خداحافظ دیپلمات جنجالی!
خروج فابیوس از مسند وزارت امور خارجه فرانسه درحالی صورت می گیرد که وی در جریان سلسله مذاکرات هسته ای میان ایران و اعضای 1+5 نقش پررنگ، فعال و البته در بسیاری از موارد نامطلوب را ایفا نمود!

به گزارش گروه تحلیل و ترجمه پایگاه امیدهسته ای، تحلیلگران مسائل سیاسی و بین المللی در فرانسه معتقدند که خروج فابیوس از کابینه اولاند در راستای ترمیم کابینه رئیس جمهور فرانسه و افزایش محبوبیت اولاند در فاصله یک سال مانده تا برگزرای انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 میلادی صورت می گیرد.

علاوه بر فابیوس قرار است وزیر کشور فرانسه نیز تغییر پیدا کند. هم اکنون محبوبیت اولاند در نظرسنجی های عمومی در فرانسه حدود 20 درصد است. به این معنا که حتی بسیاری از طرفداران حزب سوسیالیست فرانسه از از استمرار حضور اولاند در راس معادلات سیاسی و اجرایی پاریس ناراضی بوده و خواستار  جا به جایی وی در قدرت هستند. در چنین موقعیتی اولاند تصمیم گرفته است با تغییر تو نماد سیاست داخلی و خارجی در کابینه خود، آخرین تلاشش را برای گذار از وضعیت بحرانی موجود صورت دهد. تلاشی که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بعید می دانند نتیجه بخش باشد.

در هر حال نباید فراموش کرد که لوران فابیوس از سوی بسیاری از شهروندان فرانسوی به عنوان دیپلماتی ناتوان مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفته است. در بدو حضور فابیوس درکابینه اولاند، بسیاری از تحلیلکران فرانسوی تصور می کردند با توجه به سوابق طولانی وی، حضورش در مسند وزارت امور خارجه می تواند مقوم کابینه اولاند باشد اما در این حوزه عملا مهارت خاصی از فابیوس مشاهده نشد. تشدید بحران اوکراین و ناتوانی فرانسه در نقش آفرینی در حل و فصل آن ، تشویق کمپانی های اسلحه سازی به صادرات سلاح های مرگبار و مخرب به منطقه خاورمیانه و کشورهایی مانند عربستان سعودی و قطر، وقوع ناامنی در محیط داخلی و بین المللی پاریس و عدم توازن در رفتار سیاست خارجی فرانسه محصول حضور فابیوس در مسند وزارت امور خارجه کابینه اولاند بوده است. از این رو در نظرسنجی های عمومی ، دستگاه سیاست خارجی فرانسه نتوانست به تکیه گاهی محکم برای اولاند تبدیل شود. 

در جریان سلسله مذاکرات هسته ای نیز نه تنها لوران فابیوس در نقش یک تسریع کننده یا کاتالیزور برای به نتیجه رساندن مذاکرات ظاهر نشد، بلکه با کارشکنی های مستمر خود در جریان سلسله مذاکرات هسته ای نقش به سزایی در تاخیر یا ایجاد گره های مقطعی در این پروسه داشت. یکی از گره هایی که فابیوس در مذاکرات هسته ای ایجاد کرد، مربوط به مذاکرات ژنو و امضای توافق موقت بود. در آبانماه سال 1392 و در حالی که ایران و اعضای 1+5 در آستانه رسیدن به توافق بر سر امضای توافقنامه موقت ژنو بودند، فابویس به تنهایی و با چراغ سبز تل آویو و ریاض مانع از امضای توافق موقت گردید. از آن زمان ، فابیوس در طول مذاکرات هسته ای چهره جنجالی و غیر متعادلی از خود نشان داد. در جریان مذاکرات هسته ای تابستان سال 1393 در وین، اصرار فابیوس بر روی  تعداد اندک سانتریفیوژ های فعال در ایران  همچنین اصرار فرانسه مبنی بر تعطیلی اراک و فردو سبب شد تا مذاکرات با بن بست دیگری مواجه شود. حتی در ادوار نهایی مذاکرات هسته ای نیز سنگ اندازی های فابیوس ادامه داشت. بی دلیل نبود که حتی پس از جمع بندی مشترک مذاکرات هسته ای در تیرماه امسال، سفر فابیوس به تهران با استقبال ملت ایران مواجه نشد. 

هم اکنون فابیوس از عرصه سیاست خارجی فرانسه کنار رفته است با این حال کسی از او به عنوان دیپلماتی موفق در عرصه بین المللی پاریس یاد نخواهد کرد. مسلما اگر جانشین فابیوس همان مشی رفتاری و کارکردی وی را در عرصه سیاست خارجی فرانسه در پیش بگیرد، وضعیت دولت فرانسه نسبت به  شرایط فعلی بهتر نخواهد شد.