اعطای نشان ملی به گفتمان دفاع، دیپلماسی و استقامت در 37 سالگی انقلاب
برگزاری مراسم تجلیل از دست اندکاران برجام، کنفرانس امنیتی مونیخ و سفر وزیر امور خارجه به آلمان، سفر نخست وزیر یونان، هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاون نخست وزیر قزاقستان به تهران از مهم ترین رویدادهای سیاسی بود که مورد توجه خبرنگاران و عکاسان حوزه سیاسی قرار گرفت.

**برجامیان و ستاره های درخشان ایران 
هفته گذشته ایران اسلامی در تکاپوی برگزاری جشن های سی و هفتمین سال پیروزی انقلاب اسلامی بود که چهارمین هفته اجرای برجام آغاز شد و مردان سیاست خارجی، فرماندهان دفاعی و خانواده های شهدای هسته ای ایران اسلامی از سوی رییس جمهوری مورد تجلیل و تکریم قرار گرفتند. 
این بار برجام فصل مشترکی برای ترسیم وفاق ملی در طول سالیان انقلاب بود.
برجام نشان داد که سیاست خارجی منطقی و انقلابی جمهوری اسلامی همیشه مبتنی بر گفت و گو و تفاهم بوده و شایسته دریافت نشان عالی مدیریت و لیاقت است.
برجام که دکترین دفاعی ایران را در منطقه و جهان بر مبنای صلح برای همه، ثابت کرده و دستاوردهای دانش و فناوری را بر مدار مجاهدات و رشادت دانشمندان خود تثبیت کرده است، نشان داد که شایسته دریافت نشان عالی شجاعت است.

**اعطای نشان های ملی به سرداران برجام
هفته گذشته آیین تجلیل از خانواده شهدای هسته ای و افتخارآفرینان برجام با حضور رییس جمهوری برگزار شد. در این مراسم دکتر روحانی به 28 نفر نشان ملی اعطا کرد.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نشان ملی درجه یک لیاقت و مدیریت، علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی و سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نشان ملی درجه یک شجاعت دریافت کردند.

**کنفرانس امنیتی مونیخ / مذاکرات صلح سوریه
پنجاه و دومین کنفراس امنیتی مونیخ نیز از 12 تا 14 فوریه (23 تا 24 بهمن) با حضور وزرای خارجه 15 کشور و نمایندگان سازمان های بین المللی و منطقه ای در هتل هیلتون شهر مونیخ آلمان برگزار شد. 
ظریف رییس دستگاه دیپلماسی راهی مونیخ شد تا در این کنفرانس شرکت کند. حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه، وی را در این سفر همراهی کرد. 
پادشاه اردن؛ روسای جمهوری لهستان و اوکراین، نخست وزیران عراق، روسیه و فرانسه، وزیران امور خارجه آمریکا، آلمان، فرانسه و روسیه و وزیران دفاع انگلیس، فرانسه و آلمان از جمله مقاماتی هستند که در این نشست حضور یافتند.
همچنین در حاشیه این کنفرانس، نشست بین المللی حمایت از سوریه در مونیخ آلمان نیز برگزار شد.
ظریف و عادل الجبیر وزرای خارجه ایران و عربستان در این نشست حضور داشتند. 

**نخست وزیر یونان به ایران آمد/ امضاء سه سند همکاری
الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان در صدر هیات بلند پایه سیاسی، اقتصادی و تجاری شامل 50 نفر از صاحبان صنایع، اقتصادی و تجاری یونانی، نیکوس کوجی یاس وزیر امور خارجه، پایوتیس اسکورلتیس وزیر محیط زیست و انرژی، یورگوس استاساکیس وزیر دارایی ، گردشگری و توسعه و دیمترس مرداس معاون وزیر امورخارجه یونان به تهران سفر کرد.
نخست وزیر یونان در ابتدای سفر به صورت مستقیم از آتن به اصفهان سفر کرد و ضمن دیدار با استاندار اصفهان، از آثار تاریخی و فرهنگی این شهر نیز بازدید کرد. 
وی پس از اصفهان به تهران آمد و با مقامات عالی رتبه ایران از جمله دکتر حسن روحانی رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری ممعاون اول رییس جمهوری دیدار و در مورد چگونگی توسعه روابط دوجانبه و مسائل بین المللی و منطقه ای بحث و تبادل نظر کرد.
همچنین در سفر نخست وزیر یونان به تهران، توافقنامه هایی در زمینه ساخت و ساز مسکن و جاده و راه سازی، مواد غدایی، تولیدات کشاورزی، گردشگری ، صنعت دارویی و دارو سازی ، تبادلات ارزی و بانکی و توسعه روابط فرهنگی به امضا رسید.
اسناد نقشه راه توسعه همکاری های دوجانبه، یادداشت تفاهم همکاری سیاسی و یادداشت توسعه لغو روادید سیاسی با حضور معاون اول رییس جمهوری و نخست وزیر یونان در تهران به امضا رسید.

** سفر وزیر امور اقتصادی و دارایی به ژاپن 
هفته گذشته وزرای اقتصاد ایران و ژاپن در توکیو یادداشتی را امضا کردند که به موجب آن، یک خط اعتباری 10 میلیارد دلاری برای اجرای پروژه های صنعتی و زیرساختی در ایران گشوده خواهد شد. 
همچنین فومیو کیشیدا وزیر امور خارجه ژاپن و علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران، قرارداد حمایت از سرمایه گذاری امضا کردند.

**معاون نخست وزیر و وزیر توسعه و سرمایه گذاری قزاقستان به ایران آمد
محمد جواد ظریف و آست ایسکشف معاون نخست وزیر و وزیر توسعه و سرمایه گذاری قزاقستان دیدار و درباره مسائل دوجانبه و توسعه مناسبات تجاری منطقه ای دو کشور گفت و گو کردند.

**سخنرانی ظریف در دانشکده مطالعات جهان
ظریف همچنین هفته گذشته در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران سخنرانی کرد. وی تاکید کرد که باید بپذیریم و باور کنیم که ما توان داریم، هم توان مقاومت، هم توان تعامل، هم توان مبارزه و هم توان مذاکره.

**آغاز مذاکرات سطح بالای ایران و اروپا 
هفته گذشته دور تازه مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا با عنوان مذاکرات سطح بالا با حضور هلگا اشمید و هیات کارشناسی اروپا، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا و سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزیر خارجه و رییس ستاد پی گیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه در تهران آغاز شد.
این مذاکرات که به صورت دوره ای هر 6 ماه یک بار در تهران و بروکسل انجام می شود، آخرین وضعیت اجرای برجام را بررسی و همچنین موضوعات متنوعی در زمینه روابط دو جانبه ایران و اتحادیه اروپا از جمله در زمینه انرژی، تجارت، همکاری های مالی و بانکی، محیط زیست و مبارزه با مواد مخدر به بحث گذاشته می شود.
همچنین هلگا اشمید و ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه نیز در تهران دیدار و درباره تحولات منطقه بویژه در افغانستان نیز گفت و گو کرد.

**نشست سخنگوی سیاست خارجی
نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه در هفته گذشته برگزار شد. مهم ترین محورهایی خبرنگاران در این نشست مطرح کردند و جابری انصاری پاسخ داد درباره سفر ولایتی به مسکو و مسیر روابط ایران و روسیه، پناهندگان ایرانی در کشورهای مختلف، حمایت از مبارزات مشروع ملت فلسطین بود.
وی همچنین درباره اعلام آمادگی عربستان سعودی برای اعزام نیروی زمینی به سوریه، تسهیل صدور روادید برای اتباع ایرانی و اروپایی، سفر هلگا اشمید و مذاکرات سطح بالا در تهران به خبرنگاران توضیح داد.
حضور ایران در اجلاس امنیتی مونیخ، نحوه برگزاری و حضور حجاج ایرانی در سرزمین وحی و پی گیری فاجعه منا، همکاری های ایران و یونان و پیگیری دستگیری صیادان ایرانی در آب های کویت از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست، جابر انصاری پاسخ داد.