آیت الله هاشمی رفسنجانی:
شخصا لیست انتخاباتی ندارم
آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی عصر جمعه این مطلب را در جمع اعضای ستادهای انتخاباتی مردمی و ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان و حامیان دولت در حسینیه جماران بیان کرد.

**انتخابات گام بعدی پیشرفت پس از موفقیت در برجام 
وی گام بعدی پیشرفت پس از موفقیت در برجام را انتخابات عنوان کرد و افزود: اگر چه نیروهای زیادی که آماده کار بودند، به دلایلی کنار گذاشته شدند اما اعتدال گرایان و طرفداران دولت200 نفر را برای مجلس شورای اسلامی و 60 نفر را برای خبرگان در سراسر کشور معرفی کردند و همه مردم بر حسب تکلیف و وظیفه در انتخابات شرکت و به لیست ها به طور کامل رای دهند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: افراد شناخته شده ای که رد صلاحیت شدند باید افرادی که نامدار نیستند را به جامعه معرفی کنند تا در انتخابات پیروز شوند، همان طور که بنده بعد از رد صلاحیتم در انتخابات ریاست جمهوری از آقای روحانی حمایت کردم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه گروهی که خود را ذوب در ولایت معرفی می کنند، مایلند مردم در انتخابات حضور کمرنگی داشته باشند، اظهار کرد: مقام معظم رهبری بارها و بارها تاکید کردند که حتی کسانی که ما و نظام را قبول ندارند، در انتخابات شرکت کنند.
وی با تاکید بر اهمیت شرکت در انتخابات و با بیان اینکه حق و تکلیف هر انسان حضور در انتخابات است، گفت: کسانی که در امنیت کشور کار و زندگی می کنند و از امکانات آن برخوردارند، برای نشان دادن اتحاد به دشمن باید در انتخابات حضور داشته باشند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تقدیر از زحمات همه افرادی که به صورت خودجوش در ستاد مردمی وی فعالیت می کنند، افزود: من تصمیم نداشتم ستادی داشته باشم، چرا که مردم من را می شناسند، یا من را خوب می بینند یا بد. اگر خوب ببینند، رای می دهند، این ستادی که در حال حاضر است فقط برای این است که با دولت، شورای نگهبان و مردم در ارتباط باشیم.

** در عمل به ساختار نظام اشکالاتی وجود دارد/ در جمهوری اسلامی همه چیز با رای مردم انتخاب می شود
وی همچنین با بیان اینکه ماهیت جمهوری اسلامی دو بخش جمهوری و اسلامی دارد که بخش جمهوری آن شامل انتخابات است افزود: در ماه های اول پیروزی انقلاب اسلامی، رفراندومی را برگزار کردیم که اکثریت مردم به نظام جمهوری اسلامی رای دادند و بعد از آن قانون اساسی را نوشتیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاکید بر اینکه ساختار نظام جمهوری اسلامی در صورت عمل و توجه به قانون اساسی در دنیا بی نظیر است، گفت: ساختار نظام، ساختار خوبی است اما در عمل به آن اشکالاتی وجود دارد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه در جمهوری اسلامی همه چیز با رای مستقیم یا غیرمستقیم مردم انتخاب می شود ادامه داد: انتخاب رهبری به دلیل این که توده مردم نمی توانند شرایط رهبری را تشخیص بدهند و این کار در توان مجتهد واقعی است، با رای غیرمستقیم مردم صورت می گیرد.
وی با اشاره به اینکه رئیس جمهوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شورای شهر و ... به طور مستقیم با رای مردم انتخاب می شوند، افزود: تمام این مراحل نماد جمهوریت در نظام اسلامی است.

** اگربه قوانین خوب عمل می شد جمهوریت کاملا حفظ می شد/اسلامیت به خاطر بداخلاقی ها و فساد آسیب دیده است
آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه چند سالی است که در جمهوریت نظام، اشکالاتی به خاطر وضع انتخابات، ردّ صلاحیت ها، رای گرفتن ها و رای خواند ن ها به وجود آمده است، گفت: اگر به قوانین خوب عمل می شد، جمهوریت کاملا حفظ می شد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ادامه ایران را دارای تمدن هزار ساله، کلکسیونی از بهترین منابع طبیعی توصیف کرد و افزود: اگر جامعه جمهوری محور و مسلمان واقعی داشته باشیم و همچنین براساس آموزه های قرآنی معتدل و میانه رو رفتار کنیم، به عنوان الگو و سرمشق تمام کشورهای دنیا قرار می گیریم.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه انتخابات پیش رو باید پایه های انقلاب را بعد از 37 سال دوباره مستحکم کند، اظهار داشت: متاسفانه اسلامیت به خاطر بداخلاقی ها و فساد آسیب دیده است و ان شاءالله نتیجه انتخابات به نفع نظام، کشور و مردم تمام شود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سوره نصر گفت: زمانی که یاری خدا و پیروزی محقق می شود، باید خداوند را تسبیح و ستایش کنیم و از او آمرزش بخواهیم، همانطور که پیامبر اکرم(ص) اشرف مخلوقات دائما استغفار می کردند، ما باید با استغفار از خود مراقبت کنیم و از خداوند استمداد بطلبیم تا ما را در راه حق نگه دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در دو سال گذشته گام اول را در انتخاب فرد مناسبی در انتخابات ریاست جمهوری برداشتیم، افزود: همه مراکز و نهادهای قدرت و تبلیغاتی در دست دولت نیست، برنامه های دولت باید توسط مجلس به تصویب برسد و مجموعه اینها باید با هم کار کنند.

** دولت تدبیر و امید کارهای بزرگی تا به امروز انجام داده است
آیت الله هاشمی رفسنجانی با ابراز خرسندی از عملکرد دولت فعلی گفت: دولت تدبیر و امید کارهای بزرگی تا به امروز انجام داده است، البته معیشت مردم دارای مشکلات واقعی است و اگر این کارها صورت نمی گرفت ایران همچون ترکیه با تورم ماهانه روبه رو می شد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به آثار اجرای برجام در کشور اشاره کوتاهی کرد و افزود: تمام بانک های کشور که از سوئیفت خارج شده بودند، دوباره به شبکه پیوستند و دادگاه اتحادیه اروپا، بانک ملت را تبرئه کرد.
در ابتدای این دیدار رئیس ستاد فراگیر اصلاح طلبان استان تهران و حامیان دولت و سه نفر از اعضای ستاد مناطق خبرگان مردمی، کمیته جوانان دانشجو و ستاد ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان به بیان دیدگاه ها و نظرات خویش در خصوص انتخابات پرداختند.