تخت روانچی:
شرایط حاصل از توافق هسته ای زمینه مناسبی برای توسعه همکاری ها است
دور ششم گفت و گوهای دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و کشور نروژ در اسلو برگزار شد.
مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ایران که در راس یک هیات اقتصادی – تجاری مشغول دیدار از کشور پادشاهی نروژ است با بورگه برنده وزیر امور خارجه نروژ دیدار کرد.
در این دیدار معاون وزیر امور خارجه با اشاره به توافق هسته ای ، فضای حاصل از آن را زمینه مناسبی برای توسعه همکاری های با کشورهای اروپایی از جمله نروژ دانست.
روانچی همچنین با یادآوری فرصت های همکاری متقابل درحوزه های شیلات، نفت و گاز ، انرژی های تجدید پذیر، محیط زیست، بانکی و دریایی و صنایع وابسته به آن ، چشم انداز مناسبات رامثبت ارزیابی کرد.
وزیر امور خارجه نروژ هم با اشاره به نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در منطقه ، از تحولات اخیر در روابط با کشورمان استقبال کرد.
بورگه برنده همچنین از تمایل شرکت های نروژی برای احیاء همکاری های گذشته خبر داد.
به گزارش ایرنا روانچی همچنین در سفر به نروژ دور ششم گفتگوهای دوجانبه را با وگرا سترومن دبیر کل وزارت امور خارجه این کشور برگزار کرد.
موضوعات دوجانبه، اجرای برجام، همکاری های اقتصادی دوکشور در دوره پسا تحریم و تحولات منطقه ای و بین المللی از مهم ترین محورهای این دیدار بود.
استرومن ضمن ابراز تبریک به مناسبت توافق هسته ای و اجرای برجام و تلقی از آن به عنوان پیروزی دیپلماسی ، اعلام کرد: اجرای برجام و لغو تحریم ها فضا را برای از سرگیری و توسعه همکاری های اقتصادی دوجانبه در زمینه های مختلف اعم از انرژی ، شیلات، دریائی ، زیست محیطی و نقش افرینی و مشارکت ایران در فرایند حل و فصل بحرانهای منطقه ای مهیا ساخته است. 
وی افزود: شرکت های نروژی علاقمند به همکاری با ایران هستند و درهمایشی که قرار است تحت عنوان فرصت های همکاری ایران و نروژ بعد از توافق هسته ای با حضور فعالان اقتصادی – تجاری دو کشوربرگزار شود، این علاقمندی را نشان می دهند.
وی در این دیدار درخصوص اجرای برجام اعلام کرد: طرف ایرانی تمامی تعهدات خود راانجام داده و امیدوار است طرف مقابل نیز به تعهدات خود عمل کند. 
معاون وزارت امورخارجه ایران ضمن اشاره به فضای جدید برای همکاری با ایران وحمایت کشورشان از تداوم و توسعه مناسبات بر ضرورت انتقال فناوری و سرمایه گذاری به عنوان مولفه های مهم در روابط جدید تاکید کرد. 
وی همراهی نمایندگان بخش های ذیربط اقتصادی – تجاری کشورمان در این سفر و همچنین اشتیاق شرکت های نروژی برای احیاء همکاری های گذشته را نشان دهنده اراده دوکشور در راستای گسترش همکاری دوجانبه دانست.
معاون وزارت امور خارجه ایران همچنین در ادامه دیدار با مقامات نروژی، با توره هاترم معاون وزیر امور خارجه نروژ دیدار کرد. 
روانچی در این دیدار ضمن تشریح تحولات منطقه و تاکید بر ضرورت حل مشکلات تنها از طریق راهکارهای سیاسی، تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران در راستای استقرار صلح و ثبات در منطقه از همکاری و مشارکت با تمامی کشورهای منطقه استقبال می کند.