحران، تنها به تشدید آن منجر می شود. 

**ایران و اتحادیه اروپا هر 6 ماه گفت و گو می کنند
جابری انصاری در ادامه و در پاسخ به سوالی درخصوص تسهیل صدور روادید برای اتباع ایرانی و اروپایی، اظهارداشت: طبیعی است که بهبود روابط و ارتقای همکاری و رفت و آمد هیات ها در تسهیل صدور روادید برای اتباع کشورها هم تاثیر خواهد داشت. 
وی ادامه داد: به طور مشخص روابط ایران و برخی کشورهای اروپایی هم در هفته های اخیر صراحتا به نقطه ای رسیده که شروع تسهیلات در دستور کار قرار گرفته است و به میزانی که روابط و همکاری و توافق بین ایران و اروپا مبتنی بر توافق مشترک، حفظ استقلال و حاکمیت ملی کشورها و همچنین عدم مداخله در امور یکدیگر باشد، این روابط گسترش می یابد و این مساله بر همه جنبه های روابط از جمله تسهیل در صدور روادید موثر خواهد بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه درخصوص گفت وگوهای ایران و اتحادیه اروپا و سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران در بهار آینده اظهار داشت: آنچه قطعی است سفر خانم اشمید معاون خانم موگرینی است که امروز و فردا در تهران مذاکراتی با معاون ذیربط وزارت امور خارجه خواهند داشت.
جابری انصاری گفت: بین ایران و اتحادیه اروپا توافق شده است که گفت وگوهای دو طرفه به طور متناوب در تهران و بروکسل انجام شود و این گفت وگوها هر 6 ماه یک بار تکرار خواهد شد.